چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ ,16 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۴
در خطبه های نماز نماز جمعه سیستان و بلوچستان عنوان شد؛
انتخابات؛ اصلی ترین بستر نقش آفرینی مردم در تعیین سرنوشت خود/نامزدهای انتخاباتی به مشکلات مهم و معیشت مردم بپردازند
 
ائمه جمعه سیستان وبلوچستان در خطبه های نماز جمعه با بیان این مطلب که انتخابات؛ اصلی ترین بستر نقش آفرینی مردم در تعیین سرنوشت خود است، از نامزدهای انتخاباتی خواستند تا برنامه های خود برای حل مشکلات معیشتی و کلان را عنوان کنند.
به گزارش عصرهامون؛ حجت الاسلام والمسلمین سید خلیل حسینی خطیب نماز جمعه زاهدان بیان کرد: مناسبت های متعددی را از جمله ارتحال امام و انتصاب رهبر انقلاب و سالروز قیام ۱۵ خرداد و شهادت امام جعفر صادق را پیش رو داریم، ما شیعیان معتقدیم امام برنامه اش از سوی خدای متعال تعیین می شود همان گونه که خود امام از سوی خداوند انتخاب و همه مناسک از سوی خدا تعیین می شود اینکه چه رفتاری داشته باشد خدای متعال تعیین می کند لذا می بینیم که امام حسن(ع) صلح و امام حسین (ع)قیام می کند.

وی افزود: امام وظیفه اش از جانب خدا به او ابلاغ می شود، امام صادق نیز از همین قاعده پیروی می کند علم و شهادت در همه ائمه وجود دارد و هیچ تفاوتی در خصوصیات ندارند امام صادق در شرایطی قرار گرفتند که توانستند نهضت علمی ایجاد کنند، در اواخر دوران امامت امام باقر و در آغاز امامت امام صادق بنی امیه رو به زوال رفت و قدرت سیاسی و نظامی آنها کاسته و انقلاب های متعدد در جامعه اسلامی ایجاد شد.

وی خاطرنشان کرد: خلا قدرت سیاسی موجود منجر به سقوط بنی امیه و روی کارآمدن بنی عباس شد و امام باقر(ع) و امام صادق نهضت فرهنگی و علمی و کرسی علمی به راه انداختند و چهار هزار شاگرد تربیت کردند و علوم مختلف از فقهی و علمی و معرفتی تا علومی که بشر در زندگی دنیا نیازمند است گسترش یافت تا جایی که به گفته یکی بزرگان اهل سنت در عالم اسلام هر کس چیزی به نام علم دارد از جعفر بن محمدباقر فرا گرفته است همه علمای اسلام هر چه دارند از امام باقر و امام صادق است.

حجت الاسلام حسینی تاکید کرد: در ۱۴ خرداد امام بزرگ ما به ملکوت اعلی پیوست ودر همین تاریخ مجلس خبرگان با انتخاب آیت الله خامنه ای به عنوان رهبر معظم انقلاب دلها را تسکین داد. ۱۵ خرداد یادآور قیام خونین سال ۴۲ و همان طور که امام راحل فرمودند این روز تا همیشه ایام، عزای عمومی است و در تاریخ ۱۷ خرداد دوشنبه تحریم هر گونه ارتباط با رژیم صهیونیستی توسط حضرت امام خمینی اعلام شد.

وی ادامه داد: ارزش هر انسانی به اندازه تاثیرش در محیط پیرامون خود است تاثیر مثبت نشان دهنده عظمت روح فرد و منفی حاکی از تاریکی باطن آدم و ارزش هر انسانی به اندازه ثمره وجودی اوست آدم خنثی هیچ ارزش و جایگاهی ندارد.

وی افزود: وسعت تاثیر افراد نشان دهنده عظمت روح آن فرد است در تاریخ اسلام بین علما عالمان بزرگی با تاثیرات فراموش نشدنی داشتیم انسان هایی همانند شیخ طوسی،علامه حلیشیخ مفید سید رضی اینها مایه مباهات و افتخار ماست، اینها شخصیتهای بزرگی هستند که در برابر شخصیت آنان فرد احساس کوچکی می کند اما تاثیرشان محدود است.

وی عنوان کرد: اما افرادی داریم مانند امام راحل عظیم الشان شخصیتی الهی مجتهد ،فقیه و صاحب فتوا د با ابعاد گسترده شخصیتی که تاثیر ابشان محدود به کشور ایران و آسیا و خاورمیانه نیست بلکه عالم گیر بود امروز پاسخ نهضت امام را از آمریکای لاتین و از قلب واشنگتن، نیویورک و اروپا می شنویم.

