دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ,6 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۷
رئیس سازمان بسیج کارگران و کارخانجات کشور:
فلسفه بسیج تبدیل تهدید به فرصت است/ فرماندهان و رزمندگان جنگ اقتصادی تولید کنندگان و کارگران هستند‏
 
سردار علی حسین رعیتی فرد، رئیس سازمان بسیج کارگران و کارخانجات کشور گفت: دشمن در زمینه تولید و اقتصاد هم از ما شکست خواهد خورد و سربازان این جبهه که تولید کنندگان و کارگران هستند مانند رزمندگان هشت سال دفاع مقدس عزت و سربلندی را برای ما به ارمغان خواهند آورد.
به گزارش عصرهامون، نشست نمایندگان تشکل های کارگری و کارفرمایی سیستان وبلوچستان با سردار سرتیپ دوم پاسدار علی حسین رعیتی فرد، رئیس سازمان بسیج کارگران و کارخانجات کشور، مدیر کل اداره کل تعاون، کار و رفاه و مسئول بسیج کارگری استان در سالن اجتماعات اداره کل تعاون، کار و رفاه استان برگزار شد.

در این نشست ابتدا کارگران به بیان مشکلات موجود جامعه کارگری اعم از بیمه، نحوه عقد قراردادها، امنیت شغلی پرداخته و خواهان پیگیری مطالبات این قشر شدند.

222 هزار نفر بیمه شده اصلی سازمان تامین اجتماعی هستند

مهرداد جهاندیده، مدیر کل اداره کل تعاون، کار و رفاه در ابتدای این مراسم با بیان اینکه سیستان وبلوچستان پهناورترین استان کشور است، گفت: در کنار تمامی ظرفیت ها و پتانسیل های موجود اما این استان دارای مشکلات خاصی است.

وی بیان کرد: در حوزه کار وتولیدِ سیستان وبلوچستان 222 هزار نفر بیمه شده اصلی سازمان تامین اجتماعی هستند و در مجموع 800 هزار نفر از خدمات این سازمان بهره مند می شوند.

این مقام مسئول با بیان اینکه بالغ بر 60 هزار واحد کارگاهی بزرگ و کوچک در استان ثبت و شناسایی شده اند، افزود: در حوزه مربوط به رفاه کارگری اقدامات خوبی انجام شده که احداث چهار مجموعه فرهنگی و ورزشی کارگران در شهرستان های زاهدان، زابل، خاش و ایرانشهر و ساخت سه استخر از جمله آن ها است.

وی اذعان کرد: در حوزه کار و کارگری اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی که تنها مرجع رسیدگی به موضوعات کارگری است سیستان وبلوچستان دارای هجده هیئت تشخیص، 6 هیئت حل اختلاف است که حدود 150 نفر در قالب نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت در این مراجع حضور دارند و به مباحث مربوط به اختلافات و مناقشات در این حوزه رسیدگی می کنند.

جهاندیده اظهار کرد: در یکسال گذشته و 6 ماه سال جاری حدود چهار هزار و500 شکایت مورد رسیدگی قرار گرفته که خوشبختانه با تعاملی که وجود دارد حدود 35 درصد از آرا، سازشی بوده و این روند با قوت بیشتری در مراجع ادامه دارد.

وی اضافه کرد: در راستای صیانت از نیروی کار و پرداختن مباحث ایمنی و بهداشت کار طی مدت زمان ذکر شده بالغ بر 10 هزار فقره بازرسی از استان صورت گرفته که ایرادات و نواقص برطرف شده است، همچنین در حوزه تشکل های کارگری و کارفرمایی حدود 300 تشکل در سطح استان وجود دارد که طی سال گذشته و مدت زمان سپری شده با رشد 20 درصدی مواجه بوده ایم.

این مقام مسئول با بیان اینکه جامعه کار و کارگری از ابتدا تاکنون جزو اقشاری بوده که همیشه نقش آفرینی کرده و در جهت تحقق منویات رهبری در بحث تولید و موضوعات مرتبط با آن گام برداشته است، گفت: در حوزه پرداختن به مسائل و مشکلات کارگری اتفاق خوبی رخ داد که آن همگرایی و هم افزایی بین تمامی ارکان است، در این جهت سعی شده از تمام ظرفیت های موجود استان اعم از بسیج کارگری، کارگروه اشتغال، ستاد تسهیل و سایر موارد کمک گرفته تا مشکلات را به حداقل ممکن برسانیم.
 
کارگران بسیجی نمادی از کار و تلاش در عرصه حماسه اقتصادی هستند

محمدقورزایی، مدیر سازمان بسیج کارگری استان نیز با بیان اینکه کارگران بسیجی در دوران دفاع مقدس همواره دوشادوش دیگر اقشار جامعه و حتی جلوتر از دیگران در میدان نبرد حضور یافته و از کیان این مرز و بوم دفاع کردند، افزود: این قشر از جامعه اکنون نیز برای مقابله با جنگ اقتصادی دشمنان با تمام توان در حال ارائه خدمات بوده تا چراغ واحدهای تولیدی روشن و چرخ شان در گردش باشد.

