شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ ,27 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۰
آیا کارگران برای روز جمعه باید مزد دریافت کنند؟
 
بر اساس قانون روز جمعه برای کارگران تعطیل است و نباید به سرکار بروند.
به گزارش عصرهامون به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ،بر اساس قانون روز جمعه برای کارگران تعطیل است و نباید به سرکار بروند، اما باید مزد و مزایا و بیمه تعطیلی جمعه‌ها مانند روز‌های کاری دیگر برای کارگران محاسبه و پرداخت شود البته برخی از مشاغل به دلیل شرایط حساس و کار راه اندازی که دارند امکان تعطیل بودن آن‌ها حتی در روز جمعه هم وجود ندارد و کارگران این نوع مشاغل باید روز جمعه هم به سر کار بیایند، اما کارفرمایان باید یک روز دیگر در هفته را برای تعطیلات این کارگران که ناچارند روز تعطیل کار کنند در نظر بگیرند.

کارگران باید بدانند که علاوه بر روز‌های جمعه، تعطیلات رسمی و همچنین روزی که به نام کارگران است تعطیل است و در این گونه تعطیلات نباید کار کنند البته اگر کارگرا و کارفرمایان از قبل با هم صحبت کنند که در برخی از روز‌های تعطیل کار کنند مشکلی ندارد فقط کارفرما باید مزد روز‌هایی که کارگر کار بیش تری انجام داده است را بپردازند.

ماده ۶۲- روز جمعه، روز تعطیل هفتگی کارگران با استفاده از مزد میباشد.

تبصره ۱- در امور مربوط به خدمات عمومی نظیر آب، برق، اتوبوسرانی و یا در کارگاههائی که حسب نوع یا ضرورت کار و یا توافق طرفین به طور مستمر روز دیگری برای تعطیل شود همان روز در حکم روز تعطیل هفتگی خواهد بود؛ و به هر حال تعطیل یک روز معین در هفته اجباری است. کارگرانی که به هر عنوان به این ترتیب روز‌های جمعه کار می‌کنند در مقابل عدم استفاده از تعطیل روز جمعه ۴۰% اضافه بر مزد دریافت خواهند کرد.

تبصره ۲- در صورتیکه روز‌های کار در هفته کمتر از شش روز باشد مزد روز تعطیل هفتگی کارگر معادل یک ششم مجموع مزد یا حقوق دریافتی وی در روز‌های کار در هفته خواهد بود.

تبصره ۳- کارگاه‌هایی که با انجام ۵ روز کار در هفته و ۴۴ ساعت کار قانونی کارگرانشان از دو روز تعطیل استفاده میکنند. مزد هر یک از دو روز تعطیل هفتگی برابر با مزد روزانه کارگران خواهد بود.

ماده ۶۳- علاوه بر تعطیلات رسمی کشور، روز کارگر (۱۱ اردیبهشت) نیز جزء تعطیلات رسمی کارگران به حساب می‌آید.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۲۹۱۱


ارسال