يکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ ,26 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۸
جولان ریزگردها در جنوب شرق؛
زاهدان در غبار بادهای ۱۲۰ روزه محو شد/غلظت غبار به ۱۳ برابر حد مجاز رسید
 
طبق اعلام هواشناسی، نفوذ گرد و غبار گسترده بادهای ۱۲۰ روزه سیستان به زاهدان غلظت ذرات معلق در هوای این کلانشهر را به ۲۰۵۰ میکروگرم برمترمکعب معادل ۱۳ برابر حد مجاز افزایش داد.
به گزارش عصرهامون؛ بار دیگر بادهای  ۱۲۰ روزه از روز گذشته در شمال سیستان و بلوچستان شروع به وزیدن کرد، ریزگردهایی که هر سال در ایام گرم سال مهمان سفره ها و طاقچه های منزل اهالی می شود.

از شب گذشته با تشدید طوفان بر شدت گرد و غبار پراکنده در هوا افزوده شد، به نحوی که سایر شهرهای استان از جمله زاهدان را در بر گرفت، این شرایط به گونه ای بود که صبح مردم با گشودن چشمانشان همه جا را به رنگ غبار می دیدند و این شرایط همچنان بر این کلانشهر حاکم است.

دید افقی به هزار متر کاهش یافت

محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار ما در این باره بیان کرد: همانطور که انتظار می رفت از شامگاه دوشنبه بر شدت وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال استان افزوده شد، به نحوی که گرد و غبار آن به زاهدان و برخی مناطق دیگر استان نیز نفوذ کرد.

وی  با بیان این که نفوذ گرد و غبار گسترده بادهای ۱۲۰ روزه سیستان به زاهدان غلظت ذرات معلق در هوای این کلانشهر را به ۲ هزار و ۵۰ میکروگرم بر متر مکعب معادل ۱۳ برابر حد مجاز افزایش داد، افزود: تا ساعت ۹:۳۰ صبح امروز غلظت غبار شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه زاهدان را نیز به هزار متر کاهش داده است.

این مقام مسئول ادامه داد: گردوغبار علاوه بر زاهدان، گرد و غبار شعاع دید افقی در شهرهای میرجاوه، نصرت آباد، خاش، سراوان و ایرانشهر را نیز به شدت کاهش داده است.

تداوم گرد و خاک تا پایان هفته

وی افزود: هم اکنون شعاع دید افقی در میرجاوه هزار متر است و انتظار می رود این شرایط به تدریج در شهرهای جنوبی تر میرجاوه نیر تکرار شود.

حیدری گفت: بر اساس اخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی تا پنجشنبه وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه در شمال استان ادامه دارد که منجر به خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و افزایش غلظت غبار در عرض های پایین تر این مناطق می شود.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان ادامه داد: اختلال در برخی محورهای مواصلاتی شمال استان و وقوع خسارت به بخش کشاورزی و سازه های موقت از پیامدهای دیگر این شرایط است.

حیدری خاطرنشان کرد: توصیه می شود در زمان غبار آلود شدن هوا در ترددهای غیر ضروری در فضای باز خودداری شود. همچنین رفت و آمدهای بین شهری از دوشنبه شب تا پایان هفته به ویژه در محور زاهدان-زابل توصیه نمی شود.

انتهای پیام/ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۰۱۵۵


ارسال