شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ ,18 September 2021
1
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ تير ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۱۰
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان خبر داد؛
غلظت غبار در هوای زاهدان به ۵۱ برابر حد مجاز رسید/از نفوذ گرد و غبار گسترده تا کاهش شعاع دید افقی
 
محسن حیدری گفت: غلظت غبار در هوای زاهدان به ۵۱ برابر حد مجاز رسید.
محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: صبح امروز در پی نفوذ گرد و غبار گسترده به شهر زاهدان، غلظت ذرات غبار با اندازه ۱۰ میکرون در هوای این شهر به ۷ هزار و ۸۶۴ میکروگرم بر مترمکعب یعنی ۵۱ برابر حد مجاز رسید.

محسن حیدری افزود: منشا گرد و غبار امروز زاهدان دشت های نواحی مرزی در جنوب میرجاوه بوده که در اثر همرفت شدید هوا و وقوع تندباد لحظه ای روی داده است و به تدریج به زاهدان و میرجاوه نیز نفوذ کرده است.

این مقام مسئول ادامه داد: گرد و غبار گسترده علاوه بر افزایش غبار در زاهدان، شعاع دید افقی در فرودگاه زاهدان و شهر میرجاوه را نیز به ترتیب به ۵۰ و ۲۰۰ متر کاهش داده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر قدری از شدت غبار در شهر زاهدان کاسته شده اما همچنان شعاع دید افقی در فرودگاه بین المللی این شهر ۵۰۰ متر است.

حیدری گفت: علاوه بر گرد و غبار، گرمای هوا دومین وضعیت مهم جوی زاهدان است به طوری که در شبانه روز گذشته بیشینه دمای این شهر به ۴۱.۱ درجه سلسیوس رسیده است و انتظار می رود امروز نیز رنج دما در همین محدوده باشد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: بر اساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی انتظار می رود در روزهای آینده به ویژه جمعه و شنبه قدری از شدت گرما در زاهدان کاسته شود و بیشینه دمای هوا به کمتر از ۴۰ درجه بازگردد.

وی اضافه کرد: در میرجاوه که در فاصله ۸۰ کیلومتری از زاهدان قرار دارد نیز گرمای هوا با شدت بیشتری حاکم است به نحوی که بعدازظهر دیروز بیشینه دمای این شهر به ۴۶.۵ درجه سلسیوس رسید و دومین شهر گرم استان شد.

انتهای پیام/ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۹۷۲۵


ارسال