چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ ,8 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
هوشمندی در عملکرد دولت جدید در ایران نشان می دهد که دولت بر این باور است که برای از سرگیری هرگونه مذاکره باید ابتدا طرف های غربی به تعهدات خود برگردند تا ایران نیز نسبت به تعهداتش پایبند باشد.
به گزارش عصرهامون به نقل از راه دانا؛ در روزهای ابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم در حالی که تنها چند ماه از تصویب قانون مجلس یازدهم مبنی بر اقدام راهبردی لغو تحریم ها می گذشت، رافائل گروسی رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران سفر کرد.
سفر گروسی به ایران آن هم در نخستین روزهای آغاز به کار دولت سیزدهم حواشی و تحلیل های بسیاری را به دنبال داشت اما در این میان بیشتر از همه رسانه های نزدیک به دولت قبل و جریان اصلاحات بودند که دست به تحلیل این سفر و دستاوردهای آن زدند.
رسانه های حامی برجام ادعا کردند که سفر رافائل گروسی به معنای توافق ایران با آژانس و پذیرفتن شرایط حاکم بر فعالیت های هسته ای در دولت تدبیر و امید از سوی دولت سیزدهم است.
به گفته این رسانه ها دولت سیزدهم نیز با گروسی توافق همکاری امضا کرده و مقرر کردند همچنان دسترسی آژانس به دوربین های مستقر در مراکز هسته ای ایران استمرار داشته باشد.
این ادعاها در حالی مطرح شد که با انتشار جزئیات سفر گروسی به ایران مشخص شد که آژانس بین المللی انرژی اتمی تنها توانسته تجهیزات مستقر در مراکز هسته ای را بروز رسانی کند و مبنای این سفر به هیچ عنوان دسترسی به فیلم دوربین های مستقر در مراکز هسته ای نبوده است.
جرقه این هجمه اما زمانی زده شد که رسانه های حامی دولت تلاش کردند تا اینگونه وانمود کنند که دولت سیزدهم راهی جز همان راهی که دولت قبل در طول 8 سال درخصوص فعالیت های هسته ای طی کرده است ندارد.
این ادعاها اما در حالی مطرح شد که بعد از استقرار کامل اعضای دولت و شفاف شدن مواضع دولت به ویژه وزیر امور خارجه کشورمان مشخص شد که تاکید دولت سیزدهم مبنی بر مواضع محکم مجلس در طرح اقدام راهبردی لغو تحریم ها است که رهبر معظم انقلاب نیز بر آن تاکید دارند.
به نظر می رسد دولت جدید در ایران بر این باور است که برای از سرگیری هر گونه مذاکره باید ابتدا طرف های غربی به تعهدات خود برگردند تا ایران نیز نسبت به تعهداتش پایبند باشد.
شاهد این ادعا اظهارات مکرر وزیر امور خارجه حسین امیرعبداللهیان درباره مذاکرات است، وی در آخرین مواضع خود در جریان گفتگوی تلفنی با گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد عنوان کرده است ایران از مذاکراتی که نتایج عملی ملموس داشته باشد حمایت می کند و چنانچه اعضای برجام به تعهدات کامل خود عمل کنند ایران نیز به تعهدات خود باز خواهد گشت.
هوشمندی دولت سیزدهم و دستگاه دیپلماسی برای توافق مجدد با آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر این است که طرف های غربی از لحاظ فنی امکان محکوم کردن ایران را نداشته باشند و اختلافات در سطح سیاسی باقی بماند از این روز همچنان دولت سیزدهم بر مصوبه مجلس پایبند و در تعامل کامل با قوه قانون گذار کشور است.
بدون شک مواضع آشکار مقامات دولتی نشان می دهد که توافق هسته ای تنها در صورتی امکان پذیر است که طرف های غربی قبل از ایران به تعهدات خود بازگردند.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۲۸۰۶


ارسال