در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه مطرح شد؛

جهش واکسیناسیون در کشور؛ رهاورد روحیه جهادی دولت انقلابی/دفاع مقدس حقانیت انقلاب اسلامی ایران را به نمایش گذاشت

2 مهر 1400 ساعت 13:38

اربعین امام حسین (ع)، هفته دفاع مقدس، آغاز سال تحصیلی جدید، اقدام های دولت انقلابی در روزهای آغازین خدمت و تسریع در واکسیناسیون مهم ترین محورهای خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه امروز سیستان و بلوچستان را به خود اختصاص داده است.


 به گزارش عصرهامون؛ آیت الله مصطفی محامی، امام جمعه زاهدان در خطبه های نماز جمعه این شهرستان بیان کرد: یکی از راه های تحصیل تقوا و حفظ جامعه اسلامی، سوار شدن بر کشتی نجات و بهره مندی از چراغ هدایت و پیروی از اباعبداله الحسین(ع) و درس گرفتن از عاشورا و عمل کردن به پیام های نورانی عاشورا و نهضت کربلا است، هفته دفاع مقدس و یاد و نم شهدای بزرگوار و امام شهدا را گرامی می داریم.

وی افزود: زیارت امام حسین(ع) به عنوان نماد دین و مذهب در روایات تاکید شده، در روایات نیز آمده است که حرم اباعبدالله الحسین نیز مانند خانه خدا به عنوان نماد دین و مذهب همواره باید زائر داشته باشد، در میان زیارت های امام حسین (ع) زیارت اربعین ویژگی خاصی دارد.

وی خاطرنشان کرد: در روایتی از امام حسن عسکری (ع) وارد شده که از نشانه های مومن؛ شیعه و پیروان مکتب اهل بیت(ع) پنج چیز است که ۵۱ رکعت نماز در شبانه روز، نمازهای واجب و نافله  ها، زیارت اربعین است، شیعه و اهل سنت زیارت اربعین را انجام می دهند، انگشتر در دست راست گذاشتن از نشانه های شیعیان بوده و گذاشتن پیشانی بر خاک از علامات اختصاصی شیعه و بلند گفتن بسم الله در نماز از نمادهای شیعیان است.

آیت الله محامی تاکید کرد: در آغاز زیارت اربعین آمده است سلام بر توای حسین مظلوم که گرفتار سختی های فراوان شدی، حسین را باشهادت بزرگ مردی و سعادت را نصیب او کردی و او را سرور، بزرگ، رهبر و پیشوا و الگوی دیگرا قرار دادی و میراث پیامبران را به او دادی و حجت خلق قرار دادی و او همه چیز را در راه تو فدا کرده است.

وی ادامه داد: خداوند امام حسین (ع) را با شهادت تکریم کرد و امام نیز نهایت از خود گذشتگی را برای هدایت مردم داشت، شهدا نیز حجت خدا روی زمین هستند و نهایت تلاش و از خودگذشتگی را نشان دادند و جان خویش را برای نجان مردم و کشور کف دست قرار دادند و در مقابل مستکبران شرق و غرب ایستادند و این دفاع الهام بخش جببه مقاومت در فلسطین، لبنان و کشورهای اسلامی شد.

خطیب نماز جمعه زاهدان اذعان کرد: پیام زیارت امام حسین(ع) و پیاده روی اربعین، پاسخگویی به ندای هل من ناصر امام در روز عاشورا و فریاد لبیک یا حسین است، لبیک گویی به امام به معنای اعلام آمادگی برای بذل مال و جان برای خدا و مکتب امام است، باید در عمل زندگی و رفتار ما حسینی باشد، محبتی که در دل امام را دوست بداریم اما نه در آن حد او را مقتدا قرار دهیم کارساز نیست.

وی تصریح کرد: این یک درس و عبرت است که خود را کنترل کنیم که سر راه دین و دنیا حسینی هستیم، یا با همه این شعارها دل در گرو دنیا داریم؟ در زندگی به حلال و حرام خداوند و رضای خدا توجه داریم یا نه؟ 

آیت الله محامی با بیان بخشی هایی از نامه امیرالمومنان (ع) به مالک اشتر،  افزود: در این نامه آمده که ای مالک نسبت به همه انصاف و حق را رعایت کن اگرچه در برابر تو باشد، اگر اهل رعایت انصاف نباشی ظلم می کنی و کسی که ظلم با بندگان کند خداوند خصم و طرف حساب او است، هیچ چیزی تاثیرگذارتر از گرفتن نعمت از مردم نیست ظلم فرد و جامعه را بدبخت می کند و عذاب خداوند را می آورد.

