جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ,3 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۲
ریه هایی که در روزهای کرونایی مملو از ریزگردهاست؛
روزهای شلوغ مراکز درمانی در سیستان / طوفان گرد و غبار ۱۲۲ را راهی بیمارستان ها کرد
 
دیروز و امروز همزمان با وقوع طوفان جدید گرد و غبار ۱۲۲ نفر از ساکنان شمال سیستان و بلوچستان به دلیل عوارض قلبی، ریوی و چشمی به بیمارستان ها مراجعه و درمان های لازم را دریافت کردند.
به گزارش عصرهامون؛ با شروع فصل پاییز اگرچه تب هوا در سیستان و بلوچستان فروکش کرده است، اما طوفان های گرد و غبار در شمال استان همچنان بی امان می تازد و ریه های ساکنان سیستان را مملو از ریزگردها می کند. 

بیشتر از ۲۰ سال از آغاز خشکسالی در دشت سیستان می گذرد، در این مدت اگرچه گاهی سیلاب ها از آن سوی مرز راهی سیستان می شد و لب های تشنه هامون و هیرمند را اندکی تر می کرد، اما همچنان تشنگی سیستان ادامه داد. 

فریاد تشنگی مردمان این دیار در ۲۰ سال گذشته شنیده نشد و با وجود اقدامات به ظاهر انجام شده از جمله بازدیدهای مکرر از تالاب بین المللی هامون، حضور نمایندگان سازمان ملل و مسئولان ملی و استانی در حوزه سیستان کماکان دیپلماسی آب حلقه مفقوده برای ادامه حیات این خطه از کشور است. 

بیشترین بیماران مبتلا به سل در سیستان

به اذعان بسیاری از کارشناسان حوزه سلامت، بیشترین تعداد بیماران مبتلا به سل در سیستان زندگی می کنند که یکی از مهم ترین دلایل آن وقوع بی امان طوفان های گرد و غبار در بیشتر ایام سال در دشت سیستان است. 

علاوه بر آن بر اساس پایش های جهانی هواشناسی زابل یکی از آلوده ترین شهرهای جهان است و می تواند در برخی از روزهای سال با شهرهای صنعتی و پرجمعیتی همچون پکن، پایتخت چین در کسب این عنوان رقابت کند. 

این در حالی است که در زابل کارخانه چندانی وجود ندارد و جمعیت این خطه از کشور هم به مدد طوفان های گرد و غبار هر روز در حال کاهش است، زیرا عده زیادی مهاجرت و سلامتی را بر ماندن در سرزمین آبا و اجدادی خود ترجیح می دهند. 

با شروع سال ۱۴۰۰، اشرف غنی رئیس جمهور گذشته افغانستان بند کمال خان را در افغانستان افتتاح کرد تا با آبگیری آن از ورود اندک سیلابی هم که وارد منطقه سیستان می شد جلوگیری شود و این سرزمین اساطیری بیش از گذشته در عطش بسوزد. 

در این میان چشم مردم سیستان به دولت سیزدهم است، دولتی که با وعده رفع مشکلات بی آبی یکی از اولویت های مهم آن است و امیدواری ها را در میان مردم افزایش داده و نگاه ها را به سمت دیپلماسی آب در مرزهای جنوب شرقی جلب کرده است. 

طوفان ۱۰۰ کیلومتری در شمال سیستان و بلوچستان

از روز گذشته همزمان با شدت فعالیت طوفان حاره ای شاهین در جنوب سیستان و بلوچستان، آسمان شمال استان هم با وزش بادهای ۱۲۰ روزه و طوفان مملو از گرد و غبار شد. 

بر اساس پیش بینی های اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان سرعت وزش این طوفان در بیشترین میزان به ۱۰۰ کیلومتر رسید و ستاد بحران سیستان و بلوچستان با حضور فرمانداران پنج شهرستان شمالی استان و فرمانداران شهرستان های جنوبی تشکیل جلسه داد.

اگرچه اقدامات فوری و دستورات لازم برای مقابله با حوادث احتمالی در حوزه سیستان صادر شده است اما کماکان مردم شمال سیستان و بلوچستان با اثرات ناشی از طوفان گرد و غبار دست و پنجه نرم می کنند. 

مراجعه ۱۲۲ نفر به مراکز درمانی سیستان

عباسعلی ارجمندی، فرماندار ویژه زابل در این زمینه به خبرنگار عصرهامون بیان کرد: از روز گذشته تاکنون همزمان با آغاز طوفان در منطقه سیستان ۱۲۲ نفر به دلیل مشکلات قلبی، ریوی و چشمی به مراکز درمانی سیستان مراجعه کرده اند. 

وی اظهار کرد: از این تعداد برای ۱۰۴ نفر اقدامات درمانی سرپایی صورت گرفت و ۱۸ نفر نیز برای دریافت اقدامات تخصصی درمانی بستری شده اند. 

این در حالی است که در طوفان های گذشته هم تعداد زیادی از مردم سیستان به دلیل عوارض قبلی، ریوی و چشمی ناشی از طوفان به مراکز درمانی مراجعه و اقدامات لازم را دریافت می کردند. 

اگرچه بیمارستان ها و کادر درمان سیستان در این سال ها به صورت آماده باش بودند، اما اقدامات مراقبتی و درمانی آن ها نمی تواند راهکار اصلی برای مقابله با پدیده گرد و غبار در حوزه سیستان باشد و لازم است اقدام اساسی تری در این زمینه انجام شود که آن هم دیپلماسی آب در مرزهای جنوب شرق و آبگیری تالاب هامون و رودخانه خشکیده هیرمند است. 

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۲۲۷۲


ارسال