شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ ,18 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۷
در سفر وزیر بهداشت به چابهار مطرح شد؛
گلایه مسئولان از کمبود تخت، امکانات پزشکی و نیروی انسانی در چابهار/ نمکی: بهره برداری و تجهیز بیمارستان کنارک تا ۲ روز دیگر
 
سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف بازدید از زیرساخت های بهداشت و درمان و بیمارستان‌های کرونایی در شهرهای مختلف سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه کنارک- چابهار شد.
به گزارش عصرهامون، سعید نمکی در سفری دو روزه با هدف بازدید از زیرساخت های بهداشت و درمان و بیمارستان‌های کرونایی در شهرهای مختلف سیستان و بلوچستان روز گذشته وارد فرودگاه کنارک- چابهار شد.

 وی در بدو ورود ضمن تشکر از کادر درمان برای مدیریت کرونا در یک سال و نیم گذشته، بیان کرد: بیمارستان ۶۴ تخت‌خوابی کنارک متعلق به نیروی دریایی جمهوری اسلامی است ما در وزارت بهداشت مکلف به تجهیز بیمارستان‌های دولتی متعلق به وزارت بهداشت هستیم اما به دلیل عام‌المنفعه بودن این مجموعه، یک موافقت‌نامه‌ای را تنظیم کردیم تا به محض تحویل، بحث تجهیز آن در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: امروز مشاهده کردیم که کار احداث بیمارستان تقریبا رو به اتمام است و از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی خواستیم طی دو روز آینده بخش‌هایی که تکمیل شده را به همکاران ما تحویل دهند چراکه امکانات درمانی آن را در تهران آماده کردیم و به محض اینکه اعلام شود، این تجهیزات را ارسال می‌کنیم.

این مقام مسئول ادامه داد: با هماهنگی‌هایی که انجام شده از ۲ روز دیگر، بخش‌های تکمیل شده، برای تجهیز به همکاران ما تحویل داده خواهد شد؛ و امیدواریم طی ۲ هفته آینده، بخش زیادی از این بیمارستان تجهیز و در مدت‌زمان کوتاهی برای ارائه خدمت به مردم آماده شود.

 از کمبود امکانات پزشکی تا عدم وجود بیمارستان در 4 شهرستان

معین الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار شامگاه یکشنبه در جلسه بررسی مشکلات زیرساخت های درمانی جنوب استان سیستان و بلوچستان در فرمانداری چابهار، گفت: کمبود تخت، پرستار، نیروی انسانی و امکانات پزشکی در ۶ شهرستان حوزه انتخابیه چابهار بیداد می‌کند و از مجموع ۶ شهرستان جنوب استان چهار شهرستان قصرقند، زرآباد، دشتیاری و کُنارک فاقد بیمارستان هستند.

جراح مغز و اعصاب در چابهار نداریم

حسینعلی شهریاری، نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی هم بیان داشت: جراح مغز و اعصاب در چابهار نداریم، تنها بیمارستان امام علی (ع) است که قبلا درمانگاه تامین اجتماعی بوده و هم اینک فرسوده و ممکن است با زلزله کمتر از پنج ریشتری روی سر بیماران خراب شود.

وی ادامه داد: بیمارستان چابهار از نظر سرمایشی، امکانات بهداشتی و درمانی، تخت و سایر امکانات محروم است.

وی با بیان اینکه دغدغه‌ها و مشکلات مردم محروم باید ویژه دیده و در این مدت وزیر بهداشت برخی از آنها را مرتفع کند، گفت: تنها راه توسعه و ارتقای شاخص‌های سلامت راه‌اندازی دانشگاه مستقل علوم پزشکی در چابهار است و همچنین مسوولان باید توجه ویژه‌ای برای اختصاص امکانات داشته باشند. 

محمد سرگزی، نماینده زابل و رییس مجمع نمایندگان سیستان وبلوچستان نیز اذعان کرد: مجمع نمایندگان استان برای راه‌اندازی دانشگاه علوم پزشکی از وزیر بهداشت درخواست ویژه دارد که این مهم را به عنوان عیدی سفر سفر خود اهدا کند.

نباید کسی در این منطقه برای انجام آزمایش معطل بماند

سعید نمکی، وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه برای مردم سیستان و بلوچستان هر چه در توان داشتم دریغ نکردم چون مردم اینجا را دوست دارم و بر حل مشکلات آنها مصمم و جدی هستم، گفت: ساخت مراکز درمان بستر، تقویت زیرساختهای بهداشتی درمانی، تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام، تجهیز مراکز بهداشتی را در دستور کار قرار داده و  انجام می‌دهم؛ هر چه نیاز است خانه بهداشت در منطقه بلوچستان ساخته شود چون در هفته آینده اعتبار آن ابلاغ خواهد شد. 

وی در خصوص بیمارستان رها شده چابهار بیان کرد: بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی چابهار در هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود تا مردم محروم این دیار از آن استفاده کنند، همچنین تامین اورژانس هوایی چابهار نیز در هفته آینده با حضور کولیوند مسوول مستقیم این بخش به طور ویژه رسیدگی می‌شود.

نمکی ادامه داد: پزشک و نیروی متخصص برای این استان در نظر گرفته شده و اگر نیاز باشد از نیروهای شرکتی هم استفاده می‌شود و نباید کسی در این منطقه برای انجام آزمایش معطل بماند.

سهمیه داروی چابهار را از دانشگاه علوم پزشکی زاهدان جدا می‌کنم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه با بیان اینکه برای ماندگاری طبیب و پزشک در مناطق مختلف تلاش می‌کنیم و باید زیرساخت‌های رفاهی فراهم تا خانواده پزشک بتواند از آن استفاده کند، افزود: تعداد بیماران بدحال کرونا در خارج مراکز بهداشتی را نیز بررسی و تیم و هیاتی را مامور رسیدگی به مرگ و میر بیماران کرونایی در خارج از آمار حوزه بهداشت و درمان می‌کنیم تا این موضوع هم تعیین تکلیف شود.

وی اذعان کرد: سهمیه داروی چابهار را از دانشگاه علوم پزشکی زاهدان جدا و به ایرانشهر واگذار می‌کنم تا بهتر مدیریت شود.

نمکی با بیان اینکه چابهار جایگاه ویژه‌ای در کشور و منطقه دارد، اظهار کرد: باید حوزه سلامت این منطقه ویژه دیده شود تا علاوه بر حل مشکلات مردم به جذب توریسم درمانی تلاش کنیم.

گفتنی است بازديد از بيمارستان ها و پروژه های بهداشتی و درمانی شهرستانهای چابهار، كنارک، سراوان، ايرانشهر، زاهدان و بررسی آخرين وضعيت بيماری كرونا در استان از مهمترين برنامه های دكتر نمكی در استان سيستان و بلوچستان است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۹۶۶۵


ارسال