شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ ,4 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
مهدی شمس آبادی با بیان اینکه دستگاه قضایی از افراد منتقد و مطالبه گر حمایت می کند گفت: باید وزیر بهداشت در سیستان و بلوچستان حضور میدانی داشته باشد در زمانی که فوتی ها در یک شبانه روز در سیستان و بلوچستان به بیش از ۳۰ نفر و تعداد مبتلایان هم به بیش از هزار و دویست می رسد، نباید شب خواب به چشم وزیر بهداشت بیاید.
مهدی شمس آبادی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: قبلا هم گفتم باید وزیر بهداشت در سیستان و بلوچستان حضور میدانی داشته باشد در زمانی که فوتی ها در یک شبانه روز در سیستان و بلوچستان به بیش از ۳۰ نفر و تعداد مبتلایان هم به بیش از هزار و دویست می رسد، نباید شب خواب به چشم وزیر بهداشت بیاید.

وی ادامه داد: وزیر بهداشت باید به صورت غیرمحسوس نیروهایی را داخل بیمارستان هایی بفرستد که مردم گلایه از کمبود اکسیژن و ضعف بهداشت دارند تا بداند حرف مردم درست است یا اظهارات مسئولان.

این مقام قضایی عنوان کرد: وقتی مسئولان می گویند تخت خالی داریم آیا این با واقعیت انطباق دارد؟ اگر خود وزیر هم به سیستان و بلوچستان نمی آید، باید گروهی را میدانی و غیرمحسوس به استان بفرستد که در کل بیمارستان ها مشکلات را بررسی کنند و به عنوان ارباب رجوع وارد شوند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان در خصوص اظهارات وزیر درباره خالی بودن تخت ها در استان گفت: آیا واقعا تخت های بیمارستانی خالی است؟ اگر تخت ها خالی است چرا بیماران کرونایی در بیمارستان ها در اورژانس بستری هستند؟

شمس آبادی اظهار کرد: اگر تخت خالی باشد بیماران را در بخش بستری می کنند که تخت خالی وجود ندارد، هجمه بیماران زیاد است و افراد حتی به ما مراجعه می کنند که بیمارمان را می خواهیم بستری کنیم و بیمارستان ها تخت خالی ندارند.

وی ادامه داد: سردخانه ها از جنازه پر شده و واقعیتی است که نمی توان انکار کرد، اگر دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت می خواهد موفق عمل کند باید حضور میدانی و نامحسوس داشته باشد و عده ای قابل اعتماد را به عنوان افراد عادی وارد بیمارستان ها کند تا درد مردم را حتی برای پذیرش در بیمارستان بفهمند.

دستگاه قضایی از افراد منتقد و مطالبه گر حمایت می کند

این مقام قضایی در خصوص انتقاد از وضعیت بهداشت و درمانی استان و رسیدگی در بیمارستان ها و عدم وجود تخت خالی گفت: دستگاه قضایی همیشه نقد و مطالبه گری مردم را در راس امور خود قرار داده و پذیرای نقد سالم است، اگر نقدی شود که مستند باشد و باعث تخریب نشود حتما از فرد منتقد دفاع می کنیم، زیرا نقد باعث رشد می شود، اگر از مجموعه بنده نقد شود آن را رفع می کنم، زیرا ممکن است اشرافی نداشته باشم و آن نقیصه تا مدت ها باشد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان اظهار کرد: اگر موضوع صحت داشته باشد، نقد سازنده و مطالبه گری باشد حتما از آن افراد منتقد دفاع می کنیم و دستگاه قضایی هم به دنبال مطالبه گری است.

شمس آبادی بیان کرد: ریاست وقت قوه قضاییه دستوراتی را در زمینه ترک فعل ابلاغ کرده بود، ما هم با توجه به بحران کرونا در سیستان و بلوچستان به وزیر بهداشت هشدار دادیم که ۲ تن از معاونان وزیر بعد از آن وارد استان شدند.

