پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ ,23 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۵
بررسی آخرین جزئیات پرونده های استان در نشست خبری دادستان زاهدان؛
۱۴ متهم پرونده معروف جرائم اقتصادی به ۱۸۴ سال حبس محکوم شدند/ ورود قوه قضاییه به بحران کرونا در سیستان و بلوچستان
 
مهدی شمس آبادی گفت: پرونده معروف جرائم اقتصادی یکی از مهم ترین پرونده های استان بود که در مجموع ۱۴ متهم دستگیر شدند و رسیدگی در دادسرا با ماست و تا مرحله کیفرخواست در دادسرا رسیدگی می شود و بعد از آن به دادگاه ویژه جرائم اقتصادی در تهران ارسال می شود که در آنجا هم ۱۴ نفر در مجموع به ۱۸۴ سال حبس و ۴۵۰ ضربه شلاق، پرداخت ۳۳ میلیارد و ۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی و ضبط ۷۲ میلیون یورو و ۱۴ میلیون دلار محکوم شدند.
به گزارش عصرهامون؛ مهدی شمس آبادی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان در نشست خبری با اصحاب رسانه که پیش از ظهر امروز در سالن شهید بهشتی دادگستری استان برگزار شد گفت: همه ما تکلیف دارید در خبرهای خود نگاه اقتصادی به استان داشته باشید و سرمایه گذاران خارج استانی را به این استان جذب کنید.

وی اظهار کرد: زمانی سرمایه گذاران می توانند احساس امنیت کنند که خبرهای مثبت در استان باشد و منعکس شود، هر زمان خبر منفی باشد حتی سرمایه گذاران استانی هم منصرف می‌شوند، وقتی به اینده خوشبین نباشند، از سرمایه گذاری دست بر می دارند. 

این مقام قضایی بیان کرد: خانواده افرادی که بیکار هستند دچار آسیب های اجتماعی می شوند و سرقت های خرد و خشن در جامعه دیده می شود.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان گفت: وقتی فردی بیکار است و واحد تولید و صنعتی وجود نداشته باشد که وی مشغول به کار شود نتیجه آن را در دادسراها مشاهده می کنیم، حتی گاهی طلاق عاطفی هم ممکن است به دلیل بیکاری مرد باشد.

شمس آبادی اظهار کرد: در هر استانی مطالبه گری کمتر بوده کارها به خوبی پیش نرفته است، خبرنگاران چشمان و بازوان توانمند دستگاه قضایی هستند و دستگاه قضا هرجا آسیب اجتماعی، حقوق عامه و‌ فساد باشد برای پرونده ورود می‌کند و پرونده را به سرانجام می رساند.

وی گفت: تا جایی که می شود حرمت مومن حفظ شود که قلم فرسایی شما هم این کار را انجام می دهد، با حضور پرشکوه مردم در انتخابات اگر مسئولان ۲۴ ساعته هم کار کنند کم است، وظیفه ما به واسطه حضور سنگین تر شده و دغدغه مندی مردم باید در دستور کار قرار بگیرد، زیرا مردم با وجود فشارهای اقتصادی در انتخابات حضور داشتند.

ورود قوه قضاییه به بحران کرونا در استان 

وی اظهار کرد: رئیس ستاد کرونا استاندار است و گزارشات واصله به ما از طریق دانشگاه علوم پزشکی است و ما ورود می‌کنیم، قانونگذار در زمینه تهدید علیه بهداشت عمومی دست ما را باز گذاشته و مجازات تعیین کرده است.

این مقام قضایی گفت: زمانی که تهدید در بهداشت است چه صنوف و چه بازاریان ما خودمان ورود میکنیم، اگر در این دو هفته دست به دست هم ندهیم و صنوف را محدود نکنیم فاجعه رخ می دهد. 

دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان بیان کرد: ما پزشک داریم، اما نمی توانیم پرستار اضافه کنیم و باید مردم را به رعایت شیوه نامه های بهداشتی دعوت کنیم، فردی که برای او سرمایه گذاری شده است از بین می رود، در این مورد اگر گزارش برسد برخورد جدی صورت می‌گیرد.

۱۴ متهم پرونده معروف جرائم اقتصادی به ۱۸۴ سال حبس محکوم شدند

شمس آبادی عنوان کرد: پرونده معروف جرائم اقتصادی یکی از مهم ترین پرونده های استان بود که در مجموع ۱۴ متهم دستگیر شدند و رسیدگی در دادسرا با ماست و تا مرحله کیفرخواست در دادسرا رسیدگی می شود و بعد از آن به دادگاه ویژه جرائم اقتصادی در تهران ارسال می شود که در آنجا هم ۱۴ نفر در مجموع به ۱۸۴ سال حبس و ۴۵۰ ضربه شلاق، پرداخت ۳۳ میلیارد و ۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی و ضبط ۷۲ میلیون یورو و ۱۴ میلیون دلار محکوم شدند. 

وی ادامه داد: محکومان در زندان زاهدان هستند و متعهد به واردات کالا در مقابل ارز دریافتی بودند، عده ای از آن ها بازرگان بودند و بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال جریمه نقدی را به صندوق دولت پرداخت کردند.

این مقام قضایی گفت: تا زمانی که برای بازگشت اموال به بیت المال کمک‌کننده مرخصی آن ها تمدید نمی شود که در حال پرداخت جریمه ها هستند. 

دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان تصریح کرد: زمانی که محکومیت حاصل می شود، حوزه کاری، خود افراد و جامعه آسیب می ببینند، به همین دلیل پیشگیری بهتر از درمان است و تعدادی از آن ها بازرگان هستند.

دستگیری ۱۱ نفر در پرونده در دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر

شمس آبادی بیان کرد: پرونده ای که در دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر تشکیل شد بالغ بر ۱۱ نفر به دلیل اختلاس ارتشاء و ارتشاء بندی دستگیر شدند و ۵ نفر با وثیقه آزاد هستند و باقی در زندان حضور دارند.

وی ادامه داد: در بدو امر بالغ بر ۱۳ کیلوگرم طلا که به عنوان رشوه دریافت شده بود به نفع دولت ضبط شد و در اختیار ماست مقداری دلار وجه نقد نیز ضبط شده است، در مرحله تحقیقات هستیم تا مشخص شود در واقع اموالی که  از اختلاس و ارتشا به دست آوردند مشخص شود.

این مقام قضایی عنوان کرد: در شعبه هفت بازپرسی که ویژه مدیران است تعداد پرونده ها از ۱۵۰ فقره به ۹۵ مورد و در شعبه امنیتی تعداد پرونده‌ها از ۳۳۰ فقره به ۹۹ مورد رسیده است.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان بیان کرد: پرونده معاون اسبق استاندار مانند پرونده دانشگاه ایرانشهر زمان‌بر است و قرار بود تا پایان خرداد کیفرخواست صادر شده و به دادگاه برسد، اما در همین یکی دو ماه آینده پرونده با کیفرخواست به دادگاه شهرستان می رود.

شمس آبادی گفت: در پرونده شهرداری زابل ۱۵ متهم کیفر خواست دادیم و  به محض صدور کیفرخواست این افراد معلق شدند و پرونده در مرحله رسیدگی است، برای پرونده شهرداری زاهدان گزارشی به ما رسیده که به سازمان بازرسی ارجاع دادیم، گزارشاتی که در باب فساد دریافت می شود به ارگان های امنیتی که ضابط خاص ما هستند و یا سازمان بازرسی ارسال می شود که مقداری زمان بر است و زمانیکه پرونده به ما برسد ورود می کنیم.

انتهای پیام/ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۹۲۴۰


ارسال