دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ ,2 August 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۳۳
گفت و گو با یکی از دختران موفق و پرتلاش سیستان و بلوچستان :
مشارکت گسترده در انتخابات ازمون مهم ملت /دختران نباید مقابل کاستی ها و مشکلات تسلیم شوند
 
به مناسبت فرارسیدن زاد روز با سعادت حضرت معصومه(س) پای صحبت یکی از دختران پرتلاش و موفق استانسیستان و بلوچستان نشستیم.
به گزارش عصرهامون به نقل از زاهدنیوز، یکم ذی القعده سال ۱۳۷ هجری، در خانه امام موسی کاظم (ع) دختری به نام فاطمه معصومه (س) پا به عرصه وجود نهاد و در فضایی آراسته به فضائل اخلاقی و تحت تعلیم و تربیت پدر و برادر گرامی شان امام رضا (ع) رشد کرد. او از موقعیت تالی معصوم برخوردار شد و اینگونه هشتمین پیشوای شیعیان آن حضرت را «معصومه» لقب داد. این بانوی پرهیزکار در مکتب اهل بیت (ع) درس کرامت و پاکدامنی آموخت و از علم و درایت سرشار شد و در ردیف زنان عالمه، محدثه و والامقام جهان اسلام قرار گرفت.

به مناسبت فرارسیدن زاد روز با سعادت حضرت معصومه(س) که با عنوان روز دختر نامگذاری شده است، پای صحبت یکی از دختران پرتلاش و موفق استان و شهرستان سراوان نشستیم.

لطفا در ابتدا مختصرا خود را معرفي كنيد؟

افسانه دادره خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی شستون هستم که از ۹۴ سال به این عرصه ورود کردم، در کنار حرفه خبرنگاری به ورزش نیز می پردازم و در حال حاضر نائب رئیس هئیت تکواندو در بخش بانوان سراوان می باشم.

انگيزه شما از ورود به اين عرصه چيست؟

خوب همانطور که خود می دانید اکثر افراد به این امید به عرصه خبرنگاری قدم می گذارند که بتوانند گوشه ای از مشکلات مردم را رفع کنند، همچنین ایجاد تحول در جامعه، انعکاس اخبار مثبت و صحیح، مقابله با جنگ نرمی که دشمن از طریق رسانه و شبکه های اجتماعی به راه انداخته را از دغدغه ها و رسالت های خود می دانم.

بهترين و بدترين خاطره شما در طول مدت خبرنگاری چیست؟

خاطره که زیاد دارم اما بهترین خاطراتم حل مشکلات مردم پس از انتشار خبر و پیگیری رسانه ای بود که مردم با پیام تشکر قدر دانی کردند، شیرینی حل مشکلات همشهریان، وقتی لبخند خوشحالی بر لبان آنها نقش می بندد را نمی توان با هیچ چیز دیگر عوض کرد.

خاطره بد هم شهادت حاج قاسم بود که نه تنها برای خبرنگاران و ملت ایران بلکه برای تمام آزادی خواهان عالم و جریان مقاومت در منطقه و سراسر دنیا ناراحت کننده بود.

غیر از کار خبر چه فعالیت های دیگری دارید و از مشكلات كار برايمان بگوييد؟

غیر از کار خبری در حرفه ای دیگر مشغول نیستم از مشکلات کار خبرنگاری در سراوان می توان به مسافت طولانی بخش ها روستا ها و صعب العبور بودن برخی از مناطق است،  روستاهای دور افتاده از مرکز شهر دارای مشکلات و معضلات مخصوص به خود هستند که نیازمند انعکاس این معضلات و رساندن صدای مردم به گوش مسئولین است اما از آنجایی که مسافت طولانی هست و گاهی خودرو برای رفت و آمد برای این مناطق وجود ندارد رسانه ای کردن ظرفیت ها، پتانسیل ها و مشکلات رو با مشکل مواجه کرده است.

چه انتظاري به عنوان خبرنگار از مردم و مسئولين دارید؟

گاهی اوقات برخی از مسئولین مشکل را انکار می کنند و یا به نحوه دیگری جلوه می دهند که این موضوع باعث شده مردم نسبت به رسانه و یا خبرنگاران نگاه دیگری داشته باشند اما خبرنگار طبق رسالتی که دارد موظف است گفته مسئولین را در کمال امانت داری منتشر کند حال چه این صحبت ها حقیقت داشته باشد چه غیر واقع باشد.

عدم اطلاع رسانی به موضع برخی از برنامه ها و فعالیت های مثبت که در راستای آبادانی و توسعه جامعه انجام می شود یکی دیگر از معضلاتی است که در سراوان با آن مواجه هستیم اما ناگفته نماند بسیاری از مدیران و مسئولین سراوانی همکاری مناسبی با شستون دارند تا جاییکه انتقاد را پذیرا بوده و در صدد حل مشکل برمی آیند.

به عنوان یک دخترخبرنگار و ورزشکار فعال چه توصیه ای دارید؟

در این برهه حساس که همگان در یک آزمون بزرگ قرار گرفته ایم و چشم دنیا به انتخابات ایران است، به عنوان عضو کوچکی از جامعه از مردم تقاضا دارم در این حماسه بزرگ فارغ از هر نوع جناح بندی سیاسی حضوری پر شور داشته باشند چراکه برای این خاک شهدای زیادی را تقدیم انقلاب کرده ایم پس وظیفه داریم به عنوان یک ایرانی به پاس خون شهیدان در این برهه حساس مشارکتی فعال داشته باشیم.

از مسئولین نیز تقاضای همکاری بیشتر با رسانه را دارم چرا که انعکاس فعالیت آنها و یا نشر مشکلات و معضلات از زبان یک مسئول جایگاه آنها را در بین مردم بالاتر خواهد برد چرا که مردم مشاهده می کنند مسئولین نسبت به مسائل و دغدغه های آنان آگاه و پاسخگو هستند.

بیشترین دغدغه دختران استان را چه می دانید؟

 دختران سراوانی طبق مشاهدات خودم در عرصه های مختلف حضوری فعال دادند و در عرصه های های کارآفرینی،مشارکت های اجتماعی، فرهنگی، هنری و غیره خوش درخشیدند.

اگرچه نمی توان معضلات را انکار کرد اما در هر عرصه ای که بخواهیم ورود کنیم مشکلات مربوط به خود را دارد که این موضوع یک امر طبیعی است فارغ از جنسیت نباید مقابل کاستی ها و مشکلات تسلیم شد پس با تمام توان برای ایرانی آباد تلاش خواهیم کرد.

این دختر موفق سراوانی در پایان با اشاره به لزوم افزایش سواد رسانه ای در جامعه اشاره کرد که سواد رسانه ای در سراوان آنچنان که باید و شاید فرهنگ سازی نشده انتظار می رود متولیان امر نسبت به این موضوع اهتمام ویژه داشته باشند، برگزاری کارگاه های آموزشی سواد رسانه ای در این برهه از زمان بسیار ضروری به نظر می رسد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۸۷۳۹


ارسال