وی افزود: عدالت در عرصه های مختلف باید در جامعه اسلامی و زندگی مورد توجه قرار گیرد، عدالت قضایی یکی از موارد است، سیستم قضایی کشور باید عادلانه و بادقت پرونده ها را بررسی و عمل کند، در هفته گذشته رئیس کل بازرسی کشور به استان تشریف آوردند و بیان شد که با پرونده های کلان فسادی مواجه هستیم که رسیدگی سریع و مناسب نیاز دارد یا با تاخیر بررسی می شود و یا مجازات ها متناسب نیست.

وی گفت: حق نظام اسلامی و احقاق حق مردم باید این پرونده ها را با شجاعت، دقت و سرعت برخورد شود و فرد مجرم متناسب با جرمش مجازات و اعلام و اطاع رسانی شود تا مردم تسبت به احقاق حق دلگرم شوند، عدالت آموزشی و پرورشی نیز باید رعایت شود با وجود همه خدمات، فاصله زیادی با سایر استان ها داریم، زمینه های تعلیم و تربیت باید برای همه فرزندان این مملکت به صورت یکسان فراهم شود.

آیت الله محامی ادامه داد: عدالت اقتصادی به معنای تامین زمینه فعالیت های اقتصادی برای همه ردم به طور یکسان است، اگر فرزندان و جوانان استان می خواهند فعالیت اقتصادی داشته باشند دسترسی آنها با سایر کشور متفاوت و شرایط سخت تر نباشد، مشکلات متعددی در سستان و بلوچستان داریم که سرمایه گذاران و جوانان از کمبود پشتیبانی و گرفتاری بروکراسی های ادارای گلایه مند هستند و این مشکل را مسئولان تدبیر کنند و مردم نیز فرهنگ حمایت و پشتیبانی از این افراد را داشته باشند.

وی عنوان کرد: جوانان مستعد و خلاق پای کار آمدند استان ظرفیت های مستعد و جوانان با ابتکار و تلاش فراوان دارد که باید از آنها استفاه شود، بسیاری از افراد از بانک ها و سختگیری های آنان گلایه مند هستند که مسئولان باید تدبیری برای آن داشته باشند و مشکلات باید ریشه ای حل شود و با توجه به رویکرد دولت در توسعه استان امیدواریم شاهد رشد و توسعه متوازن باشیم.

ایثارگری و رشادت رزمندگان؛ عامل شکست دشمنان
 
حجت‌الاسلام والمسلمین عظیم بامری، امام جمعه دلگان در خطبه های نماز جمعه این شهرستان با اشاره به فرارسیدن هفته نکوداشت دفاع مقدس، گفت: شهدا برای دفاع از حفظ تمامیت ارضی کشور و اسلام عزیز، جان خودشان را از دست دادند.
 
وی ادامه داد: رژیم بعثی عراق با حمایت کشورهای غربی و بلوک شرق تنها چند ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با هدف نابودی این نظام به کشورمان حمله کرد.
 
امام جمعه شهرستان دلگان افزود: اما با ایثارگری و رشادت رزمندگان، ایثارگران و شهدا، دشمنان نتوانستند به این نیت شوم و پلید خود برسند.
 
حجت‌الاسلام بامری با اشاره به فرارسیدن فصل بازگشایی مدارس، عنوان کرد: اگر تعلیم بدون تزکیه باشد، ممکن است که آن علم باعث نابودی جهان شود که نمونه بارز آن تولید بمب اتم و بمباران اتمی شهرهای ژاپن است.
 
وی تصریح کرد: علم و معنویت هیچ منافاتی با همدیگر ندارند، علمی که بدون توجه به معنویت بالا بیاید نتیجه آن کشتار، جنگ و نابودی نسل بشریت است.
 
امام جمعه دلگان به حادثه آذرباد بخش جلگه چاه هاشم این شهرستان اشاره کرد و گفت یک سهل انگاری، منجر به این ضایعه دردناک و قتل دو فرهنگی شد.
 
