چهارشنبه ۷ مهر ۱۴۰۰ ,29 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۳
سرپرست معاونت اجتماعی دادگستری کل سیستان و بلوچستان خبر داد؛
ممنوعیت نظامیان و قوای مسلح از حضور در احزاب و گروه های سیاسی/ نیروهای نظامی و انتظامی تخلفات انتخابات ریاست جمهوری را گزارش دهند
 
حجت الاسلام غلامرضا نجفی گفت: نظامیان و قوای مسلح در هر کشور رسالتی دارند که برقراری امنیت، نگهداری از مرزها و تمامیت ارضی کشور نمونه ای از وظایف آن هاست، به همین دلیل از مداخله در احزاب، گروه ها و دسته های سیاسی ممنوع شدند.
به گزارش عصرهامون؛ حجت الاسلام غلامرضا نجفی، سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل سیستان و بلوچستان امروز در نشست بررسی جرایم انتخاباتی و اتخاذ تدابیر لازم با موضوع دخالت کارکنان نیروهای مسلح در فعالیت های تبلیعاتی در ایام پیش رو و مفاد ماده ۴۰ قانون مجازات نیروهای مسلح که در سالن جلسات سازمان قضایی نیروهای مسلح استان برگزار شد گفت: از مدیران و مسئولان برگزاری انتخابات اعم از اعضای اجرایی و نظارت انتظار می رود با قانون گرایی، اخلاق مداری و صیانت از آرای مردم با حفظ امانت داری زمینه برگزاری یک انتخابات سالم و عاری از هرگونه تخلف را با حضور حداکثری مردم فراهم کنند.

وی ادامه داد: فلسفه وجود ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی که در قوه قضاییه و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان شکل گرفته در جهت پیشگیری از تخلفات و انجام انتخابات سالم و با حفظ و صیانت از آرای مردم بوده است.

این مقام قضایی تصریح کرد: وظیفه این ستاد در دستورالعملی که از سوی ریاست قوه قضاییه در تاریخ ۱۸ بهمن ۹۹ بیان شده است پایش و رصد مداوم و مستمر اقدامات و فعالیت های انتخاباتی، ایجاد هماهنگی بین دستگاه ها، تبیین و تعیین برنامه های پیشگیرانه هماهنگی و تعامل مداوم با هیئت های اجرایی و نظارت بر انتخابات، انعکاس فوری شرح وقایع و جرائم مهم به ستاد استانی است که ما هم به ستاد مرکزی اطلاع رسانی می کنیم.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل سیستان و بلوچستان ادامه داد: اطلاع رسانی، تشریح و توضیح مفاد قانون، جرائم و مجازات های قانونی از طریق رسانه های جمعی با هدف ارتقا آگاهی های عمومی، کاهش و پیشگیری از وقوع جرائم و مواردی که شاید مصداق و هدف تشکیل جلسه ما برای آگاهی یافتن از مصادیق جرائم و تخلفات انتخاباتی است.

نجفی عنوان کرد: انتخابات در ۶ مقطع زمانی در نظر گرفته شده که تاکنون چند مقطع طی شده است، اعلام نامزدی، احراز صلاحیت ها، زمان تبلیغات، سکوت تبلیغاتی که ۲۴ ساعت مانده به برگزاری انتخابات، برگزاری انتخابات و اعلام نتایج و تایید نامزد منتخب که هر کدام حساسیت خاص خود را دارد و باید اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از تخلفات انجام شود.

وی اضافه کرد: نظامیان و قوای مسلح در هر کشور رسالتی دارند که برقراری امنیت، نگهداری از مرزها و تمامیت ارضی کشور نمونه ای از وظایف آن هاست، به همین دلیل از مداخله در احزاب، گروه ها و دسته های سیاسی ممنوع شدند.

این مقام قضایی اضافه کرد: در ماده ۴۰ قانون مجازات جرائم نیروهای مسلح عضویت کارکنان نیروهای مسلح در سازمان ها، احزاب، جمعیت های سیاسی، مداخله، شرکت و فعالیت در دسته بندی ها و مناقشه های سیاسی و تبلیغات انتخاباتی ممنوع است و اگر کسی مرتکب شود ۶ ماه تا سه سال مجازات حبس دارد.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل سیستان و بلوچستان گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی سیاست های کلی انتخابات را بعد از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین کردند.

نجفی اظهار کرد: در بند ۱۶ این ابلاغ نامه ممنوعیت ورود نیروهای مسلح، قوای سه گانه اعم از وزارتخانه ها و دستگاه های تابعه آن ها، دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی، سازمان ها، نهادها و جریان های دولتی و نهادهای عمومی در دسته بندی های سیاسی و جناحی بر جانبداری از داوطلبان تاکید شده است.

وی خاطرنشان کرد: رسالت های قانونی نیروهای مسلح با تاکید بر حضور نیروهای انتظامی در حوزه انتخابات مستند بر ماده ۴۰ قانون  مجازات جرائم نیروهای مسلح هر گونه عضویت 6 ماه تا سه سال حبس دارد.

این مقام قضایی بیان کرد: ماده ۴۷ اساسنامه سپاه پاسداران، نیروهای سپاه را تابع مقام ولایت فقیه دانسته و هر گونه گرایش سیاسی به احزاب و جریان های سیاسی و یا ایفای نقش خود سپاه به عنوان جریان سیاسی را منع کرده و بر حفظ استقلال سپاه در جریان های سیاسی تاکید شده است.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل سیستان و بلوچستان گفت: ماده ۲۴ انتخابات ریاست جمهوری مصوب ۱۳۶۴ در این خصوصا اعلام می کند نیروهای نظامی و انتظامی حق دخالت در اجرای انتخابات را ندارند و تنها وظیفه حفظ نظم و امنیت در انتخابات را دارند.

نجفی گفت: نیروهای نظامی و انتظامی وظیفه رصد مستمر و اعلام گزارش مصادیق تخلفات قانون انتخابات ریاست جمهوری و گزارش بهنگام و به سرعت آن را بر عهده دارند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۸۳۷۶


ارسال