در خطبه های نماز جمعه زاهدان عنوان شد؛

لزوم اجرای عدالت در عرصه های مختلف در جامعه اسلامی /زندگی و رفتار ما باید در عمل حسینی باشد

2 مهر 1400 ساعت 13:55

آیت الله مصطفی محامی امام جمعه زاهدان گفت: عدالت در عرصه های مختلف باید در جامعه اسلامی و زندگی مورد توجه قرار گیرد.


به گزارش عصرهامون به نقل از زاهدنیوز، آیت الله مصطفی محامی امام جمعه زاهدان در خطبه های نماز جمعه بیان کرد: یکی از راه های تحصیل تقوا و حفظ جامعه اسلامی، سوار شدن بر کشتی نجات و بهره مندی از چراغ هدایت و پیروی از اباعبدالله الحسین(ع) و درس گرفتن از عاشورا، عمل کردن به پیام های نورانی عاشورا و نهضت کربلا است، هفته دفاع مقدس و یاد و نام شهدای بزرگوار و امام شهدا را گرامی می داریم.

وی افزود: زیارت امام حسین(ع) به عنوان نماد دین و مذهب در روایات تاکید شده است، در روایات نیز آمده است که حرم اباعبدالله الحسین نیز مانند خانه خدا به عنوان نماد دین و مذهب همواره باید زائر داشته باشد، در میان زیارت های امام حسین، زیارت اربعین ویژگی خاصی دارد .

وی خاطرنشان کرد: در روایتی از امام حسن عسکری وارد شده که از نشانه های مومن؛ شیعه و پیروان مکتب اهل بیت(ع) پنج چیز است که 51 رکعت نماز در شبانه روز، نمازهای واجب و نافله ها، زیارت اربعین است، شیعه و اهل سنت زیارت اربعین را انجام می دهند ، انگشتر در دست راست ، گذاشتن پیشانی بر خاک از علامات اختصاصی شیعه است و بلند گفتن بسم الله در نماز از نمادهای شیعیان می باشد.

آیت الله محامی تاکید کرد: در آغاز زیارت اربعین آمده است سلام بر توای حسین مظلوم که گرفتار سختی های فراوان شدی، حسین را باشهادت بزرگ کردی و سعادت را نصیب او کردی و او را سرور ، بزرگ ، رهبر و پیشوا و الگوی دیگران قرار دادی و میراث پیامبران را به او عطا کرده و حجت خلق قرار دادی و او همه چیز را در راه تو فدا کرده است.

وی ادامه داد: خداوند امام حسین را با شهادت تکریم کرد و امام نیز نهایت از خود گذشتگی را برای هدایت مردم داشت، شهدا نیز حجت خدا روی زمین هستند و نهایت تلاش و از خودگذشتگی را نشان دادند و جان خویش را برای نجان مردم و کشور کف دست قرار دادند و در مقابل مستکبران شرق و غرب ایستادند و این دفاع الهام بخش جبهه مقاومت در فلسطین، لبنان وکشورهای اسلامی شد.

زندگی و رفتار ما باید در عمل حسینی باشد

خطیب نماز جمعه زاهدان اذعان کرد: پیام زیارت امام حسین(ع) و پیاده روی اربعین، پاسخگویی به ندای هل من ناصر امام در روز عاشورا و فریاد لبیک یا حسین است، لبیک گویی به امام به معنای اعلام آمادگی برای بذل مال و جان برای خدا و مکتب اباعبدالله است، باید در عمل زندگی و رفتار ما حسینی باشد محبتی که در دل امام را دوست بداریم اما نه در آن حد او را مقتدا قرار دهم کارساز نیست.

وی تصریح کرد: این یک درس و عبرت است که خود را کنترل کنیم که در راه دین و دنیا حسینی هستیم و یا با همه این شعارها دل در گرو دنیا داریم؟ در زندگی به حلال و حرام خداوند و رضای خدا توجه داریم یا نه؟

آیت الله محامی با بیان بخشی هایی از نامه امیرالمومنان به مالک اشتر، افزود: در این نامه آمده که ای مالک نسبت به همه انصاف و حق را رعایت کن اگرچه در برابر تو باشد، اگر اهل رعایت انصاف نباشی ظلم می کنی و کسی که ظلم با بندگان کند خداوند خصم و طرف حساب او است، هیچ چیزی تاثیرگذارتر از گرفتن نعمت از مردم نیست ظلم فرد و جامعه را بدبخت می کند و عذاب خداوند را می آورد.

لزوم اجرای عدالت در عرصه های مختلف در جامعه اسلامی و زندگی

وی افزود: عدالت در عرصه های مختلف باید در جامعه اسلامی و زندگی مورد توجه قرار گیرد، عدالت قضایی یکی از موارد است، سیستم قضایی کشور باید عادلانه و بادقت پرونده ها را بررسی و عمل کند، در هفته گذشته رییس کل بازرسی کشور به استان تشریف آوردند و بیان شد که با پرونده های کلان فسادی مواجه هستیم که رسیدگی سریع و مناسب نیاز دارد یا با تاخیر بررسی میشود و یا مجازات ها متناسب نیست .

وی گفت: حق نظام اسلامی و احقاق حق مردم این است که این پرونده ها را باشجاعت، دقت و سرعت برخورد شود و فرد مجرم متناسب با جرمش مجازات و اعلام و اطلاع رسانی شود تا مردم نسبت به احقاق حق دلگرم شوند، عدالت آموزشی و پرورشی نیز باید رعایت شود با وجود همه خدمات، فاصله زیادی با سایر استان ها داریم، زمینه های تعلیم و تربیت باید برای همه فرزندان این مملکت به صورت یکسان فراهم شود.

آیت الله محامی ادامه داد: عدالت اقتصادی به معنای تامین زمینه فعالیت های اقتصادی برای همه به طور یکسان است اگر فرزندان و جوانان استان می خواهند فعالیت اقتصادی داشته باشند دسترسی آنها با سایر کشور متفاوت و شرایط سخت تر نباشد، مشکلات متعددی در سیستان و بلوچستان داریم که سرمایه گذاران و جوانان از کمبود پشتیبانی و گرفتاری بروکراسی های ادارای گلایه مند هستند و این مشکل را مسئولان تدبیر کنند و مردم نیز فرهنگ حمایت و پشتیبانی از این افراد را داشته باشند.

وی عنوان کرد: جوانان مستعد و خلاق پای کار آمدند استان ظرفیت های مستعد و جوانان با ابتکار و تلاش فراوان دارد که باید از آنها استفاده شود بسیاری از افراد از بانک ها و سختگیری های آنان گلایه مند هستند که مسئولان باید تدبیری برای آن داشته باشند و مشکلات باید ریشه ای حل شود و با توجه به رویکرد دولت در توسعه استان امیدواریم شاهد رشد و توسعه متوازن در استان باشیم.

انتهای پیام/


کد مطلب: 141988

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/141988/لزوم-اجرای-عدالت-عرصه-های-مختلف-جامعه-اسلامی-زندگی-رفتار-باید-عمل-حسینی-باشد

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/