جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ ,24 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۴۴
یک کارشناس مذهبی مطرح کرد؛
باب الحوائج گنجینه فضائل معنوی/اخلاق مداری امام هفتم الگوی تربیتی دوستان و دشمنان بود
 
حجت الاسلام والمسلمین هادی بامری گفت:امام موسی کاظم(ع) نیز مانند پدران بزرگوارش دارای ویژگی های روحی و اخلاقی الهی بودند که دوست و دشمن به آن اعتراف داشتند و خود را در مقابل این همه عظمت و بزرگی حقیر شمرده اند.
به گزارش عصرهامون، حجت الاسلام والمسلمین هادی بامری کارشناس امور مذهبی در گفت و گو با زاهدنیوز، بیان کرد:حضرت  امام کاظم(ع) امام هفتم شیعیان در ۲۰ذی الحجه سال ۱۲۸هجری هنگامی که امام صادق (ع) و همسرشان در حال بازگشت حج بودند در منطقه ای به نام‌ ابواء به دنیا آمدند.

وی با بیان اینکه موسی بن جعفر(ع) در بین شیعیان به کاظم (فروخورنده خشم) و باب الحوائج معروف است‌، افزود: منابع اسلامی چه شیعه و چه اهل سنت ،در مورد علم و بردباری، عبادت و بخشندگی و همچنین کثرت صدقه آن امام سخن گفته اند و او را ستایش کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: امامان معصوم (ع) مظهر تمام فضائل و مکارم اخلاقی بود ، ائمه اطهار در یک مکتب پرورش یافته اند و از منبعی الهی الهام گرفته اند، بنابرین امام موسی کاظم(ع) نیز مانند پدران بزرگوارش دارای ویژگی های روحی و اخلاقی الهی بودند  که دوست و دشمن به آن اعتراف داشتند و خود را در مقابل این همه عظمت و بزرگی حقیر شمرده اند.

بامری تاکید کرد: دوران امامت آن امام مصادف با اوج گرفتن استبداد و ستمگری حکومت ظالم عباسی بود و
اعمال فشارها از اواخر امامت امام صادق (ع) در دوره حکومت هارون الرشید آغاز و تا دوران امام رضا(ع) که دوره حکومت مامون بود با شدّت بسیاری تداوم داشت.

وی ادامه داد: عصر امامت امام کاظم (ع) دوره بسیار سختی برای شیعیان بود که  حرکت های اعتراض آمیز زیادی  از سوی علویان نسبت به حکومت عباسی صورت می گرفت و به همین دلیل نظارت های شدیدی از سوی حکام انجام می شد.

این کارشناس مذهبی اذعان کرد: امامان شیعه بر لزوم رعایت تقیه پا فشاری می کردند تا تشکل شیعه و رهبری آنها را به طور پنهانی اداره کنند،همین موضوع سبب شد تا تاریخ نتواند از حرکات سیاسی رهبران شیعه، ارزیابی دقیقی به دست آورد.

وی گفت: امام کاظم( ع) دو دوره در زندان به سر بردند یک دوره آن در تاریخ مشخص و معین نشده است،اما در دوره دوم امام (ع) به مدت ۴ سال در زندان هارون الرشید بود و منجر به شهادت امام کاظم (ع) در زندان شد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۰۲۸۸


ارسال