دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ ,27 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
زهرا هراتی آقایی گفت: دشمن با استفاده از تبلیغ پوشش های نامناسب در فضای حقیقی و مجازی سعی دارد جامعه ما را از هدف اصلی و الهی خویش که همان تربیت نسلی اسلامی است دور کند.
به گزارش عصرهامون، زهرا هراتی آقایی مدرس حوزه علمیه خواهران زاهدان درگفت و گو با زاهدنیوز؛ بیان کرد: عفاف و حجاب یک امری فطری است که ممکن است بر اثر تحولات اجتماع و غفلت ، این اخلاق تحت تاثیر قرار گیرد، اما حفظ آن سبب ایجاد جامعه ای شاد خواهد شد.

وی افزود: حضرت فاطمه الزهرا(س) بزرگترین الگوی حجاب برای تمام بانوان است، ایشان با فطرتی پاک الگویی حسنه برای همه زنان در تمام زمینه ها هستند و جوانان ما با الگو قرار دادن سیره این بانوی بزرگ و معصومین(ع) زندگی موفق خواهند داشت، اگرچه شرایط جامعه تغییر کرده اما میتوان اصول حجاب را رعایت کرد همچنان که دخت گرامی پیامبر(ص) با حفظ موازین اسلامی در موضوعات سیاسی و اجتماعی وارد می شدند.

وی خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن کریم به بانوان توصیه می کند طوری رفتار نکنند که افرادی که قلوب آنان بیمار است جذب شوند، حضرت فاطمه الزهرا در مواقع ضرورت با بهترین حجاب و عفاف در جامعه حاضر می شدند و با حفظ این موازین توانسته خانواده ای متعالی داشته باشد و فرزندانی را تربیت کند که در جهان اسلام نمونه هستند و بانویی همچون زینب کبری(س) را تحویل جامعه اسلام دهند.

حجاب و عفت عامل استحکام بنیان خانواده و امنیت روانی جامعه

این کارشناس مذهبی تاکید کرد: رعایت حجاب و عفت سبب استحکام بنیان خانواده و امنیت روانی جامعه می شود چراکه این مهم سبب حفظ سلامت اجتماع شده و افراد نیازهای عاطفی خود را در کانون خانه جستجو می کنند اما برخی افراد با پوششی نامناسب در جامعه حاضر می شوند و این موضوع سبب جلب توجه نامحرمان شده و ذهن مردان را به سمت خود منحرف کرده و این رفتارها نه تنها به کانون خانواده ها ضربه می زند بلکه عزت و کرامت زن نیز لطمه می بیند.

وی ادامه داد: طبق اصول روانشناسی و تاکید آیات و روایات، حجاب ظاهری می تواند بر باطن افراد تاثیر بگذارد و عفاف باطنی نیز بر ظاهر تاثیرگذار است و این دو مکمل یکدیگرند و رعایت آن سبب آرامش خانواده و آرامش روانی جامعه می شود و افراد نیازهای عاطفی خود را در کانون خانواده جست و جو می کنند، جامعه فضایی عمومی با قوانین خاص خود است که همه باید به آن احترام بگذاریم و هنگامی که دین اسلام ما را مقید به رعایت حدودی برای حضور در جامعه می کند باید آن را رعایت کنیم.

هراتی آقایی اذعان کرد: اگر هریک از ما خود را موظف به رعایت عفاف و حجاب بداند و اخلاق و رفتار اسلامی در جامعه داشته باشد اجتماع آلوده نخواهد شد و این موضوع به خانواده ها کشیده نمی شود، اما عدم رعایت حجاب و حضور زنان با پوشش های زننده در جامعه سبب می شود تا ذهن برخی مردان به سمت آنان کشیده شده و اساس و بنیان خانواده ها دچار تزلزل شود.

دشمنان به دنبال حیا زدایی از نسل جوان است

وی گفت: حفظ حجاب در همه ادیان وجود داشته ، خداوند در هفت آیه از قرآن کریم به چگونگی پوشش بانوان اشاره کرده و مردان را نیز بر حفظ نگاه سفارش کرده است، مردان نیز ممکن است با پوشش نامناسب یا نوع رفتار انحرافاتی را در جامعه به وجود بیاورند اما رعایت حجاب درباره زنان با توجه به ظرافت آنها بیشتر مورد تاکید قرار گرفته است.

این مدرس حوزه علمیه تصریح کرد: ریشه برخی ارتباطات نامتعارف به ارتباطات اجتماعی بیش از حد باز می گردد، اگر ما خود را نسبت به افراد جامعه موظف بدانیم مراقبت در رفتار و گفتار بیشتر می شود، حجاب و عفاف نشانه حیا و عفت فرد است، دشمن نیز روی این موضوع سرمایه گذاری عظیمی کرده و سعی دارد فرهنگ منحط خویش را به جوانان ما تزریق کند و در این سیر بانوان و مادران خانواده را نشانه گرفته است.