وی بیان کرد: آموزش و پرورش باید درصدد رفع این معضلات باشد و با توجه به محرومیت و گرمای شدید این مناطق، افرادی از نقاط دیگر کشور توانایی خدمت در این شهرستان را ندارند.
 
حجت الاسلام بامری خاطرنشان کرد: انتظار است نسبت به جذب نیروهای بومی و اثرگذار از خود شهرستان دلگان و منطقه اقدام شود که باعث به وجود آمدن چنین معضلاتی نشود.
 
دولت با اشراف کامل مشکلات، استاندار سیستان و بلوچستان را انتخاب کرد
 
حجت الاسلام مجتبی عزیزی، امام جمعه شهرستان زابل در خطبه های نماز جمعه گفت: سفر اخیر استاندار سیستان و بلوچستان به منطقه سیستان به فال نیک می گیریم.
 
وی افزود: می دانیم که دولت انقلابی استاندار سیستان و بلوچستان را با وجود شناخت کامل از مشکلات استان انتخاب کرده است و لذا به طور کامل از او حمایت می کنیم.
 
امام جمعه زابل تصریح کرد: دولت بنای جدی برای خدمت دارد و مطمئن هستیم کسانی را هم که در راس مدیریت استان قرار داده با شناخت جمیع مشکلات و با علم کامل بوده است.
 
وی ادامه داد: مدیرانی که تازه بر سرکار می آیند، نامه نانوشته هستند و نقد از آنها صحیح نیست، باید صبر کنیم تا فعالیت های آنها را ببینیم و سپس تصمیم گیری کنیم.
 
امام جمعه زابل خاطرنشان کرد: استاندار سیستان و بلوچستان بداند که حمایت کامل مردم را پشت سر خود دارد، هر مسئولی که بنای خدمت داشته باشد ما از او حمایت خواهیم کرد.
 
وی گفت: مسئولانی که در طول خدمت خود اموال بیت المال را ضایع می کنند و ترک فعل هایی انجام می دهند باید نزد وجدان خود شرمنده باشد.
 
دفاع مقدس حقانیت انقلاب اسلامی ایران را به نمایش گذاشت
 
حجت الاسلام و المسلمین مجتبی بامری، امام جمعه سراوان در خطبه های نماز جمعه، بیان کرد: بر حق بودن انقلاب اسلامی ایران یکی از پیام های هفته دفاع مقدس است، چرا که در هشت سال جنگ تحمیلی انسان های خدا جو، ایثار گر و با دلی مملو از ایمان مقابل انسان های ناپسند و کشورهای جبار، مستکبر و ظالم ایستادگی کردند.
 
وی با بیان اینکه یکی از جلوه گری های حقانیت انقلاب اسلامی ایران، دفاع مقدس است، گفت: در هشت سال جنگ تحمیلی انسان های مجاهد با عشق به خداوند متعال مقابل تمامی هجمه ها، ترفندها و تاکتیک هایی که دشمن ایجاد کرده با دست خالی ایستادگی کردند و پیروز شدند.
 
امام جمعه سراوان اضافه کرد: جبهه کفر، نمرودها و فرعونیان آن زمان با تمام ابزار و تاکتیک ها مقابل جبهه حق صف آرایی کردند، اما مقاومت نشان داد که با ایمان و توکل به خداوند متعال اگر تمام عالم هم دست به دست هم دهند باز هم جبهه حق پیروز خواهد شد.
 
حجت الاسلام و المسلمین بامری با اشاره به اینکه پیام نهضت عاشورا وحدت و برادری است، خاطر نشان کرد: در آستانه اربعین شهادت امام حسین (ع) قرار گرفته ایم، برخی ها توفیق حضور در کربلا را یافتند، اما آن دسته که نتوانستند مشرف شوند، با ایجاد فضای معنوی و قرائت برخی از زیارت نامه ها، دعا و نیایش ها از فضیلت های این روز بهره برند.
 
وی اذعان کرد: در فصل بازگشایی مدارس قرار گرفته ایم و چنانچه فضای کرونایی اجازه دهد کلاس های درس به صورت حضوری و در غیر این صورت به صورت مجازی برگزار خواهد شد اما باید نگاه به تعلیم و تربیت اسلامی باشد.
 
