شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ,25 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
در روزهای کرونایی سیستان و بلوچستان شاهد تجلی همدلی و خدمت رسانی از سوی ارگان های مختلف بودیم که از جمله آن می توان به راه اندازی بیمارستان های صحرایی تا گسیل نیروهای جهادگر درمانی اشاره کرد.
به گزارش عصرهامون، سردار پرویز آبسالان، جانشین فرمانده سپاه سلمان استان سیستان و بلوچستان گفت: سپاه از ابتدای شیوع کرونا برای کمک به مردم و کادر درمانی پای کار بود که طرح  شهید سلیمانی یکی از اقدامات موثر این نهاد انقلابی است.
 
وی افزود: در شرایط کرونایی جلساتی با دانشگاه ها برگزار و نیاز سنجی شد که چه اقدام هایی سپاه انجام دهد که با توجه به نیاز آن ها در بحث مکان برای واکسیناسیون، ۲۷ مرکز تجمیعی راه اندازی کردیم که ۲۴ مرکز در حال حاضر فعال است.
 
آبسالان با اشاره به دیگر اقدامات سپاه برای کنترل کرونا در استان، بیان کرد: پس از شیوع گسترده کرونا در استان، فرمانده نیروی زمینی سپاه هم به سیستان و بلوچستان آمد تا از نزدیک بر روند اقدامات نظارت کند، همچنین ۲۰۰ نفر از کادر این نهاد شامل پزشک، پزشکیار، پرستار و بهیار وارد استان شدند.
 
حمایت درمانی و معیشتی از بیماران کرونایی

وی ادامه داد: گروه های جهادی نیز برای بیماریابی وارد کار شدند و تمامی افرادی که علائم داشته باشند به عنوان کرونا تلقی شده و تحت پوشش درمانی و معیشتی قرار می گیرند که در حال حاضر به ۲  هزار نفر در زاهدان و ۲ هزار و ۴۰۰ نفر نیز در زابل خدمات در حال ارائه است.
 
جانشین فرمانده سپاه سلمان خاطرنشان کرد: بیمارستان نبی اکرم( ص) سپاه نیز با ۶۰ تخت نیز مشغول خدمات رسانی به بیماران کرونایی است، در زمینه آزمایش پی سی آر هم برای بیش از ۱۰۰ نفر روزانه تست کرونا انجام می شود، در کنار تمام اقدام های انجام شده ارائه خدمات عمومی و معیشتی و توزیع سبد معیشتی و جهیزیه در این ایام به صورت مستمر انجام شده است.
 
وی تصریح کرد: از دیگر کارهای مهم و اصلی که در روزهای اول کرونا انجام شد، تغسیل و تدفین متوفیان کرونایی است، چراکه کار بر زمین مانده ای بود و هیچ کس آن را انجام نمی داد که با ورود گروه های طلاب و جهادی با حفظ حرمت متوفیان این کار ارزشمند دنبال شد که جزو وظایف پاسداری ماست به نوعی تمام ظرفیت سپاه و بسیج پای کار هستند و غفلتی صورت نگرفته است.

افتتاح بیمارستان ۶۴ تختخوابی ناجا در زاهدان

سردار حسینی، معاون بهداشت و درمان انتظامی کشور هم در این جلسه با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه کنترل کرونا، بیان کرد: نزدیک به ۱۳۰۰ تختخواب در کشور در اختیار حوزه بهداشت و درمان قرار گرفته و فرمانده نیروی انتظامی دستور دادند در شهرستان زاهدان برای همکاری با دانشگاه علوم پزشکی زاهدان حضور داشته و یک بیمارستان ۶۴ تختخوابی را راه اندازی کنیم.
 
وی افزود: این بیمارستان با ظرفیت ۱۰۰ نفر نیروی انسانی و تمام تجهیزات و امکانات به بیماران کرونایی خدمات ارائه می دهد و همچنین اکسیژن ساز اهدای انتظامی وارد مدار شده است و ژنراتور و ونتیلاتور در اختیار دانشگاه علوم پزشکی استان قرار می گیرد.

بسیج ۶ تیم ۵۰ نفره کادر درمان از بیمارستان های ارتش

امیر عالمیان فرمانده ارشد ارتش در جنوب شرق کشور نیز با تاکید بر اینکه  نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران با قدرت وارد صحنه شده است، گفت: جلسه ای با هاشمی شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تشکیل دادیم تا هرآنچه نیاز است وارد استان کنیم.

وی افزود: بر اساس نیاز استان کادر درمان از بیمارستان های ارتش ۶ تیم ۵۰ نفره پزشک متخصص بهیار و پرستار را بسیج کردیم، تیم اول وارد استان شده است و در بیمارستان علی بن ابی طالب(ع) به خدمت می پردازند.
 
عالمیان همچنین با اشاره به افتتاح سه بیمارستان حاد تنفسی در استان، گفت: یک بیمارستان تا آخر هفته با ۱۹۰ تختخواب در زاهدان و در کنار بیمارستان کنونی ارتش و یک بیمارستان ۱۰۰ تخته در زابل و دیگری در خاش راه اندازی می شود.

خرید ۵ مخزن اکسیژن

وی ادامه داد: خریداری ۵ مخزن اکسیژن انجام شده که در بیمارستان بوعلی و خاتم زاهدان، خاش و سراوان مستقر می شود.

فرمانده ارشد ارتش در جنوب شرق کشور با اشاره به دیگر اقدامات انجام گرفته در استان، اذعان کرد: ۱۵۹ هزار ماسک، دستکش، گان و وسایل حفاظتی وارد این خطه شده، همچنین ۱۸ دستگاه اکسیژن ساز خریداری شده دو کانتینر کپسول اکسیژن ۱۰ لیتری و ۲۰ لیتری خریداری کردیم تا در اختیار بیماران قرار گیرد و توزیع مواد بهداشتی در محلات حاشیه زاهدان در کنار اعزام تیم های۲۹ نفره و خرید ۱۰۰ تانکر از دیگر اقدامات ما در استان است.

وی خاطرنشان کرد: در این مدت بیش از ۴ هزار و ۱۲۸ سی تی اسکن از بیماران انجام شده و  هزار و ۳۴۲مورد مراجعه داشتیم که ۷۵ نفر در بیمارستان بستری شدند همچنین تاکنون ۲۲۴ تست پی سی آر و ۲۲۱ تست سریع در بیمارستان ارتش انجام شده است.

انتهای پیام/
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۹۷۱۰


ارسال