مشارکت حداکثری کلید اصلاح امور است؛

تازیانه های اقتصاد و سیاست بر پیکر نحیف فرهنگ/ اولویت دولت آینده حل مشکلات اقتصادی برای ایجاد توسعه فرهنگی باشد

23 خرداد 1400 ساعت 10:32

اگر کسی امروز بتواند مشکلات اقتصادی را که عامل اصلی آن بی تدبیری و ضعف مدیریت است از بین ببرد و کشور را به خنثی سازی تحریم ها به وسیله رشد و جهش تولید و خوداتکایی به جوانان ملت نزدیک کند زمینه ای برای رشد فرهنگی محسوب می شود.


به گزارش عصرهامون؛ در سال های اخیر موضوعات فرهنگی به شدت نادیده گرفته شده و آسیب هایی را به دنبال داشته است که به رغم اهمیت آن ها و ریشه دار بودن چندان به آن ها پرداخته نشد و تلاشی هم برای حل آن ها صورت نگرفت.

این عدم توجه را می توان به مشکلات اقتصادی مرتبط کرد، بسیاری از آسیب های فرهنگی ریشه در مسائل اقتصادی دارد زیرا تا زمانی که فرد در تامین معاش خانواده دچار مشکل باشد و از عهده هزینه های کمرشکن زندگی بر نیاید نمی تواند فرصتی برای توجه به مسائل فرهنگی داشته باشد.

حذف کتاب از سبد فرهنگی خانواده ها، کاهش حضور در سینماها و ... کوچکترین نمونه ها از آسیب های فرهنگی بوده که در سال های اخیر به وفور دیده شده و خانواده ها را با چالش رو به رو کرده است.

موضوعات فرهنگی جدا از مسائل اقتصادی و سیاسی نیست و تصمیم گیری ها برای حل چالش های فرهنگی تا حد زیادی به اقتصاد و سیاست ربط دارد.

بر این اساس اولویت اول دولت آینده برای رسیدگی به مسائل فرهنگی باید کاهش فشار اقتصادی و حل مشکلات معیشتی مردم باشد تا در سایه رفاه نسبی بتوانند به مسائل فرهنگی و اجتماعی هم توجه داشته باشند.

فرهنگ از ناحیه مباحث سیاسی و اقتصادی لطمه می خورد

حجت الاسلام محمد موسوی، کارشناس مسائل مذهبی و امام جمعه چابهار در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: مباحث فرهنگی جدا از مباحث اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نیست، می بینیم خیلی از مواقع فرهنگ از ناحیه مباحث سیاسی و اقتصادی لطمه می خورد.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری فرمودند اولویت امروز کشور مسئله اقتصادی است، امیرالمومنین (ع) هم می فرماید: فقر موت بزرگ است.

کارشناس مسائل مذهبی اضافه کرد: اگر کسی امروز بتواند مشکلات اقتصادی کشور را که عامل اصلی آن بی تدبیری و ضعف مدیریت در مشور است از بین ببرد و کشور را به مسئله خنثی سازی تحریم ها به وسیله رشد و جهش تولید، خوداتکایی به جوانان ملت نزدیک کند زمینه ای برای رشد فرهنگی محسوب می شود.

موسوی عنوان کرد: در جامعه ای که فقر وجود دارد خیلی از مسائل فرهنگی فنا می شود، امروز اولویت کشور ما بحث اقتصادی است و امیدواریم دولتی پای کار بیاید که مشکلات اقتصادی را حل کند، زیرا در کنار رشد و توسعه اقتصادی، توسعه فرهنگی هم فراهم می شود.

وی اظهار کرد: امروز فرهنگ موضوع بسیار مهمی است که باید به آن رسیدگی شود، اما با مشکلات اقتصادی که وجود دارد اگر از فرهنگ صحبت کنیم می گوید شکم گرسنه به این مسائل توجه ندارد.

امام جمعه چابهار گفت: در وضعیت کنونی عده ای مفسد اقتصادی بر فرهنگ کشورمان چنبره انداخته اند که این معضل بزرگی محسوب می شود، عده ای آنقدر بخورند که بترکند و عده ای هم از گرسنگی چشم به آن ها داشته باشند.

مشارکت حداکثری سبب اصلاح امور می شود

موسوی افزود: باید معضل اقتصادی کشور حل شود، حضور پای صندوق های رای بسیار مهم است، در شرایط کنونی تمام تلاش استکبار، صهیونیسم، منافقان، آمریکا و دیگران این است که پای صندوق ها نروید و رای ندهید و این خطرناک ترین موضوع است و می خواهند ما را بر سرنوشتمان بی تفاوت کنند.

وی ادامه داد: اقلیتی بیایند و رای بدهند و دولت ضعیفی که پشتوانه مردمی ندارد را روی کار آورند بزرگترین ضربه است، باید مردم را به رای دادن تشویق کنیم تا حضور حداکثری پای صندوق های رای داشته باشند.

کارشناس مسائل مذهبی اظهار کرد: اینکه بگوییم به دلیل مشکلات رای نمی دهم دلیل خوبی نیست، زیرا با این کار چیزی تغییر نمی کند، وقتی همه پای صندوق بیاییم می توانیم سرنوشتمان را تعیین کنیم.

موسوی خاطرنشان کرد: اگر در شرایط کنونی اوضاع خراب است چه کسی باید درست کند؟ این دولت با رای مردم سرکار آمد و باید با رای همین مردم هم امور اصلاح شود، نمی توان گفت من رای نمی دهم تا امور درست شود.

وی بیان کرد: یکی از مباحث مهم فرهنگی امروز تشویق و ترغیب افراد به حضور حداکثری در پای صندوق های رای است، مردم باید اصلح را تشخیص و به آن رای دهند، آن ها بینش بالایی دارند و می توانند با نگاه به کارنامه، بدون توجه به شعارهای نامزدها فرد اصلح را انتخاب کرد.

امام جمعه چابهار افزود: هر کدام از هفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری در دستگاه انقلاب فعالیت داشتند و با نگاه به فعالیت و عملکردشان می توان فرد اصلح را انتخاب کرد، فردی که خدمتگزار مردم بوده و اکنون نیز با همین هدف وارد میدان شده است، نه فردی که زندگی اشرافی دارد.

موسوی تصریح کرد: حضور مردم در پای صندوق های رای می تواند امور را اصلاح کند و سرنوشت را تغییر دهد.
 
انتهای پیام/
 


کد مطلب: 138793

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/138793/تازیانه-های-اقتصاد-سیاست-پیکر-نحیف-فرهنگ-اولویت-دولت-آینده-حل-مشکلات-اقتصادی-ایجاد-توسعه-فرهنگی-باشد

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/