سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ ,30 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۹
در همایش بزرگداشت هفته وحدت مطرح شد؛
وحدت؛ مهمترین نقطه هراس دشمنان از مسلمانان/تخریب مساجد عمق توطئه و نفوذ دشمن را در جامعه اسلامی نشان می دهد
 
فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در جنوب شرق کشور گفت: اگر انسجام، وحدت، برادری، یکپارچگی و همدلی باشد، همه ترفندها و نقشه های دشمن نقش برآب می شود و آینده ازآن اسلام است.
به گزارش عصرهامون؛ آیت الله مصطفی محامی، نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان در همایش بزرگداشت هفته وحدت که پیش از ظهر امروز در سالن امام رضا (ع) دانشگاه سیستان بلوچستان برگزار شد، با گرامیداشت ولادت حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) بیان کرد: خداوند جامعه و امت اسلامی را واحده خوانده و متحد خواسته و از هر امری که زمینه خدشه دار شدن وحدت اسلامی را ایجاد می کند، نهی فرموده است.
 
وی ادامه داد: منشا و اساس این وحدت رحمت است، رحمت، مودت، دوستی و محبت اگر در میان آحاد جامعه باشد و فضای محبت و صمیمیت حاکم باشد، وحدت خواهد داشت، خداوند ارحم الراحمین است و پیامبر (ص) را رحمت للعالمین معرفی کرده، اگر پروردگار، جهان و انسان را آفرید و پیامبران را برای هدایت جامعه مبعوث فرمود و کتاب آسمانی را نازل کرد، از سر رحمت او برای خلق است.
 
امام جمعه مردم زاهدان اضافه کرد: اگر پیامبر اکرم (ص) در طول عمرشان تلاش مجدانه کردند و زحمات زیادی را برای هدایت مردم و ارتقای سطح علم و فرهنگ مردم و رشد جامعه اسلامی، توسعه اخلاق و معنویت و کمک کردن به از بین رفتن آسیب ها و مشکلات این جامعه انجام دادند، از روی رحمت و دلسوزی بود.
 
وی گفت: اگر ائمه هدی (ع) و اولیای دین همواره بر هماهنگی، همکاری و تعامل آحاد جامعه اسلامی، علی الرغم همه اختلافات مذهبی و دیدگاهی تاکید می کردند و سیره و روش خود آن ها بوده که از همه زندگی می گذشتند و زندگی شان را در راه تحکیم وحدت جامعه اسلامی صرف کرده اند، از سر رحمت و دلسوزی برای مردم مسلمان است.
 
محامی اظهار کرد: امروز هم اگر ما به دنبال وحدت امت اسلامی و تحکیم وحدت در جامعه اسلامی هستیم، باید تلاش کنیم که رحمت، مودت، محبت و دوستی بین آحاد مسلمانان گسترش و تقویت پیدا کند، فضای حاکم بر جامعه اسلامی دوستی و مودت باشد، اگر دوستی و هم دلی بود، دست ها را در دست هم خواهیم گذاشت و با یکدیگر همکاری خواهیم کرد و آن اتحاد گسترش پیدا می کند و تقویت می شود.
 

دشمن وحدت جامعه اسلامی را نشانه گرفته است
 
وی اذعان کرد: می بینیم که دشمن هم وحدت جامعه اسلامی را نشانه گرفته و به دنبال ایجاد تفرقه و تشتت بوده و برای رسیدن به این هدف شوم خود به دنبال نفرت پراکنی و رواج بغض و کینه میان آحاد جامعه اسلامی است، نفرت زمینه ساز خشونت بوده و خشونت دعوا و تفرقه ایجاد می کند، می بینیم که دشمن تمرکز کرده تا از همه ابزار و امکانات برای ایجاد این نفرت و ایجاد خشونت و درگیری استفاده کند، کارهایی که هیچ کدام با روحیه اسلامی و رحمت الهی و پیامبر (ص) سازگاری ندارد.
 