وی با بیان اینکه کارگران بسیجی نمادی از کار و تلاش در عرصه حماسه اقتصادی هستند، ادامه داد: برپایی ایستگاه سلامت در ورودی کارخانجات و شهرک های صنعتی استان، برگزاری شیفت ایثار در کارخانه ها و مراکز تولیدی، ضدعفونی و گندزدایی محیط کار، مراکز تولید و کارخانجات، ترویج فرهنگ مصرف کالای داخلی و حمایت از تولید به صورت مجازی، توزیع بسته های بهداشتی و معیشتی و اهدای خون توسط کارفرمایان و کارگران از جمله اقدامات انجام شده در دوسال اخیر در راستای رزمایش کمک های مومنانه است.

به گفته این مقام مسئول، این افراد دیروز در جبهه رودررو با دشمن و امروزدر خط تولید همچنان پای دفاع از آرمان ها و ارزش های اسلامی و انقلابی ایستاده و نقش موثری در گردش تولید ملی دارند، امید که مسئولان امر با حمایت از آنان و رفع موانع تولید در این نبرد یاریگر کارگران باشند.
 
رفع موانع تولید اولویت بسیج  کارگری

سردار علی حسین رعیتی فرد، رئیس سازمان بسیج کارگران و کارخانجات کشور در ادامه این مراسم با بیان اینکه فلسفه بسیج به عنوان یک نیروی مردمی، تبدیل تهدید به فرصت و مقابله با توطئه های دشمنان است، افزود: رفع موانع تولید موضوع اولویت داری است که بسیج در کنار کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید دنبال می کند.

وی افزود: سازمان بسیج کارگران و کارخانجات طی سالیان گذشته تلاش کرده مطالبه به حق این جامعه را انجام دهد، معتقد هستیم شرکای اجتماعی حتما باید دور یک میز نشسته و با هم به یک گفتمان واحد و مشترک برسند تا بتوانند مسائل و مشکلات را پیگیری و حل کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه امنیت شغلی، حقوق و دستمزد از جمله مشکلات و دغدغه های کارگران است که اینها امروز دغدغه ما در این قشر است، گفت: در سالیان گذشته تلاش کردیم توازنی بری حوزه کار و تولید ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه جامعه کار و تولید کشور در دوران دفاع مقدس 14 هزار شهید تقدیم انقلاب کرد و اجازه تصرف حتی یک وجب از خاک کشور به دست بیگانگان را نداد، تصریح کرد: جامعه کار و تولید کشور در بهبوهه جنگ در دو حوزه دفاعی و پویایی کارخانه ها فعالیت می کرد، تلاش کردند در دفاع از سرزمین و از سوی دیگر با حمایت و پشتیبانی از خط تولید و جبهه ها؛ تا خط تولید حفظ و نیازها رفع شود که اینها ارزشمند است؛ امروز هم جامعه کار و تولید کشور برای کمک به اهداف و آرمان های انقلاب و کشور همچنان پویا و فعال است و وظیفه ما مطالبه به حق خواسته های آنان است.

رعیتی فرد تصریح کرد: در زمان جنگ ظرفیت های مردمی به کمک نیروهای نظامی آمد و توانستیم از تهدیدهای موجود به عنوان فرصت استفاده کنیم،  امروزه جهاد کارگران ما بیشتر از گذشته است به طوری که مقام معظم رهبری بارها اهمیت و ارزش کارگران را گوشزد کرده‌اند و کارگران را ستون فقرات اقتصاد یک جامعه دانسته‌اند.

دشمن در زمینه تولید و اقتصاد هم از ما شکست خواهد خورد

وی اذعان کرد: بیش از ۵۰ کشور در جنگ بسیج شدند تا ایران را زمین‌گیر کنند اما در آن روز جوانان و مردم و امام راحل یک‌صدا در برابر دشمن ایستادگی کردند، امروز نیز آن جانفشانی و ایثارگری هایی که در دوران دفاع مقدس بود برای حفظ استقلال و آزادی جمهوری اسلامی را با قدرت و قوت انجام خواهیم داد و در مقابل نظام سلطه یک نظام دینی و کارآمد را تعریف و به دنیا آن را معرفی می کنیم.
 
رئیس سازمان بسیج کارگران و کارخانجات کشور افزود: دشمن در حوزه‌های مختلف ما را به چالش کشیده و امروز جنگ اقتصادی به راه انداخته است که سال‌های سال از بیانات مقام معظم رهبری بازگو شده؛ باید بدانیم هر کارخانه و کارگاه ما یک سنگر در جنگ اقتصادی است و تمامی مسئولان و دستگاه‌های اجرایی کشور باید تلاش کنند تا حتی یک سنگر را در حوزه اقتصادی از دست ندهند.

 وی تصریح کرد: همانطور که در دوران جنگ سخت نظامی مردم به ما کمک کردند در جنگ اقتصادی نیز باید ما به کمک تولید کنندگان، کارفرمایان و کارگران برویم و اجازه ندهیم چرخ صنعتی متوقف شود، زیرا در این شرایط توقف و رکود هر کارخانه ای به مثابه از دست دادن یک خاکریز در جنگ است که امروز فرماندهان این خاکریزها تولید کنندگان و سربازان و رزمندگان این میدان کارگران هستند؛ ما در کنارتان خواهیم بود و حمایت و پشتیبانی می کنیم.

رعیتی فرد خاطر نشان کرد: دشمن در زمینه تولید و اقتصاد هم از ما شکست خواهد خورد و سربازان این جبهه که تولید کنندگان و کارگران هستند مانند رزمندگان هشت سال دفاع مقدس عزت و سربلندی را برای ما به ارمغان خواهند آورد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۲۰۸۱


ارسال