وی ادامه داد: از دیگر سو، سپاه پاسداران، ارتش، بنیاد برکت وارد کار شدند و امکانات خوبی به استان گسیل شده است، اما باز هم می گویم کادر درمان باید تقویت شوند تا آن ها خسته نباشند و فشار کار بر روی آن ها نباشد تا بازدهی کار بالا رود و خدماتی که بیماران می گیرند بهبود یابد.

خبرنگاران مطالبه گری کنند افرادی که دستور بستری دارند آیا در بیمارستان پذیرش می شوند؟

این مقام قضایی بیان کرد: ما به عنوان قوه قضاییه هم زمانی که مشکلات درمانی اعلام می شود ورود می کنیم، مثلا اعلام شده افت اکسیژن وجود دارد و دادیار حقوق عامه ما در محل حضور می یابد و موضوع بررسی می شود.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان ادامه داد: در این اوضاعی که میزان پذیرش مریض چهار تا پنج برابر گذشته شده است، باید همه پای کار بیایند زیرا امکانات اولیه بیمارستان کفاف نمی دهد و همه ارگان ها باید کمک کنند.

شمس آبادی گفت: بازدیدهایی انجام دادیم و از ارگان های دیگر تخت های سیار اضافه شده است، دستگاه های ۳۰ تنی اکسیژن ساز جدید نصب شده تا افت اکسیژن جبران شود.

وی عنوان کرد: در این اوضاعی که هجمه بیماران به دلیل عدم رعایت زیاد است و با توجه به اینکه متاسفانه به دلیل عدم اطلاع و عدم پذیرش بیماری دیر به بیمارستان می آیند، برخی از بیماران در اورژانس فوت می کنند و زمانی به پزشک مراجعه می کنند که از حال می روند و بیش از ۷۰ درصد ریه آن ها درگیر شده است.

این مقام قضایی بیان کرد: این موارد نیاز به آگاه سازی و هشدار جدی از سوی رسانه ها دارد، اگرچه برخی از موارد احساسات را جریحه دار می کند اما در این گونه موارد باید پخش شود تا مردم شدت بیماری و مرگ را ببیند و رعایت کنند.

وی عنوان کرد: اگر شما می خواهید ببینید فردی که گزارش داده است درست می گوید یا نه، با دوربین وارد بیمارستان شوید، در اورژانس افرادی که برای بستری مراجعه می کنند آیا با وجود دستور پزشک، بیمارستان آن ها را پذیرش می کند؟ خبرنگاران می توانند این موضوعات را مطالبه گری کنند.

وزارت بهداشت و سازمان امور استخدامی مجوز برای پذیرش پرستار صادر کنند

دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان تصریح کرد: اگر کاسبان یک ماه درآمد کمتری داشته باشند بهتر از این است که سرپرست خانواده از دست برود و یا اینکه همه خانواده به بیماری مبتلا شوند، یک یا ۲ ماه تحت فشار اقتصادی باشد اما در کنار خانواده اش به سلامت زندگی کند.

شمس آبادی اظهار کرد: خانواده ها هم باید بپذیرند اگر محدودیت وجود دارد برای سلامتی خود آن هاست، زیرا بین حیات و ممات شخص تصمیم گیری می شود و بسیاری از خانواده ها در این مدت بی سرپرست شده اند.

وی ادامه داد: باید وزارت بهداشت و سازمان امور استخدامی مجوز برای پذیرش پرستار صادر کنند، در زمینه پزشک مشکل نیست، اما برای پرستار، بهیار و ... دچار مشکل هستیم، اگر تخت اضافه شود پزشک می تواند به بیماران رسیدگی کند، اما پرستار با توجه به اینکه محدوده کاری مشخصی دارد نمی تواند از تخت های اضافه شده سرکشی کند، باید این ۲ مجوز استخدام بدهند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۹۶۱۰


ارسال