چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ,20 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۸
دهیار روستای شیخان کرگ دشتیاری خبر داد؛
کودک ۶ ساله در دشتیاری قربانی هوتگ شد/ حصارکشی؛ تنها راه پیشگیری از بحران
 
کاظم گرگیچ گفت: یحیی بلوچ با ۶ سال سن سومین قربانی هوتگ در شش ماه اخیر در روستای شیخان کرگ از توابع شهرستان دشتیاری است.
به گزارش عصرهامون؛ کاظم گرگیچ؛ دهیار روستای شیخان کرگ از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتیاری در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران بیان کرد:  روز گذشته تعدادی از کودکان خردسال روستا در نزدیک هوتگ ها مشغول بازی بودند که یک کودک ۶ ساله بر اثر سهل انگاری در هوتک سقوط کرد.
 
وی افزود: یکی از اهالی روستا پس از دیدن این صحنه برای نجات کودک به داخل هوتگ رفت و نیم ساعتی زمان برد تا بتواند وی را خارج کند.
 
دهیار روستای شیخان کرگ تصریح کرد: بلافاصله  کودک خردسال به مرکز درمانی نوبندیان اعزام شد که پس از آن اقدامات احیا صورت گرفت ، اما متاسفانه در همان لحظه ابتدایی که در آب غرق شده بود، فوت کرد.
 
وی با بیان اینکه در حال حاضر تنها راه برای رفع این بحران و چالش حصارکشی هوتگ ها است، گفت: حصار کشی اطراف هوتگ ها در راستای حفاظت از آب آن به صورت بهداشتی، جلوگیری از ورود حیوانات و حفاظت از جان کودکان باید هرچه سریعتر انجام شود و گرنه ما همچنان شاهد از دست دادن کودکان خردسال روستایی خواهیم بود.
 
گرگیچ ادامه داد: در این روستا ۱۳۰ خانوار و جمعیتی بالغ بر ۶۰۰ نفر زندگی می کنند که آب لوله کشی آن غیرقابل شرب و بهداشتی  است.
 
وی خاطرنشان کرد: ماهانه ۲بار با تانکر آبرسانی آب شرب و سالم بهداشتی انجام می شود که برای تمامی اهالی روستا کفایت نمی کند و  بسیاری از آنها مجبور هستند، برای تامین نیاز خود از آب هوتگ ها استفاده کنند.

گفتنی است؛ هوتک یا هوتگ(گودال حفر شده برای ذخیره آب) منبعی برای تامین آب آشامیدنی و مصرفی روستاییان و احشام و توسعه کشاورزی و دامداری در دشتیاری، پلان، باهوکلات، عورکی و منطقه سندها، دلگان‌ها و کلانی‌ها است.

هوتک که به گودالی بزرگ برای ذخیره آب گفته می شود و در زبان بلوچی در منطقه بلوچستان به هوتِگ مشهور است، یک نوع سامانه سنتی برای مهار، کنترل و بهره برداری از سیلاب و از راه‌های متداول تامین آب محسوب می شود.

انتهای پیام/ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۸۷۳۲


ارسال