نماینده ولی فقیه در استان گفت: آنچه بر اساس این توطئه استکباری در جای جای کشورهای اسلامی می بینیم با کجای اسلام سازگار است؟ درگیری ها، خشونت ها و قتل و غارت هایی که در افغانستان، عراق، سوریه، لبنان و یمن و بسیاری از کشورهای اسلامی رخ می دهد، به شهادت رساندن مسلمان نماز گذار در هفته های اخیر در افغانستان و ده ها نمونه دیگر که در کشورهای مختلف صورت گرفته، با کدام روحیه اسلامی و رحمت سازگاری دارد، آنچه مایه تاسف بوده، این ها با نام اسلام شکل می گیرد که عمق توطئه و نفوذ دشمن در جامعه اسلامی است.  
 
وی افزود: ما در ایران و به خصوص سیستان و بلوچستان باید بیش از گذشته قدر نعمت وحدت و حاکمیت فضای صمیمی، انس، الفت و مودت را بدانیم و برای حفظ، گسترش، تقویت و تعمیق آن تلاش مضاعف کنیم، باید از طریق تحکیم وحدت در جامعه و حاکمیت فضای دوستی و صمیمت و با استفاده از فضای هم گرایی که در کشور اتفاق افتاده و در استان شاهد همکاری مردم و مسئولان هستیم با استفاده از این فرصت و تحکیم این فضا دست در دست همدیگر بگذاریم و همه اقشار و طوایف مردم، علما و مسئولان در جهت تحقق اهداف رسالت رسول اکرم (ص) و خدمت به مردم تلاش کنیم.

رشد علمی، اخلاق و معنوی مردم، هدف رسالت رسول اکرم (ص) است
 
محامی گفت: رشد علمی، اخلاقی و تعالی معنوی و آسایش مردم و عمران و آبادانی کشور اسلامی هدف رسالت پیامبر اکرم (ص) بود که باید برای تحقق این اهداف دست در دست هم دهیم و از همه امکانات برای رشد علمی و ارتقای معنوی و اخلاقی و توسعه، عمران و آبادی استان تلاش کنیم.
 
وی اظهار کرد: در سیستان و بلوچستان در برخی عرصه ها دست پیش داریم، در وحدت و اتحاد استان به عنوان پایتخت وحدت جمهوری اسلامی ایران نام گرفته، مردم خوب، معادن و ظرفیت های اقتصادی، آداب و رسوم و نقاط قوت فراوانی که در فرهنگ مردم این مرز و بوم وجود دارد، نقطه قوت این خطه است.
 
امام جمعه زاهدان افزود: شاهد برخی محرومیت ها، بازماندگی از تحصیل فرزندانمان، آسیب های اخلاقی و اجتماعی در جامعه و نقاط ضعف در آداب و رسوم و فرهنگ نیز هستیم، بنابراین باید در جهت تقویت نقاط قوت و استفاده بهینه از ظرفیت های موجود و رفع نواقص، آسیب های اجتماعی و اخلاقی، عقب ماندگی ها و محرومیت ها تلاش کنیم.
 

احساس خطر دشمن از روی کار آمدن حکومت اسلامی
 
سردار محمد کرمی، فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در جنوب شرق کشور ضمن گرامیداشت هفته وحدت بیان کرد: پیامبران به ویژه رسول اکرم (ص)‌ وقتی آمدند حرف آخر را اول زدند و آن جامعه توحیدی برگرفته از کلمه لا اله الا الله است.
 
وی ادامه داد: وقتی پیامبر اکرم (ص) ابلاغ رسالت فرمودند، جبهه باطل برای مقابله با ایشان به میدان آمدند، چراکه دیدند تمام هیمنه آن ها به خطر افتاد، وقتی کلمه توحید، عدالت و صداقت در جامعه توحیدی و خدا محوری مطرح شد، همه احساس خطر کردند.
 
کرمی افزود: پیامبر اکرم (ص) با بهره گیری از قرآن که بهترین دستور العمل زندگی و کتاب هدایت است، برای بیداری بشریت و هدایت به سوی کمال آمدند، تمام سختی هایی که کشیدند و تلاشی که انجام دادند برای ایجاد عدالت، صداقت و جامعه توحیدی به دور از رذالت ها و زشتی ها و هدایت بشر به سوی کمال بود و امروز سرتاسر آن برای ما درس است.
 
