دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ,6 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۶
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان خبر داد؛
مرگ مبهم "نادیا" و پنهان کاری مسئولان/محیط زیست از پژوهشکده زابل شکایت می کند
 
وحیدپورمردان گفت: مرگ تأسف بار خرس سیاه بلوچی (نادیا) به صورت جدی از سوی محیط زیست سیستان و بلوچستان پیگیری و در این رابطه از مسئولان پژوهشکده زابل شکایت می شود.
وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: "نادیا"  نام خرس سیاه بلوچی و گونه منحصر بفرد این استان است که از سال 86 در محل باغ وحش شهرستان زابل و تحت نظارت دانشگاه زابل، نگهداری می شد.

وی ادامه داد: پیرو برنامه پایش مستمر باغ وحش، پرسنل و کارشناسان شهرستان زهک با عدم حضور خرس سیاه بلوچی در قفس مواجه شدند که پس از بررسی بیشتر مشخص شد این گونه با ارزش تلف شده، این اداره کل با اعزام تیم کارشناسی از استان به محل باغ وحش زابل در حال بررسی علل این حادثه است و نتیجه را پس از اتمام کار کارشناسی اعلام خواهد کرد.

پورمردان تصریح کرد: در چند ماه گذشته با پیگیری محیط زیست وضعیت محل نگهداری نادیا بهبود یافت و اتاق نگهداری این خرس (قفس) بزرگتر شد، اما متأسفانه این حادثه که البته زوایای مبهمی دارد، رخ داده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: علیرغم وظیفه قانونی پژوهشکده زابل مبنی بر گزارش موارد این چنینی در خصوص حیوانات امانی تحویل شده به باغ وحش، این مرکز نه تنها مکاتبه ای در خصوص اطلاع رسانی موضوع به این اداره کل نکرده است، بلکه به نظر می رسد، نادیا طی چند روز گذشته تلف شده و مسئولین باغ وحش قصد در پنهان کردن این موضوع داشته اند.

وی گفت: این اداره کل حسب وظیفه قانونی خود نسبت به طرح شکایت و پیگیری موضوع از طریق مراجع قضایی استان تا حصول نتیجه اقدام می کند و نتیجه را به اطلاع مردم خواهد رساند.

پورمردان ابراز امیدواری کرد: مطالبه به حق مردم و دوستداران حیات وحش در خصوص موضوع ممنوعیت اسارت و نگهداری حیات وحش تحت هر عنوانی در دولت جدید پیگیری واجرایی شود تا بیش از این شاهد تلفات و آسیب حیات وحش و در پی آن برهم خوردن تعادل در اکوسیستم طبیعی کشور نباشیم.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۱۸۵۱


ارسال