دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ,18 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۲
کارشناس امور سیاسی مطرح کرد:
زیر سلطه و خادمی غرب بودن؛ علت ناکامی حکومت رضا خان/ استکبار ستیزی و مردمی بودن انقلاب اسلامی عامل موفقیت ما است
 
جواد سرگلزائی گفت: رژیم پهلوی وابستگی شدید به بیگانگان داشت و الگوی گیری او از حکومت های که دین را از جامعه جدا کرده بودند علت ناکامی حکومت رضا خان بود.
به گزارش عصرهامون، جواد سرگلزائی؛ کارشناس امور سیاسی در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران بیان کرد: 80 سال از واقعه شهریور ۱۳۲۰ و فرار رضاشاه و سپردن سلطنت به پسر جوان خود می گذرد.
 
وی افزود: رضا شاه که در سیستم سلطنتی، دیکتاتوری تمام عیاری را رقم زده بود پس از گذشت مدتی حدود یک دهه و نیم از روزگار سلطنت خود بر ایران در مقابل پیشروی روس و انگلیس راهی جز فرار و واگذاری تخت و تاج بر اساس فرمول فروغی نداشت.
 
این کارشناس سیاسی تصرریح کرد: رضاخان در دوره‌ حکومت خود هیچ گاه نتوانست علی رغم مشی قلدرمآبانه و فرد محور خود، از زیر سلطه بیگانگان خارج شود و اقداماتی که نیز در زمان سلطنت خویش صورت داد عملاً نتوانست آن چیزی باشد که حقیقت آن است از جمله تشکیل سازمان ارتش و توجه ویژه به آن که تنها در مدت ۳ روز از قوای بیگانه روس و انگلیس شکست خورد و ایران تحت اشغال آنان قرار گرفت.
 
وی ادامه داد: رضاخان برای تمرکز یافتن قدرت خود دست به سرکوب های گسترده‌ای در میان گروه‌های مختلف جامعه زد مانند به حاشیه راندن علما اسلام و کم رنگ کردن نقش آنها در زندگی اجتماعی مردم، یا سرکوب اقوام مختلف ایرانی برای جلوگیری از تهدیدات علیه سلطنت خود اقدامات زیادی انجام داد.
 
سرگلزائی با اشاره به اینکه چهره ای که رضاخان پس از به سلطنت رسیدن نشان داد یک چهره ضد دین و سنت بود اذعان کرد: الگوی گیری او از حکومت های که دین را از جامعه جدا کرده بودند مانند ترکیه در زمان آتاتورک او را بیشتر مجاب به حاشیه راندن دین از زندگی اجتماعی مردم ایران می‌کرد.
 
وی گفت: این در حالی بود که جامعه ایران اسلام را به عنوان آیین خود از گذشته به ارث برده بود بر اساس آن کلیه شئونات زندگی فردی و اجتماعی خود را پایه ریزی می‌کرد این نگاه باعث شد که رضاخان اقدامات بسیار مخربی را برای به حاشیه راندن سبک زندگی بر اساس اسلام در جامعه رقم بزند.
 
این استاد دانشگاه چابهار اظهار کرد: این اقدامات از سمت رضاخان باعث مقاومت مردم در برابر وی شد از معروفترین اقدامات او قانون کشف حجاب بود که جامعه به آن واکنش منفی نشان داد، سلطنت مطلقه او عملاً برای مشارکت مردم در حکومت هیچ گونه ارزشی قائل نبود و نظر مردم و آرای آنان هیچگاه مهم شمرده نمی شد در انتخابات نمایندگان مجلس شورای ملی، همیشه بسیاری از نمایندگان بر اساس چینش قبلی توسط سیستم او وارد مجلس می شدند و رای و نظر مردم هیچگاه بر انتخاب نمایندگان خود موثر نبود.
 
وی افزود: این شیوه حکومتی فرد محور منتج به اتفاقات شهریور سال ۱۳۲۰ شد که رضاخان راهی جز ترک سلطنت پیش روی خود ندید و مجبور به واگذاری آن به پسر خود شد.
 
وی ادامه داد: پسرش نیز به عنوان ادامه دهنده سلطنت پهلوی مشی پدر را برگزید سلطنت را به شکل حکومت کردن پدر آغاز کرد و عدم توجه به رای مردم و به حاشیه راندن اقشار مختلف جامعه از جمله علما و سرکوب سران طوایف با شدت و ضعف هایی را ادامه داد در دوره پهلوی ها ما علی رغم انجام اقداماتی جهت توسعه نتوانستیم آنچنانکه لازم بود به سوی استقلال و پیشرفت حرکت کنیم.
 