وی افزود: دشمن با استفاده از تبلیغ پوشش های نامناسب در فضای حقیقی و مجازی سعی دارد جامعه ما را از هدف اصلی و الهی خویش که همان تربیت نسلی اسلامی است دور کند، زنان ستون خانواده هستند و مشکلات رفتاری سبب تزلزل در خانواده می شود چرا که هنگامی که زن به جای پرداختن به تربیت فرزند به دنبال استفاده از انواع مد و آرایش باشد زمانی برای تعامل با همسر و فرزند نخواهد داشت و آن خانواده آسیب می بیند.

وی اظهار کرد: دشمنان خوب می دانند که در نظام اسلامی، خانواده از جایگاه مهمی برخورد است و برای ضربه زدن به اسلام باید درون خانواده ها را متزلزل کرد، امروز حریم خانواده، زن، حجاب و عفاف مورد هجمه شدید دشمنان اسلام و نظام قرار گرفته، لذا همه ما به ویژه زنان با ایمان و مقید جامعه اسلامی باید به این مسئله توجه ویژه داشته باشند و تقویت حیا، عفت و شجاع بهترین راه برای مبارزه با نقشه های شوم دشمن در تهاجم فرهنگی و جنگ نرم است.

فضای سالم اجتماعی سبب شکل گیری ازدواج های موفق

وی عنوان کرد: اگر ما به دنبال اطاعت از امر الهی باشد خداوند نیز در این مسیر ما را یاری می کند هنگامی که مرد در جامعه انواع پوشش را می بیند همسر خود را با آنان مقایسه می کند برخی به دنبال روابط نامتعارف می روند بعضی نیز همسران خود را تشویق به استفاده از آن نوع پوشش برای حضور در اجتماع می کنند و این ضعف اخلاقی و ایمانی به دلیل لغزش نفس انسان بر اثر تحریک در فضای حقیقی و مجازی به وجود می آید اما اگرفرد همه جا خداوند را شاهد اعمال خود ببیند در این ورطه نمی افتد.

هراتی مطرح کرد: جامعه فضای شخصی افراد نیست و هیچ کس نمی تواند مدعی شود نوع پوشش او در این فضا موضوعی فردی است و کسی حق ندارد دیگران را با رفتار خود آزار دهد چون نوع پوشش در دیگران هم تأثیر گزار است ، اجتماع شرایط و ضوابط خود را دارد و همه ملزم به رعایت آن هستند، فضای سالم اجتماعی سبب شکل گیری ازدواج های موفق می شود اما گاهی زیبایی های ظاهری چشم انسان را بر حقایق می بیند و ازدواج هایی صورت می گیرد که دوام چندانی نخواهد داشت.

تربیت فرزندان صالح و همسر داری از مهمترین وظایف یک زن

وی ادامه داد: مادر در خانواده سنتی ایرانی نقشی مهم را در تربیت فرزندانی صالح ایفا می کند امروز نیز بانوان باید این موضوع را دغدغه اصلی خود بدانند تا بتوانند فرزندانی با ایمان تربیت کنند که این هجمه های دشمن بر آنها تاثیرگذار نباشد، اما امروز چشم و هم چشمی، تجمل گرایی، مدگرایی جای تمرکز بر تربیت فرزند را گرفته است و بسیاری از بانوان ما به دنبال این امورات جزیی و پیش پا افتاده هستند.

هراتی آقایی تاکید کرد: تربیت فرزندان صالح و همسر داری از مهمترین وظایف یک زن است همان گونه که حضرت زهرا فرزندانی بزرگ را برای حفظ دین اسلام پرورش داد بانوان نیز وظیفه دارند تمام توان خود را برای تربیت اسلامی فرزند به کار بگیرند و نسلی دینی و اسلامی را تحویل جامعه دهند.

وی افزود: تشکیل خانوداه در گذشته بسیار آسانتر بود و زن و شوهر با تلاش و کوشش کاستی های زندگی را رفع می کردند اما امروز تحمیل جهیزیه های سنگین برای تامین زندگی زوجین از یک سو بر خانواده فشار آورده و از سوی دیگر جوانان را رفاه طلب بار آورده و دغدغه های زندگی تغییر کرده است و اگر مادر خانواده نقش تربیتی خود را به درستی ایفا کند بسیاری از مشکلات حل می شود.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۹۹۱۸


ارسال