این خطیب جمعه تصریح کرد: در انقلاب اسلامی ایران فضا برای تربیت و تعلیم اسلامی و قرآنی فراهم شده است و باید دست اندرکاران مربوطه بستر مناسبت برای اجرای دقیق سند تحول بنیادین که از منظومه فکری مقام معظم انقلاب اسلامی ایران و کارشناسان تراوش شده فراهم سازند.
 
حجت الاسلام و المسلمین بامری گفت: در باب فضای مجازی نیز باید دقت لازم انجام گیرد، چرا که این فضا پیامد های مثبت و منفی نیز دارد، در این بستر فحشا و لاابالی گری ترویج داده می شود که نیاز به دقت مضاعف است و انتظار می رود فضای مناسب در این بستر برای آموزش ایجاد شود.
 
روحیه جهادی باعث به واکسیناسیون و سلامت جامعه سرعت می بخشد
 

حجت الاسلام والمسلمین احمدعلی قاسمی زاده، امام جمعه موقت شهرستان چابهار با اشاره اربعین حسینی که یکی از نشانه های مهم شیعیان و مومن واقعی است بیان کرد: خواندن زیارت اربعین که یکی از نمادهای عظمت شیعه، اربعین است و در زمان فرارسیدن اربعین خود را باید به زیارت سیدالشهدا برسانیم و اگر نشد باید زیارت اربعین را بخوانید.
 
وی با اشاره به نشانه های مومن واقعی افزود: یکی از مهم ترین این نشانه ها خواندن ۵۱ رکعت نماز واجب و مستحب در طول شبانه روز است، چراکه نماز معراج مومن و اولین موردی که در قیامت و شب اول قبر از فرد پرسیده می شود، درخصوص نماز است.
 
خطیب جمعه چابهار ادامه داد: از دیگر نشانه‌ها در دست داشتن انگشتر عقیق یا فیروزه در دست راست و سر بر تربت به خصوص تربت سیدالشهدا گذاشته شود و از دیگر نشانه‌ها خواندن زیارت اربعین است.
 
وی ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس تصریح کرد: دوران دفاع مقدس یکی از مهم ترین دوران بعد از انقلاب در ایران است که باید هر سال باشکوه تر و پر بار تر از سال قبل و جهت روشنگری نسل های جدید برگزار شود.
 
حجت الاسلام قاسمی زاده ادامه داد: دوران دفاع مقدس حماسه سازی رزمندگانی است که جان خود را کف دست گذاشتند و در مقابل کفر ایستادند.
 
وی با اشاره به دوران طلایی در تاریخ ایران اذعان کرد: در طول تاریخ کشور هیچ دورانی اینگونه مجاهدت ها و ایثارگری ها سراغ نداریم و با رهبری در مقابل کل دنیایی که ظلم و استکبار قرار گرفته باشد.
 
امام جمعه موقت چابهار با اشاره به مهم ترین دستاورد دفاع مقدس افزود: عظمت و اقتدار و شرافتی که ما در این دوران و در مقابل دنیا داریم و تسلیم خواسته های نامشروع غرب نشده ایم، از مهم ترین دستاورد آن دوران است.
 
وی گفت: مقام معظم رهبری در بیانات و سخنرانی ها بارها از دستاوردهای دوران دفاع مقدس سخنانی را فرمودند؛ کشور ما به گونه ای در مقابل دنیا ایستاد و مورد حجمه همه دنیا واقع شد و صدام با همه قدرت و حمایت های استکبار حتی نتوانست یک وجب از خاک ایران را تصرف کند.
 
حجت الاسلام قاسمی زاده ادامه داد: خون شهدا اسلام و انقلاب ما را بیمه کرده است و با گذشت بیش از چهل سال در مقابل زیاده خواهی های استکبار گردن خم نکرده و مقتدرانه ایستاده و همه برگرفته از نهضت عاشوراست.
 
وی گفت: صدای اسلام خواهی در دنیا بعد از انقلاب و دوران دفاع مقدس ایران اتفاق افتاد و بسیاری از کشورهای جهان را با خود همراه کرده است.
 
امام جمعه موقت چابهار اظهار کرد: جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس یک درس خیلی بزرگی به همه دولتمردان داد که در عرصه های نظامی، اقتصادی و سیاسی و می توان گفت در تمامی عرصه ها ما باید به خودکفایی و با این نتیجه برسیم که دیگران برای ما کاری نمیکنند و باید به خودباوری دست یابیم که مشکلات را باید به همت جوانان کشور حل کنیم و نگاهمان را از کشورهای غربی و استکبار برداریم.
 
