جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ ,24 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۸
رئیس اداره محیط زیست شهرستان چابهار خبر داد:
زخمی شدن یکی از اهالی روستای کهنانیکش توسط تمساح پوزه کوتاه/ بی احتیاطی به محل زندگی تمساح موجب بروز حادثه شد
 
اشرفعلی حسینی گفت: روز گذشته حدود ساعت 2 ظهر عبدالصمد پزاوه اهل روستای کهنانیکش توسط گاندو از ناحیه مچ دست چپ مصدوم شد.
به گزارش عصرهامون، اشرفعلی حسینی؛ رئیس اداره محیط زیست شهرستان چابهار در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران بیان کرد: در چند روز گذشته شاهد بارندگی هایی در منطقه که باعث آبگیری رودخانه، گل آلود و سیلابی بودن آب شد.
 
وی افزود: فصل بهار و تابستان مخصوصا 2 ماه تیر و مرداد زمان فصل زاد و ولد تمساح های پوزه کوتاه (گاندو) در بستر رودخانه ها است.
 
این مقام مسئول با اشاره به مصدومیت یکی از اهالی روستا تصریح کرد: روز گذشته حدود ساعت 2 ظهر عبدالصمد پزاوه اهل روستای کهنانیکش توسط گاندو از ناحیه مچ دست چپ مصدوم شد.
 
وی ادامه داد: پس از مراجعه به درمانگاه درگس پس از بررسی های کارشناسی توسط اورژانس به چابهار انتقال یافت و پس از عمل جراحی تیم پزشکی بیمارستان امام علی (ع) چابهار حال عمومی بیمار خوب است.
 
حسینی با اشاره به اطلاع رسانی های گسترده به روستانشینان منطقه باهوکلات اذعان کرد: اطلاع رسانی به تمامی روستاهای اطراف منطقه باهوکلات از برگزاری کارگاه های آموزشی، مکاتبه با دهیاران و بخشداران، صحبت با ائمه جماعت روستاها و حتی گفت و گوی مستقیم با مردم در چندین مرحله برای آگاهسازی نسبت به خطرات اینچنین انجام شد.
 
نزدیک شدن مردم در فصل زاد و ولد آنها به رودخانه خطرساز است

وی با اشاره به اینکه زیستگاه اصلی گاندوها در حاشیه رودخانه باهوکلات است گفت: منطقه حفاظت شده طبق قوانین بین المللی و کشورمان محلی برای زیست حیات وحش و حیوانات وحشی است و مردم نباید به این مناطق نزدیک شوند.
 
پس از بررسی محیط بانان اداره محیط زیست چابهار از محل حادثه مشخص شد تعدادی از جوانان برای شنا به زیستگاه اصلی گاندوها در بستر رودخانه نزدیک شدند و تمساح به دلیل دفاع از نوزادهای خود که فصل بدنیا آمدن آنها است به روستانشینان حمله می کند.
 
وی ادامه داد: طبق اطلاع رسانی های قبلی به روستاهای اطراف این رودخانه، این سهل انگاری از سمت مردم بود و به دنبال گل آلود آب مشاهده گاندو به سختی صورت می گیرد و حتی مناسب آشامیدن نیست.
 
حسینی با اشاره به اینکه محل زندگی این روستانشینان از آب برخوردار و این بی احتیاطی از سمت مردم بوده است خاطرنشان کرد: فصل پر آبی رودخانه است و امکان جابجایی محل زندگی گاندوها مهیا نیست و ما از مردم و روستانشینان انتظار داریم به محل زندگی تمساح ها نزدیک نشوند.
 

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۹۸۴۱


ارسال