امام جمعه شهرستان خاش مطرح کرد؛

امام باقر(ع) پرچمدار جهاد علمی /نوع دوستی و ساده زیستی امام پنجم الگوی عملی جامعه امروز است

27 تير 1400 ساعت 16:21

حجت الاسلام دهقان گفت: نوع دوستی نسبت به بندگان خدا، ساده زیستی و قناعت امام باقر(ع) الگویی برای سایر مردم است.


به گزارش عصرهامون، حجت الاسلام والمسمین غلامرضا دهقان امام جمعه شهرستان خاش در گفت و گو با زاهدنیوز، بیان کرد: امام باقر(ع) در دامان امام سجاد(ع) رشد کرد و از جانب مادر نیز فرزند فاطمه دختر امام حسن مجتبی(ع) است، از لحاظ تربیتی در خاندان وحی و نبوت پرورش یافت و از نظر علمی و معنوی نیزجایگاه والایی داشت.

وی افزود: امام محمد باقر(ع) بنابر روایات شیعه و سنی، عالم ترین فرد زمان خویش بود و همه برای رفع شبهات به ایشان مراجعه می کردند، با توجه به اینکه ایشان در اواخر خلافت بنی امیه و انتقال حکومت به بنی عباس می زیست فرصتی مناسب  مهیا شد تا به تبیین مبانی علمی و پاسخگویی به شبهات بپردازند.

وی خاطرنشان کرد: این امام همام بالغ بر 450 شاگرد و دانشمند را پرورش داد و جایگاه علمی ایشان تا جایی است که نبی اکرم(ص) نیز این منزلت را به جابر بن عبدالله انصاری خبر داده و گفتند که شما ایشان را درک می کنی سلام ما را به او برسان این فرزند ما علم را خواهد شکافت و به همین دلیل باقر نامیده شده اند.

حجت الاسلام دهقان تاکید کرد: خصوصات معنوی، اخلاقی و علمی امام باقر (ع) منحصر به فرد بود و 70 هزار حدیث از ایشان توسط شاگردانش ثبت و ضبط شده است، امام پنجم از لحاظ زهد و عبودیت الگویی برای جامعه بشری بود و ارکان دین را بیان و ولایت را مهمترین رکن دانستند که با ولایت سایر ارکان نیز پایدار خواهد ماند.

وی اذعان کرد: نوع دوستی نسبت به بندگان خدا، ساده زیستی و قناعت امام باقر(ع) الگویی برای سایر مردم است همه معصومین (ع) اهل زهد و تقوا بوده و وابستگی به دنیا نداشتند همچنان که توصیه می کردند برای دنیا خود چنان کار کنید گویا همیشه در دنیا خواهید بود و برای آخرت چنان کار کنید گویا فردا از دنیا خواهید رفت و توصیه می کردند که برای دنیا و آخرت را تلاش کنید.

وی ادامه داد: امام باقر(ع) برای معیشت زندگی خویش تلاش می کردند و می فرمودند بر خود فرد بهتر است در امورات خانه تلاش کند و به توجه به معنویت، عبودیت خدا و تلاوت قرآن و ذکر خداوند توصیه داشتند.

انتهای پیام/


کد مطلب: 139871

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/139871/امام-باقر-ع-پرچمدار-جهاد-علمی-نوع-دوستی-ساده-زیستی-پنجم-الگوی-عملی-جامعه-امروز

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/