وی با اشاره به ارج نهادن خانواده های شهدا و جانبازان گفت: دولتمردان باید قدردان خون شهدا و دنباله روی آرمان های آنان باشند و این ارزش های اسلامی را در برابر هجمه های سنگین فرهنگی حفظ کنند.
 
حجت الاسلام قاسمی زاده با اشاره به واکسیناسیون عمومی در کشور افزود: جهش واکسیناسیون در کشور افزایش یافته و نگرانی های مردم در این خصوص کمتر شده است و دولت جدید که با پیگیری های بسیار خوب توانسته با هر بار بیش از پنج میلیون دوز وارد کشور کند تا سرعت واکسیناسیون افزایش یابد و همه در مقابل این بیماری ایمن شوند.
 
وی خاطر نشان کرد: روحیه جهاد و تلاشگری باید به شریان های کشور از بالا تا پایین وارد شود و این روحیه جهادی را باید سرلوحه خود قرار دهند.

بیانات رهبری؛ نقشه راه حرکت برای دولت

حجت الاسلام والمسلمین، احمد لطفیان سرگزی امام جمعه شهر علی اکبر نیز ضمن دعوت به تقوای همه جانبه و اقامه ی نماز، زکات، امر به معروف و‌ نهی از منکر‌ و قدردانی از نیروهای نظامی و انتظامی در برقراری امنیت، با اشاره به اهمیت امنیت در سیستان و بلوچستان گفت: به طور قطع توسعه و پیشرفت استان در تمامی جهات جز با تأمین امنیت مطلوب و شکل گیری امنیتی پایدار میسر نخواهد بود و از طرفی توسعه یافتگی در تمامی زمینه ها خود باعث افزایش هرچه بیشتر امنیت در سطح استان خواهد شد. 

خطبب جمعه شهر علی اکبر با اشاره به اغاز سال تحصیلی و بازگشایی مدارس گفت: علم و معنویت اینها دو بالى هستند که اگر یک ملتى بخواهد پرواز کند طرف سعادت، با دو تاى اینها باید پرواز کند، یکى اش که ناقص باشد، نمیىشود. 

حجت الاسلام والمسلمین احمد لطفیان سرگزی خاطر نشان کرد: علم با دین و اخلاق است که براى بشریت مفید خواهد بود. این را به طور قاطع بدانیم، علم هر چه هم پیشرفت کند، اگر از اخلاق و دین فاصله بگیریم، به حال بشریت مفید نخواهد بود. دین جلوى پیشرفت علم را نمى گیرد، بلکه حتى به پیشرفت علم، کمک هم مىکند. اما جلوى تعدى علم و تخطى از حدود انسانیت را که ممکن است علم به آن دچار شود را مى گیرد. 

خطیب جمعه شهر علی اکبر تاکید کرد: بیانات امام خامنه ای در دیدار با قهرمانان المپیک و پارالمپیک، را باید یک نقشه راه حرکت برای دولت و وزارت وزرش و جوانان در آغاز راه فعالیتشان دانست. ورزش یک میدان صدور فرهنگ و عرصه دیپلماسی فرهنگی است. 

وی ادامه داد: به راستی که رهبر حکیم انقلاب اسلامی علاوه بر الگوی اسلام خواهی و انقلابیگری، پرچمدار توجه و عشق به وطن و ایران عزیز هستند؛ پرچم ایران، نیروی مربی ایرانی، لباس و تولید ایرانی، رشته های ورزشی ایرانی. 

خطیب جمعه شهر علی اکبر با اشاره به اهمیت عدالت در انقلاب اسلامی گفت: باید اذعان کنیم که در دهه ی پیشرفت و عدالت، نمره ی مطلوبی در باب عدالت به دست نیاورده ایم. این عبارت رهبر انقلاب اسلامی در پیامی که در ۷ خرداد ۱۳۹۹به مناسبت آغاز به کار مجلس یازدهم صادر کردند، به روشنی عقب ماندگی در مسئله ی عدالت این آرمان و ارزش مهمِ نظام اسلامی را نشان می دهد. در بیان شریف علی(ع)  عدالت قرار دادن هر چیزی سرجای خود میباشد. 