 وی گفت: زمانی که انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره)‌ که شاگرد مکتب رسول اکرم (ص) است، به پیروزی رسید، امام (ره) فرمودند ما برای پیاده کردن اسلام ناب محمدی قیام کردیم، دشمن همین احساس را کرد که جامعه توحیدی که بر محور قرآن است، تمام برنامه هایشان به خطر افتاد، همه و به ویژه صهیونیست ها برای مقابله به ایران آمدند.
 
فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در جنوب شرق کشور اظهار کرد: قرآن بارها به مسلمان تذکر می دهد که بدانید دشمن اصلی شما یهود است، دشمن می داند که اگر امت اسلامی در کنار هم بیایند و فرمایش قرآن اجرا شود، ظرفیت های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دنیای اسلام کنار هم قرار گیرد و مثل سیل یهود و همه استکبار را از بین می برد.
 
توطئه های دشمن بسیار پیچیده است
 
وی با اشاره به تاکید اسلام به علم، عدالت و رسیدگی به فقرا گفت: دشمن می داند که اسلام بیاید تمام قله های علمی را فتح خواهد کرد، امروز همه علمای بزرگوار، معتمدان و اندیشمندان وظایف سنگینی دارند، چراکه توطئه های دشمنان بسیار پیچیده است و از خلاهای فکری استفاده می کند، از آنجایی که می دانند، نمی توانند با ما مقابله کنند، در حوزه کار نرم با شدت تمام وارد شده اند و سعی دارند روی افکار جوانان تاثیر بگذارند و خانواده ها را دچار آسیب کنند، این اقدام را حتی در قالب مقاله های علمی انجام می دهند.
 
کرمی با تاکید بر این که اگر دقیق به آموزه های دینی عمل کنیم، دشمن نمی تواند کاری انجام دهد، اذعان کرد: بارها آمریکایی ها اعتراف کردند که داعش ساخته و پرداخته آمریکاست تا بین امت اسلامی اختلاف و شکاف ایجاد کند، سوال این است که هزینه این همه سلاح را که کارخانه های صهیونیست تولید می کنند، چه کسی تامین می کند؟ چرا مسلمانان را دچار این همه آسیب کردند؟
 
وی تصریح کرد: دشمنان امروز در حال تلاش هستند که در هر کدام از کشورها به شکلی تفرقه ایجاد کنند، در برخی کشورهای اسلامی می دانند که نمی توانند به شکل نظامی مقابله کنند، از طریق نرم وارد شدند، اما قرآن به همه مسلمانان این هشدار را می دهد که مراقب باشید. امروز بزرگترین سرمایه ها در اختیار کشورهای اسلامی است، چرا این ظرفیت را کنار هم نمی آوریم؟ غرب عددی نیست، هر جایی تفرقه ایجاد شود، رحم الهی نیست و شیطان حاکم است، باید مراقب باشیم.
 
فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در جنوب شرق کشور خاطرنشان کرد: ما آمدیم تا فرمان خدواند را اجرا کنیم، باید در جبهه حق با توکل بر خدا اراده ها را قوی و بر آرمان های اسلام پافشاری کنیم، اگر دشمن با همه امکانات به میدان آمده، آرمان ها را ذبح نکنیم، اگر انسجام، وحدت، برادری، یکپارچگی و همدلی باشد، همه ترفندها و نقشه های دشمن نقش برآب می شود و آینده ازآن اسلام است.
 

قرآن و سیره رسول اکرم (ص)؛ بزرگترین محور وحدت
 
مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان نیز ضمن گرامیداشت هفته وحدت، بیان کرد: قرآن و سیره رسول اکرم (ص) بزرگترین محور وحدت و راهنمای مسلمانان بوده و بالاترین تعلیم، تعلیم قرآن عظیم الاشان است که از هر تحریفی محفوظ بوده و خواهد ماند.
 
وی ادامه داد: مسلمانان بیدار باشند که اگر پیامبر (ص) در میان ما نیست، قرآن و سیره ایشان در دسترس ماست که تاسی از آن دنیا و آخرت مان را آباد می کند و از توطئه دشمنان محفوظ می مانیم.
 
