شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ,25 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۸
سفیر اسبق ایران در ایتالیا:
نقشه شوم مردم‌کشی در افغانستان جریان دارد/ کشتار ۱۱۰ هزار نفر نتیجه حضور آمریکا در افغانستان
 
ظهره‌وند با بیان اینکه نقشه شوم آمریکایی در افغانستان جریان دارد گفت: طالبان متغیری وابسته است و امروز مردم‌کشی از سوی جبهه مخالف دولت افغانستان به هر بهانه‌ای توجیهی ندارد.
به گزارش عصرهامون ابوالفضل ظهره‌وند، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با صبح توس، پیرامون آخرین وضعیت تحولات افغانستان اظهار کرد: صلح در افغانستان کالایی نایاب شده و مشکل بحث نبودن نقطه مشترک بین مطالبات طرفین مذاکره کننده است.
وی با اشاره به اینکه هنوز نه راجع به نظام سیاسی توافق شد و نه نحوه فرایند سهیم شدن قدرت افزود: مسیری که دولت افغانستان در حال طی کردن آن است با مسیر طالبان در مذاکرات دوحه قطر نقطه کاملا متفاوت است چراکه دولت بر توقف درگیری‌ها و طالبان نیز بر آزادی زندانیان و خارج کردن برخی از رهبران و چهره های طالبان از فهرست تروریستی تأکید داشتند لذا فاصله های زیادی با هم دارند.
فاصله نقاط مشترک طالبان و دولت افغانستان
سفیر اسبق ایران در ایتالیا گفت: دولت افغانستان در پی آن است که در چارچوب همین نظام سیاسی بتواند با طرف طالب برای مشارکت در قدرت به توافق برسد در حالیکه طالبان کاملا تمامیت‌خواه هستند و در پی امارت اسلامی است و اگر قرار باشد مشارکتی اتفاق بیفتد این طالبان است  که می تواند در حوزه‌های خاص به افراد سهم بدهد و لذا دو طرف در نقاط متضاد هستند.
وی وضعیت فعلی افغانستان را محصول اقدامات آمریکا دانست و افزود: توافق دوحه حاصل توافق آمریکا با طالبان است و دولت و مردم در آن نقشی نداشتند؛ آمریکا قرار بود در افغانستان امنیت آفرین باشد ولی امروز بایدن صراحتا اعلام کرده که آمریکا برای کشورسازی به افغانستان لشکرکشی نکرده بود لذا باید پاسخ دهند که طی این دو دهه چه برنامه‌ای داشتند.
کشتار 110 هزار نظامی و غیرنظامی نتیجه حضور امریکا در افغانستان
ظهره‌وند ادامه داد: آمریکا 110 هزار نفر نظامی و غیرنظامی را به کشتن داد و کشور را ویران کرد و گروه تروریستی طالبان را مشروعیت داد در عین حالیکه خود آمریکا طالبان را تروریست قلمداد کرده بود.
وی افزود: آمریکا در حالی با طالبان در حال نوشتن توافق صلح است که از این گروه زندانیانی را به دلایل تروریستی در اختیار دارد لذا آشفتگی و تنها گذاشتن دولت افغانستان که به آمریکا وابستگی داشته به دلیل اقدامات آمریکایی ها است و امروز خلأ این عدم حضور توسط طالبان در حال پر شدن است.
کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه مردم قرار نبوده در برابر طالبان مقاومت کنند تصریح کرد: آمریکا از این آشفتگی کشور افغانستان در پی اهدافی است یعنی امریکا امروز از منطقه خارج نشده و بایستی پاسخگوی اقدامات خودشان باشند و اگر ملت افغانستان می‌خواهند نجات یابند و آرامش داشته باشند باید در پی اخراج کامل امریکا از کلیت منطقه باشند.
وی افزود: نیروهای امنیتی آمریکا هنوز در منطقه مستقر هستند و به دلیل جلوگیری از افزایش هزینه‌ها و تلفات نیروی نظامی خود را خارج کرده است اما اهداف منطقه‌ای خودشان را پیگیری می‌کنند.