حجت الاسلام والمسلمین احمد لطفیان سرگزی با اشاره به شرکت رئیس جمهور در اجلاس سازمان شانگهاى در سفر هفته گذشته گفت: یک اتفاق مهم در این اجلاس موافقت اعضا با عضویت ایران در این سازمان مهم منطقه اى بود. سازمان همکاری هاى شانگهاى یکى از بزرگترین، مهمترین، وسیع ترین و ثروتمندترین سازمانه اى منطقهاى جهان است و نقش بسیار مهمى در مناسبات تجارى و امنیتى جهان بازى می کند. 

وی افزود: عضویت دائمى کشور ایران هم در سازمان همکاریهاى شانگهاى مهم و فرصت ایده آلى است که در صورت تدبیر و برنامه ریزى صحیح دولت، مى تواند مفید و پرسود باشد. 

وی با اشاره به هفته دفاع مقدس گفت: ما اندیشه دفاع از هویت ملی و دینی و انقلابی را در عمل تجربه کردیم؛ بارها گفتیم خدای متعال انسان را در موانع کمک می کند؛ «و من یتوکل علی الله فهو حسبه» جامعه‌ای که در جهت پیشرفت به سمت هدف والا حرکت می‌کند، به‌ طور طبیعی با موانع روبرو می‌شود. اگر ایمان در دل و عمل باشد کوه‌ها در مقابل انسان‌های قوی هموار می‌شود. هشت سال همه دنیا علیه ما جنگیدند اما بر همه این‌ها فائق شدیم. 

خطیب جمعه شهر علی اکبر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دفاع پیش دستانه ایران انقلابی در مقابله با تروریست های مزدور گفت: این روزها خبرهای مختلفی از اقدام قاطع نیروهای مسلح به ویژه سپاه سرافراز پاسداران در رسانه ها منتشر می شود. اخباری که حکایت از یک راهبرد جدید از سوی ایران در مقابله با گروهکهای تروریست به ویژه در غرب و شمال غرب کشور دارد. 

حجت الاسلام والمسلمین احمد لطفیان سرگزی با اشاره به مشروع بودن حمله ایران به گروهک های تروریستی و لزوم پایبندی همسایگان ایران به اصل حُسن همجواری و مقابله با تبدیل شدن خاک خود به مرکزی برای فعالیت تروریست ها، باید به این نکته توجه ویژه داشت که اخراج آمریکا از منطقه مولفه ای مهم برای رسیدن تمام همسایگان به امنیت پایدار و حق مسلم آنها برای حذف ریشه تروریسم از منطقه است. 

وی با اشاره به اهمیت اعتماد به مسئولان نظام گفت: بایستى به مسؤولانِ شناخته شده نظام و کسانی که بارهاى سنگینى بر دوش دارند، اعتماد کرد همانطور که در جنگ اعتماد کردیم. ببینید؛ شما وقتى سوار اتوبوسى مى شوید، طبیعى است که این اتوبوس یک وقت تند مى رود، یک وقت کُند میرود، یک وقت سبقت می گیرد، یک وقت سبقت نمی گیرد؛ اگر بنا باشد در هر یک از این قضایا به راننده بگوییم آقا این دفعه چرا شما پا روى ترمز گذاشتى؟ چرا رفتى این طرف؟ اینکه اصلاً نمى شود؛ باید اعتماد کرد. وقتى نشستیم این آدم را قبول کردیم و گفتیم که در اینجا این مسؤولیت را انجام دهد، طبعاً باید اعتماد کرد. 

وی تاکید کرد: نگذاریم بحث ها به جدال کشیده شود؛ جدال بد است. در تعبیرات اسلامى، به همین جدال بد «مراء» می گویند. «مراء» یعنى مرتّب معلومات خود را به رخ کشیدن، و دائماً انسان در مقام مباحثه بخواهد حرف خودش را حتماً حاکم کند. در شرع، این خیلى مذموم است؛ عقلاً هم چیز ممدوحى نیست.

انتهای پیام/ 
 
 


کد مطلب: 141985

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/141985/جهش-واکسیناسیون-کشور-رهاورد-روحیه-جهادی-دولت-انقلابی-دفاع-مقدس-حقانیت-انقلاب-اسلامی-ایران-نمایش-گذاشت

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/