وی گفت: اینکه در دنیا مطرح می شود اسلام به زودی جمعیتش بر جهان قالب خواهد شد پاسخ به پیام امام راحل است دشمنی آمریکا با فرهنگ و گفتمان امام به خاطر احساس خطر از پیام ایشان است و تاثیرات محدود به زمان و دوران خودش نیست و نامش در همیشه دنیا خواهد درخشید ایشان این قدرت را از روح بندگی خداوند به دست آورد چراکه همه عزت از خداوند است چون بنده خدا بود هر فردی در میدان بندگی خدا هر چه بیشتر جلو رود خدا او را عزیز می کند.

خطیب نماز جمعه زاهدان تصریح کرد: امام راحل ميراث گرانقدر نظام جمهوری اسلامی را برای ما به یادگار گذاشت که از ارزشمندترین چیزهاست بیش از ۴۲ سال از عمر انقلاب می گذرد انتخابات متعددی برگزار شده و مردم به میدان آمده و عمل کردند، دو وظیفه مهم در انتخابات داریم دشمن به شدت تلاش می کند تا به ما بقبولاند که در حماسه شرکت نکنیم اما حضور به فرموده رهبر انقلاب حق و تکلیف است.

وی ادامه داد: وظیفه اول ما توصیه یکدیگر به خیر و شرکت در این مشارکت حداکثری است انتخاب مناسب نکته مهمی در این انتخابات است با احساسات عمل نکنید رای دادن مسولیت و وظیفه است پیامد کسی که برمی گزینیم بر عهده ماست و باید با تشخیص صحیح رای دهیم.

 انتخابات؛ اصلی ترین بستر نقش آفرینی مردم در تعیین سرنوشت خود

حجت الاسلام و المسلمین مجتبی بامری امام جمعه سراوان با اشاره به اینکه مسئله ای که امروز باید به آن توجه داشته باشیم انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا است که چند روز مانده برای حضور در پای صندوق های رأی، بیان کرد: انتخابات در نظام اسلامی و انقلاب اسلامی ایران یکی از اصلی ترین بستر های نقش آفرینی مردم در تعیین سرنوشت خود است.

وی افزود: یکی از دستاوردهای بسیار با ارزش انقلاب اسلامی برای مردم ایران این است که در تعیین سرنوشت خود شریک هستند.

امام جمعه سراوان گفت: یکی از پر اهمیت ترین جایی که مردم ایران اسلامی باید حضور پررنگ داشته باشند مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری و دیگر انتخابات است تا انسان های صالح انتخاب شوند.

حجت الاسلام و المسلمین بامری اذعان کرد: اگر بخواهیم اهمیت انتخابات را مد نظر داشته باشیم باید توجه کنیم به فرمایشات گوهر بار رهبر انقلاب اسلامی که چه توصیه هایی در این زمینه دارند.

وی اضافه کرد: حضور حداکثری در انتخابات دارای اهمیت است، دشمن تمام توان خود را به کار گرفته، منحرفان داخلی و دشمنان داخلی دست به دست هم داده اند تا مردم را از حضور در پای صندوق های رأی غافل کنند.

امام جمعه سراوان ادامه داد: دشمن می داند اگر انتخابات پر شور و حداکثری برگزار شود توطئه هایی که در اذهان عمومی ایجاد می کند حرف آنها کذب می شود، توطئه آنها خنثی و ناامید می شوند اما اگر انتخابات پر شور برگزار نشود دشمن امید وار می شود.

حجت الاسلام و المسلمین بامری اذعان کرد: پیام حضور مردم در پای صندوق های رأی این است که مردم دشمنی دشمنان و حقیقت انقلاب، عزتمندی ها و استقلال را می بینند، تبلیغات دشمن را می دانند و در این مقطع حساس درک می کنند که باید با شور در انتخابات شرکت کنند.

وی بیان کرد:در طول تاریخ هر کجا مردم خوب دقت نکردند، حقیقت پنهان و باطل با رنگ و لعاب روی کار آمد، اما مردم با آگاهی، هوشیاری و بصیرت این شور را در انتخابات ایجاد می کنند تا دشمن احساس ناامیدی قطعی کند.