مذاکرات آمریکایی دوحه و هدر رفتن فرصت‌ها
ظهره‌وند ایران،روسیه و چین را سه هدف جبهه دشمن از منظرهای مختلف مطرح کرد و خاطرنشان کرد: دشمن در حال شیطنت هایی در منطقه است و بنا به سفارش امام خمینی(ره) هر چه فریاد دارید باید بر سر آمریکا کشیده شود و این نیز در افغانستان نیز صادق است اما متاسفانه برخی مقامات و دولت‌مردان افغانستان خواب کمک آمریکا و بازی در زمین آمریکا را می بینند و از گذشته نیز عبرت نگرفتند.
وی افزود: توافق دوحه یک عبرت نامه برای دولت افغانستان بوده و این 18 ماه پس از توافق که هیئت افغانستانی حضور داشتند نشان از هدر رفتن فرصت ها است.
سفیر اسبق ایران در ایتالیا با اشاره به اینکه جریان تکفیری هر اقدامی قرار بود و توانست در سوریه و عراق کردند ولی ریشه کن شدند و دنیا و جهان اسلام نیز مخالف این جریان هستند گفت: در مجموع پروژه امریکایی ها در افغانستان از ریشه نابود و شکست خورده است و فقط به ملت افغانستان در حال صدمه زدن هستند و هیچ قدمی برای منطقه و کشورهای آسیای میانه برنداشتند.
نیاز ۱۸ میلیون نفر در افغانستان به مواد غذایی اولیه
وی افزود: حدود ۱۸ میلیون نفر در افغانستان نیازمند مواد غذایی اولیه هستند و اینها را باید ذیل جنایات آمریکایی ها بررسی کرد چراکه افغانستان دریای ثروت و امکانات طبیعی است و تنها مشکل این منطقه وابستگی برخی عناصر داخلی است.
این کارشناس مسائل بین‌الملل ضمن تأکید بر این مطلب که دوحه جزو نقشه آمریکا است و دستاوردی نخواهد داشت اظهار کرد: طالبان متغیر وابسته است متغیری که هم پاکستانی ها و هم امریکایی ها از آن استفاده می کنند و امروز مردم کشی از سوی جبهه مخالف دولت افغانستان به هر بهانه ای توجیهی ندارد  و طالبان مسئول هستند.
وی افزود: اگر طالبان ادعای تغییر رویکرد و مسلمانی دارند باید در برابر آمریکایی ها مقابله کنند ولی متاسفانه بیش از 10 هزار از مردم افغانستان کشته شدند لذا باید برای مردم افغانستان دعا کنیم و رسانه ها هشدار بدهند تا مسئولان این کشور به خودشان امده و کمر همت در برابر ویرانی کشور ببندند و بدانند صلح به کسی هدیه نمی شود و اگر امنیت کشور محقق شود صلح رقم خواهد خورد.
بازی آمریکا در افغانستان جریان دارد
ظهره‌وند ادامه داد: فعالیت های دیپلماسی در 8 سال اخیر بیرون از گفتمان انقلابی حرکت داشته و باتوجه به اینکه ایران در افغانستان دارای مرجعیت است باید مواضع انقلابی را تعیین می کردیم و بر سر آمریکا فریاد می زدیم چراکه بازی آمریکا در افغانستان جریان دارد و در صورت ادامه این بازی اکثریت مردم آسیب خواهند دید و مجبور به کوچ از مناطق زندگی خود خواهند شد.
وی با بیان اینکه امروز در افغانستان جنگ برای قدرت و کشتار مردم معنا و توجیه ندارد افزود: شورای رهبران و شورای عالی دولت و بسیج مردمی باید تشکیل شود؛ طالبان باید تکلیف مواضع خودش را روشن کند و ابهامات را از بین ببریم و نباید اجازه شیطنت بدهیم تا مردم متضرر نشوند.
این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: در افغانستان اصالت با مردم است ولی آمریکا جنگ بین مسلمانان را هدف قرار داده و باید سوال شود طی این دو دهه در افغانستان چه اقدامی برای مردم شده است و امروز با وجود کشتار عظیم مردم حقوق بشر آمریکایی سکوت کرده است.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۹۸۲۶


ارسال