اسماعیل زهی با اشاره به دعوت خداوند به پرهیزگاری گفت: باید از گناه، شرک، کفر، فساد، معصیت و نافرمانی ها و حرام و شبه حرام پرهیز کنیم، وقتی مسلمانان در مسیر تقوا قرار بگیرند از تمام توطئه و نقشه شوم دشمنان محفوظ می مانند.
 
وی اظهار کرد: طبق فرموده قرآن همه به ریسمان خداوند که همان قرآن و دین اسلام است چنگ زنید و از تفرقه دوری کنید، تا زمانی که وحدت حاصل نشود، با مشکل مواجه می شوید، زمانی می توانید عزت کسب کنید که وحدت داشته باشید.

وحدت و انسجام مایه سعادت و پیروزی است
 
مدیر حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان اضافه کرد: وحدت و انسجام مایه سعادت و پیروزی بوده و تفرقه و اختلاف مایه شکست و بد بختی است، بزرگترین ملت ها وقتی دچار تفرقه شدند، شکست خوردند.
 
وی با بیان این که مهم است که وحدت داشته باشیم، به یکدیگر و مقدسات هم احترام بگذاریم، مذاهب اسلامی نسبت به هم محبت کنند، خاطرنشان کرد اجرای عدالت از مهم ترین پایه های وحدت است، باید حتی از عدالت جلوتر برویم و نسبت به یکدیگر احسان کنیم و ایثار داشته باشیم، این مهم سبب همدلی و همبستگی می شود، وحدت هزینه می خواهد و همه ما باید آن را پرداخت کنیم، بنابراین مسلمانان باید مدافع همدیگر باشند.

اسماعیل زهی گفت: انتظار می رود امت اسلامی با قوت مسیرش را ادامه دهد و انسجام و اتحاد حفظ و امر به معروف و نهی از منکر انجام شود تا فساد و گناه جامعه را فرا نگیرد، متاسفانه امروز در جامعه اسلامی شاهد ناهنجاری، فساد و نزاع و استفاده از مشروبات الکی و مواد مخدر و تضییع حقوق مردم هستیم.

وی با بیان این که تفرقه افکنی در روز قیامت وجهه سیاه محسوب می شود، اظهار کرد: آنچه دشمنان هدف قرار داده اند، اتحاد مسلمان است، آن ها با برنامه های بسیار پیچیده این انسجام را هدف گرفته اند و تلاش می کنند تا مسلمانان همدیگر و حتی مساجد یکدیگر را هدف قرار دهند که تفرقه خطر بزرگی برای جهان اسلام محسوب می شود، طبق تاکید مقام معظم رهبری دشمن شناسی اهمیت زیادی دارد.

امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان با بیان این که خداوند توفیق دهد تا مسلمانان با هم دیگر متحد و منسجم باشند، تاکید کرد: بنابراین وحدت مسلمانان بهترین استراتژی اسلامی در برابر دشمنان است.
 
برگزاری کارگاه منطقه ای پوستر هفته وحدت

حجت‌الاسلام سید جواد موسوی، رئیس ستاد بزرگداشت هفته وحدت سیستان و بلوچستان بیان کرد: ستاد بزرگداشت هفته وحدت در همه شهرستان ها راه اندازی شده و برنامه های مختلف و متوعی با همکاری نهادهای مختلف اجرایی در سراسر استان اجرایی می شود.

وی افزود: برگزاری کارگاه منطقه ای پوستر هفته وحدت با حضور هنرمندان هشت استان با موضوع وحدت به مدت سه روز، نشست با ائمه جمعه، محافل و جشن های ویژه در مساجد شیعه و سنی و نشست های علمی با موضوع تقریب و وحدت از جمله این برنامه هاست.

موسوی با بیان این که این هفته نماد وحدت است، ابراز امیدواری کرد: با همدلی بیش از پیش همگان، وحدت و اتحاد اسلامی در طول سال در میان مردم و مسئولان جاری و ساری باشد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۲۸۲۹


ارسال