سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ ,30 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۳۰
اولین دوره برداشت میگو پرورشی در منطقه گوردیم کنارک
 
اولین دوره برداشت میگو در منطقه گوردیم شهرستان کنارک با حضور مدیرکل دامپزشکی استان، فرماندار کنارک، معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات، مدیر کل شیلات استان و جمعی از مسئولین شهرستان انجام شد.
به گزارش عصرهامون، مهدی حسینی، مدیرکل دامپزشکی سیستان وبلوچستان در اینباره بیان کرد: شرکت کشت و صنعت مکران در راستای منویات مقام معظم رهبری در خصوص توسعه سواحل مکران، این طرح را عملیاتی کرد و به طور مستمر در حال تکمیل فازهای متعدد کاری می باشد که قسمتی از این طرح عظیم زنجیره کامل تکثیر و پرورش میگو شامل یک واحد مرکز تکثیر، سه فاز مزارع پرورشی با سطح زیر کشت 500 هکتار به انضمام واحدهای نوزادگاهی (نرسری)، کارخانه خوراک میگو و کارخانه بسته بندی میگو می باشد که در سال جاری به صورت آزمایشی با موافقت سازمان دامپزشکی کشور از تاریخ 15 تیرماه در سطح واحدهای نوزادگاهی با میزان 2 میلیون قطعه پست لارو آغاز به فعالیت کرد.

وی افزود: اداره دامپزشکی شهرستان کنارک در طول این مدت نسبت به اعمال نظارت های بهداشتی اقدام نمود و در پایان پرورش، میگوهایی با متوسط وزن 18 گرم برداشت و حداکثر وزن 25 گرم نیز ثبت گردید.

حسینی ادامه داد: در این طرح روش های نوین پرورش میگو در دنیا شامل استخرهای ترسیب و ذخیره آب ((Reservior)برای هرمزرعه، تخلیه مرکزی استخرها، سالم سازی پساب خروجی مزارع اجرایی گردیده است و براساس برنامه شرکت مذکور در سال زراعی جدید  پرورش در سطح استخرهای پرورشی آغاز خواهد شد.

وی اذعان کرد: استان سیستان و بلوچستان از استان های شاخص و دارای ظرفیت قابل توجه در امر تکثیر و پرورش میگو می باشد  به طوری که میزان کل مناطق مستعد پرورش میگو در استان بیش از ۳۶ هزار هکتار می باشد و استفاده از تمامی این ظرفیت ها باعث ایجاد اشتغال پایدار و توسعه صادرات غیر نفتی کشور می گردد.

شایان توجه است برای احداث و راه اندازی این طرح سرمایه ای حدود 200میلیارد  ریال هزینه شده است.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۲۹۵۹


ارسال