چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ ,16 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۴۲
کارشناس امور سیاسی:
قیام 15خرداد نشات گرفته از اسلام علیه استبداد بود/ نهضت فکری مردم ایران منشا تحولات بین المللی شد
 
مجتبی قزاق میری گفت: قیام 15 خرداد برخاسته از خاستگاه مذهبی و ملی علیه استبداد داخلی، استعمار خارجی برای حفظ حریم مرجعیت و روحانیت شکل گرفت.
به گزارش عصرهامون، مجتبی قزاق میری؛ کارشناس امور سیاسی در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران با اشاره به علت اصلی وقوع حادثه 15 خرداد بیان کرد: قیام 15 خرداد جنبشی ماندگار و راه مبارزه در برابر ظلم و ستم را به مردم آموخت که رهبر و پیشوای انقلاب نیز با مشاهده حمایت و پشتیبانی مردم از او، با اتکا به خداوند و این اراده و حمایت مردمی، در راه مبارزه با دیکتاتوری پهلوی گام های خود را راسخ تر برداشت.
 
وی افزود: عواملی که باعث بروز 15 خرداد شد استبداد و خفقان در کشور، وابستگی شدید و همچنین سیاست ها و برنامه های ضد اسلامی حکومت پهلوی برگرفته از غرب بود.

کارشناس امور سیاسی با اشاره به مهمترین دلیل ماندگاری 15 خرداد در تاریخ تصریح کرد: مردمی و خودجوش بودن قیام؛ در شرایطی‌که بنا به شواهد و قرائن‌، در آستانه قیام 15 خرداد گروه ها و احزاب‌ فعال‌سیاسی‌ در انفعال و بلاتکلیفی‌ به سر می‌بردند اما مردم از اقشار گوناگون به‌طور خودجوش به صحنه آمدند و با فداکاری‌ و ایثارگری‌ بی‌نظیر نظام‌ شاهنشاهی را به مبارزه‌ طلبیدند.
 
وی ادامه داد: همچنین رهبری منحصر به فرد و بی‌نظیر امام خمینی که دارای‌ شخصیتی ممتاز در کنار ابعاد مختلف فکری بود و از طرفی مطرح شدن اسلام به عنوان یک مکتب مبارزه‌ در این قیام بر علیه استبداد داخلی و خارجی و رویارویی با اصل نظام شاهنشاهی و مبارزه با شخص اول مملکت قیام 15 خرداد 1342 هر چند به ظاهر یک یا چند روز طول کشید.
 
وی ادامه داد: به دلیل اینکه انگیزه‌های الهی داشت، به عنوان مبداء انقلاب اسلامی و منشاء تحولات وسیع داخلی و بین‌المللی شد به گونه‌ای که امام خمینی(ره) فرمودند: 15 خرداد از خاطره‌ها محو نخواهد شد و باید در سالروز آن، هر چه بیشتر آن را زنده نگه داشت.
 
قزاق با اشاره به تاثیر و حضور مردم در شکل گیری انقلاب اذعان کرد: به طور کلی، قیام اسلامی و فراگیر مردم ایران در پانزدهم خرداد 1342، باعث افزایش آگاهی سیاسی جامعه و حضور بیشتر آنها در صحنه شد و با تثبیت رهبری امام خمینی (ره)، گروه های سیاسی غیر مذهبی به حاشیه رانده شدند.
 
وی گفت: امام خمینی (ره) با بهره گیری از تجارب گذشته و با ارائه نظریه"ولایت فقیه" که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شالوده قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شد، نظام سیاسی جایگزین حکومت سلطنتی را تبیین کرد.
 
وی افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357، این نظریه جامه عمل پوشید و اساس نظام جمهوری اسلامی ایران را پی ریزی و بنا کرد.
 
این کارشناس امور سیاسی ادامه داد: نهضت فکری فرهنگی پانزده خرداد به رهبری امام خمینی (ره) تاثیرات عمیق و شگرفی بر ساختار سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایران گذاشت و نتایج و پیامدهای سازنده و مطلوبی به بار آورد، در واقع آماده سازی شرایط و زمینه های لازم برای شکل گیری یک حکومت مردمی و نیروهای انقلاب اسلامی را در دامن خود پرورش داد.
 
وی با اشاره به شهادت مردم انقلابی در حادثه 15 خرداد و سرنگونی رژیم عنوان کرد: با توجه به بیانات بنیانگذار انقلاب اسلامی؛ قیام 15 خرداد اسطورۀ قدرت ستمشاهی را در هم شکست وشهادت جوانان رشید و زنان و‏‎ ‎‏مردان در آن روز سدّ عظیم قدرت شیطانی را از بنیان سست کرد.
 
وی گفت:‏‎ ‎‏ ملت‏‎ ‎‏عظیم الشأن ایران با قیام و نثار خون فرزندان عزیز خویش، راه انقلاب و قیام‏‎ ‎‏را برای نسلهای آینده گشود و پانزدۀ خرداد نقطۀ عطفی در تاریخ و مبدأ این‏‎ ‎‏نهضت است.

قزاق اظهار کرد: امام خمینی (ره) مسائلی در خصوص این قیام فرمودند ‏‏15 خرداد‏‎ ‎‏برای اسلام و به مبدأیت اسلام و راهنمایی‏‎ ‎‏روحانیت و همین جمعیتها بود که مردم این 15‏‎ ‎‏خرداد را به وجود آوردند و همین جمعیتی که مقصدی غیر از اسلام ندارند در تعقیب‏‎ ‎‏15 خرداد تا حالا دنبال کردندو امید آن است که تعقیب کنند و نهضت ما را به ثمر‏‎ ‎‏برسانند.
 
وی با اشاره به قیام پانزده خرداد که نشات گرفته از باور عمیق دینی و اعتقادی ملت است افزود: خرداد 42 خمیرمایۀ نهضت مبارک ملت بزرگ ایران و روز بذر‏‎ ‎‏انقلاب بزرگ اسلامی ماست و ملت عظیم الشأن در سالروز شوم این فاجعۀ انفجارآمیزی که‏‎ ‎‏مصادف با 15 خرداد 42 بود با الهام از عاشورا آن قیام کوبنده را به‏‎ ‎‏بار آورد.
 
کارشناس سیاسی خاطر نشان کرد: در‏‎ ‎‏15 خرداد 42 پهلویان، هواداران و سردمداران جنایتکارشان با‏‎ ‎‏دست ستمشاهی خود گور خود را کندند و سقوط و ننگ ابدی را‏‎ ‎‏برای خویش به جا گذاشتند، که ملت عظیم الشأن ایران به لطف خداوند متعال با قدرت و پیروزی بر گور آتشبار آنان لعنت می فرستد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۸۵۰۳


ارسال