جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ ,24 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۱۳
وقتی زنان پا در عرصه جهاد اقتصادی می گذارند؛
کارآفرینی بانوان با محصولات بومی در حاشیه شهر زاهدان
 
کارگاه هسته گیری و فرآوری خرما جهت ایجاد اشتغال زنان سرپرست خانوار و خانواده نیازمند وآسیب دیده از کرونا در حاشیه شهرستان زاهدان ايجاد شد.
به گزارش عصرهامون به نقل از زاهدنیوز، کارآفرینی واژه‌ای ساده اما در عین حال بسیار پیچیده است و مسیری پر پیچ و خم دارد، نقش بانوان در اقتصاد خانواده اگر بیشتر از مردان نباشد، کمتر از آنان نیست و این نقش آفرینی در تنگناها و مشکلات اقتصادی بیشتر نمایان می شود بسیاری از بانوان با ایحاد کارهای هر چند کوچک توانسته اند تحولی بزرگ را در اقتصاد خانوار ایجاد کنند و به اصطلاح کارآفرین باشند.

فرببا خوبانی فرمانده پایگاه مقاومت بسیج مسجد پیامبراعظم (ص) حوزه مقاومت حضرت رقیه (س)در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: طرح هسته گیری و فرآوری خرما با هدف ایجاد اشتغال زنان سرپرست خانوار، خانواده‌های نیازمند و آسیب دیده از ویروس منحوس کرونا به همت خیرین، خواهران بسیجی گروه جهادی شهیده فاطمه ترکان در حاشیه شهر زاهدان ایجاد شد.


وی افزود: تعدادی از بانوان که پا را فراتر از زندگی عادی و روزمره خود گذاشته‌اند و با فکر و ایده‌های خود باعث کارآفرینی و اشتغال زایی برای خود و دیگران شده ؛ تصمیم گرفته اند با ایجاد کارگاهی کوچک منبع درصدی برای خود و سایرین ایجادکنند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نامگذاری سال ۱۴۰۰ به عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» و برای ارتقای جایگاه زنان در تولید باید در کنار هم، موانع اشتغالزایی  را شناسایی کرده و با همت جهادی زمینه حضور بانوان در عرصه‌های اقتصادی به ویژه کارآفرینی را فراهم کنیم.

خوبانی تاکید کرد : به منظور اجرای طرح های اشتغالزایی و کمک به اقشار محروم و کم درآمد در حاشیه شهر زاهدان، خواهران بسیجی پایگاه مقاومت مسجد پیامبر اعظم(ص)، اقدام به شناسایی زنان سرپرست خانوار و زنان و دختران جویای کار کرده و با توجه به ظرفیت های موجود، کلاس های آموزشی فرآوری محصولات را برگزار کردند.

وی ادامه داد: در گام نخست توانستیم کارگاه هسته گیری و فرآوری خرما را برای اشتغالزایی بانوان حاشیه شهر زاهدان راه اندازی کنیم که ايجاد این کارگاه به صورت برای 10 نفر به طور مستقیم و 50 نفر غیرمستقیم اشتغال ایجاد خواهد کرد.

وی اذعان کرد: محصولات ارگانیک خروجی این کارگاه با  هماهنگی به عمل آمده با مسؤل فروشگاه اقتصاد مقاومتی  در بازارچه محلی دائمی فروش محصولات خانگی در محله خیابان سیستان و سایر فروشگاه ها توزیع و به فروش گذاشته می شود و در هرکیلو خرمای فرآوری بیش از ١٠٠٠ تومان دستمزد به شاغلین در کارگاه تعلق خواهد گرفت.

خوبانی تصریح کرد:در مرحله اول ١٠ تن خرما به عنوان محصول اولیه جهت فرآوری تحویل داده شد تا بانوان مشغول به کار در این کارگاه، خرما ها را فرآوری و تبدیل به شیره خرما ، مربا خرما، لواشک خرما و کلوچه خرمایی کنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۰۲۴۷


ارسال