دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ,6 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
متاسفانه به دلیل چرای بی رویه دام در تالاب بین المللی هامون شاهد مرگ بی صدای این تالاب هستیم، ماجرایی که باعث جولان ریزگردها می شود.
به گزارش عصرهامون ؛سال هاست که علاوه بر زخم های خشکسالی و عدم ورود حق آبه به ایران از هیرمند به دلیل ضعف دیپلماسی دولت های گذشته و خشک شدن بستر تالاب هامون، شاهد معضلی دیگر در این تالاب بین المللی هستیم، وضعیتی که به جولان ریزگردها دامن می زند.

آری، مدت هاست چرای دام به یکی از مشکلات جدی  این تالاب و عاملی برای از بین رفتن پوشش گیاهی و فرسایش بیشتر خاک در منطقه تبدیل شده، به گونه ای امسال طوفان های بی سابقه ای را رقم زد.

اما این معضل همچنان ادامه دارد و به یکی از مهم‌ترین مشکلات و تهدیدهای این تالاب تبدیل شده است، وضعیتی که انتظار می رود عزم همگانی با هدف حفظ محیط زیست تالاب و کاهش معضل ریزگردها برای پایان دادن به آن جزم شود.
 

حضور سه گله شتر و برداشت نی در تالاب هامون

مهدی سراوانی اول، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زابل در گفت و گو با خبرنگار ما در این باره بیان کرد: تالاب هامون خط قرمز محیط زیست بوده و احیای این تالاب بین المللی و حفاظت از آن، برنامه شماره یک این اداره در شمال استان است.

وی با بیان این که چرای دام یکی از مشکلات موجود در تالاب هامون است، افزود: یگان حفاظت محیط زیست زابل طی گشت و کنترل در پناهگاه حیات وحش هامون در منطقه هامون صابوری موفق به شناسایی سه گله شتر شد.

وی ادامه داد: ساربانان شترها متورای و شترها توسط یگان حفاظت محیط زیست شهرستان زابل از داخل محدوده تالاب هامون خارج شدند.

سراوانی اول تصریح کرد: پس از خارج شدن شترها از محدوده تالاب هامون، یگان حفاظت تعدای افراد متخلف را که در حال برداشت نی و تخریب پوشش گیاهی بستر تالاب هامون بودند، شناسایی و دستگیر کرد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زابل اشاره کرد: افراد متخلف دستگیر شده جهت پیگیری موضوع به مقام قضایی شهرستان تحویل شدند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۲۴۹۸


ارسال