سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ,3 August 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۴۵
رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان خبر داد؛
آخرین جزئیات از پرونده قتل ۸ عضو یک خانواده در زاهدان/ مدیران متخلف سال گذشته بیش از هزار میلیارد ریال تخلف مالی داشتند
 
حجت الاسلام علی مصطفوی نیا گفت: حادثه قتل هشت عضو یک خانواده در زاهدان که نوعی جنایت است در سریعترین وقت رسیدگی می شود که تقاضای اجرا در ملاعام دارد.
به گزارش عصرهامون؛ حجت الاسلام علی مصطفوی نیا، رئیس کل دادگستری سیستان‌ و بلوچستان در نشست خبری که صبح امروز به مناسبت هفته قوه قضاییه با حضور اصحاب رسانه که در سالن شهید بهشتی دادگستری برگزار شد، اظهار کرد: یکی از گلوگاه های فساد اطاله دادرسی است که بستر خیلی از فسادهاست و فضایی ایجاد می شود که تاثیر منفی دارد.

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان توفیق خوبی در بهبود اطاله دادرسی داشته، به طوری که از ۹۵ هزار پرونده در دادگستری به ۴۶ هزار و ۴۱۲ فقره در پایان سال ۹۹ رسیده است.

رئیس کل دادگستری سیستان‌ و بلوچستان گفت: سال ۹۹ کل پرونده وارده به دادگستری های استان بیش از ۲۶۹ هزار فقره بود که رسیدگی شده است، همکاران ما بیش از ۲۹۱هزار پرونده را در سال قبل رسیدگی کردند و در این مدت بیش از ۲۲ هزار و ۷۱۵ فقره پرونده مختومه شده است.

وی بیان کرد: نرخ رشد ورودی ما در سال ۹۹ نسبت به سال ما قبل ۱۱ درصد بیشتر و نرخ رشد خروجی هم ۱۱درصد بوده است.

این مقام قضایی اظهار کرد: در خصوص ابلاغ الکترونیک نیز یکی از استان های موفق بودیم، کل ابلاغیه ها بیش از یک میلیون ابلاغیه است که ۸۸۲ هزار فقره ابلاغ های الکترونیک را شامل می شود و بیش از ۸۳ درصد است.

آخرین جزئیات از پرونده قتل هشت عضو یک خانواده

رئیس کل دادگستری سیستان‌ و بلوچستان در خصوص پروندهقتل هشت عضو یک خانواده عنوان کرد: چیزی که ما را به شدت نگران می کند اقداماتی از این دست است، به همکاران کیفری یک و قضات گفتم در کمترین زمان این پرونده جمع شود، برای پرونده قبلی که مربوط به داماد عصبانی و قتل چهار عضو خانواده همسر بود رای صادر شد و با اعتراض متهم به دیوان عدالت اداری رفت که تاکید بر این است که حکم در ملاعام اجرا شود.

مصطفوی نیا اظهار کرد: در این رابطه جلسات فوری با مرجع انتظامی، دادسرا و دادگاه کیفری برگزار کردیم که قاتل اقرار اعتراف کرد، ادعا می کند می دانستم پدر مقتولان مواد مخدر دارد و آمدم مواد را بردارم که پدر مقتولان این موضوع را رد کرد.

وی بیان کرد: این حادثه که نوعی جنایت است در سریعترین وقت رسیدگی می شود که تقاضای اجرا در ملاعام دارد، اجرای در ملاعام هزینه حقوق بشری ما را زیاد می کند، اگر در فاصله کم از جنایت، اجرا را شاهد باشیم مردم از محتویات پرونده در جریان هستند.

این مقام قضایی گفت: ما قبح قضیه را باید نشان دهیم و لازم است آستانه تحمل را بالا ببریم، گاهی ممکن است اختلاف بین دو برادر یا همسران یا اختلافات خانوادگی باشد که بلافاصله دست به اسلحه بردن و قتل صحیح نیست، باید در مدارس و دانشگاه ها و فیلم سازی آستانه تحمل را بالا ببریم.

رئیس کل دادگستری سیستان‌ و بلوچستان بیان کرد: سلاح غیر مجاز در سیستان و بلوچستان زیاد است، هر سال به دستگاه ها تکلیف می شود که سلاح کشف کنند سال گذشته ۲ هزار قبضه سلاح کشف شد.

مصطفوی نیا ادامه داد: تا زمانی که از جهت فکری و فرهنگی جامعه را قانع نکنیم نمی توان آن را مدیریت کرد، تازمانی که اسلحه داشتن قدرت و افتخار است فایق آمدن بر چنین حرکتی سخت است.

وی بیان کرد: اواخر سال قبل تصویب و امسال هم تاکید شد که سلاح‌های غیرمجاز در دست افراد باید جمع آوری شود، برخورد ما قاطعانه و به سرعت است و به مردم می گوییم تا لحظه آخر حمایت می کنیم، خط قرمز ما این است که امنیت و آرامش مردم مخدوش شود.

این مقام قضایی اظهار کرد: همه تلاش و دقت ما این است که مردم ولی نعمت ما هستند، در این راستا ۲ هزارو چهارصد و شصت و هفت جلسه در دیدار با مردم برگزار کردیم، هر هفته دیدار مردمی داریم، تعداد کل ملاقات شنوندگان بیش از ۱۴‌هزار نفر بود و موضوع ۳۰ درصد ملاقات اطاله دادرسی، درخواست اعمال ماده ۴۷۷ ۲۰‌درصد ، آزادی متهم ۱۰ درصد، پیگیری پرونده های اختلافات خانوادگی ۱۰ درصد بوده است.

۱۰۸ مدیر متخلف با هزار و ۱۴۶ میلیارد ریال تخلفات مالی

رئیس کل دادگستری سیستان‌ و بلوچستان گفت: در سال گذشته برای ۱۰۸ نفر از مدیران پرونده تشکیل و تعداد معرفی شده مدیران به مراجع قضایی ۵۲۳ و میزان تخلفات مالی کشف شده هزار و ۱۴۶ میلیارد ریال و میزان وجوه برگشتی به بیت المال بیش از ۶۳۹ میلیارد ریال بوده است.

مصطفوی نیا اظهار کرد: یکی از دغدغه های دستگاه های قضایی این است که واحد‌های تعطیل و نیمه تعطیل را دریابد، در رابطه با کمک به رونق تولید یک جلسه در سال ۹۸ تشکیل دادی، شهرکهای صنعتی هر دو هفته یکبار سرکشی شده است.

وی بیان کرد: همچنین در سال قبل بیش از هزار و هفتصد و نه هکتار از اراضی ملی و دولتی رفع تصرف شده است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۹۱۰۶


ارسال