سرگلزائی با اشاره به اینکه رژیم پهلوی وابستگی شدید به بیگانگان داشت اظهار کرد: اکثر این اقدامات در شهرهای مرکزی و بزرگ انجام شد و به نقاط دور افتاده توجه خاصی نشد که باعث محرومیت بسیار شدید و عقب ماندگی نقاط دور افتاده در کشور ایران شد.
 
وی افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی ایران که نتیجه استقلال خواهی و اسلام خواهی مردم این مرز و بوم بود تفکر جدیدی برای رشد و توسعه در میان آنان با الگوگیری از عصر طلایی تمدن اسلام شکل گرفت الگوی که اساس آن آموزه‌های اسلام بود اسلامی که مردم در تار و پود زندگی خود آن را پذیرفته و به آن علی رغم فشارهای دیکتاتورهای مانند رضاخان عمل می‌کردند.
 
وی ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران بر پایه آموزه‌های اسلام مانند حمایت از مستضعفان، وحدت، سلطه ناپذیری مبارزه با بیگانگان و استکبار، اهمیت دادن به مشورت، توجه به علم آموزی مسیر جدیدی را پیشروی نه مردم ایران بلکه بشر قرار داد.
 
این کارشناس سیاسی یادآور شد: اهمیت دادن به این آموزه ها پس از انقلاب اسلامی توانست بسیاری از مشکلات و نواقص را در جامعه و به ویژه مناطق محروم رفع کند گسترش مدارس، دانشگاه ها، خانه های بهداشت، بیمارستان ها و دسترسی به نقاط دور افتاده از طریق ایجاد جاده‌های شوسه و آسفالت به رشد و شکوفایی این مناطق کمک شایانی کرد.
 
وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی با اصل ولایت فقیه توانست بسیاری از ضعفهای اجتماعی مردم ایران را حل کند عنوان کرد: چنین نهادی توانست به ایرانیان در بسیاری از اتفاقات بعد از انقلاب اسلامی کمک شایانی کند از مهمترین آنها می توان به عبور دادن جامعه از جنگ هشت ساله تحمیلی عراق علیه ایران اشاره کرد، جنگی که همه دنیا در مقابل مردم ایران قرار گرفتند و مردم ما تنها با توکل بر خداوند و توصیه های ولی فقیه آن را با سرفرازی پشت سر گذراندند.
 
وی ادامه داد: حال آنکه ما در زمان رضاخان در مدت ۳ روز کشور خود را تحت اشغال بیگانگان یافتیم و این خود گویای نوع تفکر نهاد ولایت فقیه و حکومت سلطنتی است که برای ادامه حیات سلطنت خود حاضر به پذیرش انواع سلطه گری بیگانگان برخود و کشور ایران  بود.
 
سرگلزائی با اشاره به اینکه ولایت فقیه که اساس انتخاب آن با رای غیر مستقیم مردم و اعمال نظر آنها صورت می گیرد بیان کرد: در قبال سلطنت دیکتاتوری که هیچ گونه توجهی به مردم و آرای آن نداشت خود گویای پذیرش آن در میان اقشار مختلف جامعه است.
 
وی گفت: در سیستم انقلاب اسلامی ایران توجه ویژه‌ای به رای و نظر مردم از طریق برگزاری انواع مختلف انتخابات صورت می گیرد توجه به اقشار مختلف جامعه از جمله علما و سران طوایف از طریق حمایت های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جهت رشد و شکوفایی استعدادهای آنان برای رسیدن به توسعه نمود دیگر آن است.
 
کارشناس امور سیاسی با اشاره به نگاه استقلال، آزادی و نفی هر گونه سلطه پذیری انقلاب اسلامی ایران تاکید کرد: سرعت پیشرفت ایران در تاریخ معاصر دو چندان شود توجه به گسترش سیستم آموزشی ایجاد مدارس در نقاط دور افتاده، نفوذ دانشگاه ها در مناطق محروم و نهضت سواد آموزی باعث ورود ایران به حوزه های هایتک چون هسته ای، نانو و فضا شد و ما را در میان کشورهای منطقه بی مانند کرد.
 
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر آن اتکا بر توان داخلی توانست در بعد نظامی نیز اقتدار قابل توجهی به کشور ما عرضه کند همه این ها مرهون انقلاب اسلامی مردم ایران است که با پیروی از ولی فقیه عادل و آگاه خود مشکلات و پرتگاه های دشواری را توانسته اند با عزت پشت سر بگذارند.
 
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۱۷۶۷


ارسال