چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ ,16 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۳
رونق بازار محصولات جالیزی در "هیرمند"
 
عباس جهانی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هیرمند گفت: در سال زراعی جاری بالغ بر 2 هزار هکتار از اراضی شهرستان به زیر کشت محصولات خارج از فصل جالیزی رفته است.
به گزارش عصرهامون، عباس جهانی بیان کرد: در سال زراعی جاری بالغ بر 2 هزار هکتار  از اراضی شهرستان به زیر کشت محصولات خارج از فصل جالیزی رفته و پیش بینی می شود بیش از۴٠ هزار تن محصولات جالیزی  از مزارع شهرستان برداشت و روانه بازار های مصرف داخل و خارج استان شود.

وی افزود: کشت جالیز خارج از فصل در هیرمند از اوخر دیماه آغاز و بسته به شرایط آب و هوایی در اواخر اردیبهشت ماه اولین برداشت آن شروع می شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: در کشت خارج از فصل جالیز علاوه بر اینکه محصول زودرس با قیمت مناسب به بازار عرضه می شود صرفه جویی در مصرف آب از طریق جلوگیری از تبخیر سطحی و حفظ رطوبت در عمق خاک، کاهش عملیاتی نظیر مبارزه با علف های هرز و آفات و بیماریها و کاهش مصرف نهاده ها کشاورزی و یا در واقع استفاده بهینه از منابع تولید باعث کاهش هزینه می گردد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اذعان کرد: در سالهای اخیر کارهای تحقیقاتی و ترویجی زیادی در خصوص اصلاح و معرفی ارقام جدید و مقاوم به آفات و بیماریها و حمل نقل صورت گرفته به طوری که در حال حاضر بیش از ٨٠ درصد از ارقام خربزه تولیدی رقم  قندک و هلمندی میباشد که دارای پوست ضخیم، بازار پسندی و طعم مناسب بوده و به لحاظ حمل نقل و ماندگاری نسبت به ارقام قبلی (سفیدک) از پتانسیل بالایی برخوردار می باشد.

جهانی تاکید کرد: با اجرای آبرسانی دشت سیستان، کشت گیاهان جالیزی با ارقام اصلاح شده و سازگار بامنطقه در برنامه الگوی کشت قرار گرفته و امید است با حداقل مصرف آب از طریق اجرای روش‌های نوین آبیاری به افزایش تولید در واحد سطح دست یابیم.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۸۴۸۸


ارسال