شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ ,18 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
در شرایطی که میزان حضور گردشگر بیشتر از زمان فعلی بود تلاش‌هایی برای ساخت هتل، مهمانپذیر و مسافرخانه در کنار فعال‌کردن خانه‌های استیجاریی افزایش یافت اما امروز این اماکن با مشکل مواجه شده‌اند.
به گزارش عصرهامون به نقل از کُردتودی، آب و هوای معتدل و مطلوب به خصوص در فصول بهار و تابستان، طبیعت بکر، چشم انداز‌های زیبا، فرهنگ غنی و مردمان خونگرم و آثار تاریخی متنوع که در جای جای این خطه  کردستان یافت می‌شود، باعث شده است تا سالانه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری به این استان سفر کنند و به همین دلیل تلاش هایی برای ساخت هتل، مهمانپذیر و مسافرخانه در کنار فعال کردن خانه‌های استیجاری افزایش یافت اما امروز این اماکن با مشکل مواجه هستند.
تیمور خالدی  مسوول روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی عنوان داشت: خانه‌های استیجاری قبل از شیوع ویروس کرونا در استان کردستان و در شهرستان های بانه، هورامان، و پالنگان راه اندازی شد که این امر بانی مشکلات فراوانی در حوزه گردشگری استان بود.
خالدی  با اشاره به راه اندازی اقامتگاه بوم گردی به جای خانه های استیجاری در سطح استان و شهرستان ها افزود: این مجوز در راستای معرفی ظرفیت‌های مناطق مختلف روستایی استان، آشنایی گردشگران با فرهنگ، آداب و رسوم، خوراک و صنایع‌دستی بومی روستاها و افزایش اشتغال‌زایی جوامع محلی و جلوگیری از ضربه زدن به حوزه گردشگری صادر شد.

مسئول روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کردستان گفت: در استان کردستان 32 هتل در سطح متوسط به بالا وجود دارد که  جوابگوی ظرفیت اقامت گردشگری را دارد و دیگر نیازی به خانه  استیجاری مسافر که اغلب شرایط نامناسبی را دارند نخواهد بود.
خالدی در ادامه عنوان داشت: در راستای  حمایت از هتل داران استان  و ارتقا آن درصدد هستیم که با جلوگیری از فعالیت خانه های استیجاری مسافر، گردشگران را به سوی  هتل های استان که دارای مقررات و امکانات مناسبتر برای گردشگر است ترغیب کنیم.

خانه مسافرهای غیرمجاز باید کنترل و ساماندهی شود
 در ادامه زارعی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان، با اشاره به اهمیت سرمایه گذاری های انجام شده در حوزه گردشگری استان، بر ضرورت کنترل، نظارت و ساماندهی خانه مسافرهای غیرمجاز، تاکید کرد.
وی شناسایی و ساماندهی خانه مسافرهای غیر مجاز و صدور مجوز برای آنها در چارچوب قوانین، مهم دانست و متذکر شد: نباید کاری کنیم که هتل های استان ورشکست شوند.
زارعی در ادامه با تاکید بر اینکه ارائه هر گونه خدمات در حوزه گردشگری نیاز به مجوز دارد بر ضرورت دقت و نظارت بر استاندارد و بیمه خودرو و مسافر خودروهای جابجایی گردشگران و همچنین سلامت و هوشیاری رانندگان، تاکید کرد.
وی تصریح کرد: باید زمینه فعالیت برای بخش خصوص فراهم باشد و دولت در جایگاه نظارت قرار گیرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، در خصوص ورود مسافر از مرز باشماق و سیرانبند به استان، گفت: این مسافران یا گردشگر سلامت هستند یا گردشگران تفریحی و یا دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های استان که لازم است نظارت و کنترل دقیق روی آنها وجود داشته باشد.
وی با اشاره به ظرفیت های تاریخی، طبیعی و پزشکی استان، خاطرنشان کرد: کردستان باید مانند همه جای دنیا، از حضور مسافران منتفع شود.

خانه‌مسافر غیرمجاز در شهرستان بانه پلمب شد
 در ادامه و در هین راستا رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بانه از پلمب یک واحد خانه‌مسافر غیرمجاز و متخلف در این شهرستان خبر داد.
سعداله رحیمی‌خواە در این خصوص گفت: همزمان با وصول استشهادیه محلی مبنی بر ایجاد مزاحمت و سلب آسایش همسایه‌ها توسط مالک واحد متخلف، پس از هماهنگی با اداره نظارت بر اماکن‌عمومی این واحد غیرمجاز پلمب شد.
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بانه افزود: پس از پلمب واحد متخلف پروندە آن برای طی مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شهرستان شد.
وی اظهار داشت: فعالیت خانه‌مسافر در شهربانه بصورت کامل ممنوع بودە و در صورت دریافت شکایت همشهریان یا مشاهده توسط کارشناسان نظارت، این خانه‌ها براساس قوانین و مقررات جاری با همکاری ادارە‌نظارت بر اماکن‌عمومی پلمپ و پروندە متخلفین برای اجرای قانون تحویل مراجع قضایی خواهد شد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۹۷۸۹


ارسال