 حضرت امام (ره) در دنیا تحول ایجاد کرد

خطیب نماز جمعه سراوان با اشاره به سالروز رحلت جانگداز حضرت امام (ره)، گفت: امام (ره) شخصیت ماندگار در دل تاریخ بشریت است که در این عصر تحول در دنیای بشری ایجاد کرد، انقلاب اسلامی را به وجود آورد که در دنیا تحول آفرین بود، شور و توجه در همه عالم ایجاد و مردم را متوجه خوبی ها کرد و یکی از ظلمت ها و پلیدی های روزگار؛ انسان های جفاکار، ظالم، طاغوتی و مستکبر بودند که در ایران حکومت می کردند را به جهان معرفی کرد.

حجت الاسلام و المسلمین بامری افزود: امام خمینی (ره) استقلال و آزادی، خیرات و برکات را برای مردم ایران به ارمغان آورد، صحنه بشری را تغییر و فطرت ها را به سمت خدای متعال سوق داد.

وی اضافه کرد: حضرت امام با الگو گیری از نبی اکرم(ص) و امام علی(س) ارتباط شایسته با خالق ایجاد کرد و تحولی عظیم در دنیای بشری امروز به وجود آورد.

خطیب نماز جمعه سراوان بیان کرد: مقام معظم رهبری شاگرد راستین حضرت امام که یکی از شجاع ترین، مدبر ترین، بصیر ترین فرد پس از ایشان هستند که هدایت و ناخدایی انقلاب را برعهده گرفتند و مقابل هجمه ها و بلواگری های دشمن انقلاب را به خوبی هدایت کرد‌ند‌.

وی اذعان کرد: ۱۵خرداد جزء مهم ترین ایام این عصر است و از روزهایی است که نقطه شروع برای شکستن استخوان طاغوت و استکباری در دل تاریخ شد.

نامزدهای انتخاباتی وعده اشتغال بدهند

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم گزمه امام جمعه شهرستان هامون در خطبه های نماز جمعه گفت: ارتحال امام راحل را به همه مسلمانان جهان تسلیت عرض می کنیم همچنین امروز انتخاب حضرت آیت الله خامنه‌ای به عنوان رهبر انقلاب است که انصافا انتخاب شایسته ای بود و خلف صالح امام توانست راه ایشان را ادامه دهد.

وی افزود: در سه دهه گذشته بعد از اینکه حضرت آقا سکان داری انقلاب را برعهده داشتند جا پای امام گذاشته است.

امام جمعه هامون بیان کرد: جای شکر دارد که مسیر امامین انقلاب یکی است، دشمنان فکر می کردند با رحلت امام کار انقلاب هم تمام است اما امروز به یکی از قدرتمندترین انقلاب های جهان تبدیل شده ایم.

وی گفت: انقلاب اسلامی هنگامیکه به ثمر رسید همه جهان پیشبینی کردند که این انقلاب زیاد دوام نمی آوزد، اما امروز چهار دهه از عمر پر برکت آن می گذرد و دشمنان یکی یکی به زباله دان تاریخ می پیوندند این لطف خدا و نفس پاک امام و یارانش است.

وی خاطرنشان کرد: قیام ۱۵ خرداد قیام برای خدا و احیای اسلام بود، هدف امام و یارنش حاکمیت اسلامی به تمام معنا برگرفته از مکتب اهل بیت علیهم السلام بود.

امام جمعه هامون با تسلیت سالروز شهادت امام جعفر صادق علیه السلام تصریح کرد: ششمین پیشوا ما همانند اجدادش به شهادت رسید اما ایشان توانست مکتب جعفری را حفظ کند و شاگردان بزرگی را تربیت کرد که انقلاب ما هم از همین مکتب است.

حجت‌الاسلام والمسلمین گزمه خاطرنشان کرد: رئیس جمهور اسرائیل این روزها شکست پس از شکست را تجربه می کنند که حتی از تشکیل کابینه هم عاجز ماند و شکست خورد.

وی گفت: جبهه مقاومت در یمن امروز قدرتمندانه پیروزی های بزرگی کسب می کنند این به لطف خدا و انقلاب اسلامی است.

امام جمعه هامون گفت: بعضی از نامزدها وعده می دهند که ما یارانه و پول می دهیم، خب این اشتباه است باید بگوییم که چه برنامه ای برای اشتغال دارید.

وی گفت: هدف نامزدهای انتخاباتی اشتغال برای افراد باشد، مردم کارها و برنامه های آنها را رصد کنند و ببینند کدام یک اصلح تر است.انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۸۴۹۶


ارسال