سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ ,30 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۴۴
فشار مضاعف دستهای زمخت گرانی بر گردن نحیف مردم؛
قیمت بالای لبنیات سفره شهروندان ایرانشهری را کوچک تر کرد/ایرانشهر دام شیری کافی ندارد
 
مردم شهرستان ایرانشهر از قیمت بالای لبنیات خصوصا شیر گلایه مند و خواستار رسیدگی این مشکل از مسئولین ذیربط هستند.
به گزارش عصرهامون به نقل از پهره؛ ضرورت مصرف شیر نیز به‌عنوان پایه اصلی و ماده اولیه سایر لبنیات برای مردم به‌ویژه قشر کودک و سالمند به‌ خوبی احساس می‌شود.

 شاهد افزایش قیمت‌ها در مورد برخی از محصولات و یا گاهی کم‌ فروشی توسط برخی از شرکت‌ ها و مغازه های ارائه‌ دهنده محصولات لبنی هستیم.

اگرچه رشد قیمت یا کمبود برخی اقلام بارها منجر به اعتراض و گلایه مردم شده است، اما امروز افزایش قیمت های انواع کالا ها به سطحی رسیده که تولید، توزیع، مصرف کننده را به شدت نگران کرده است.

اکنون قیمت‌ اقلامی نظیر تخم مرغ، میوه و سبزی، برنج، روغن، محصولات گوشتی و پروتئینی، لبنیات، به حدی رسیده که عده زیادی از جامعه، توان خرید آن ها را ندارند و شرمنده خانواده های خود هستند.

سایه افکندن چتر گرانی لبنیات

در این راستا محمد بامری پور، یکی از شهروندان ایرانشهری در گفت و گو با خبرنگار پهره بیان کرد: قیمت لبنیات در این شهرستان هر روز رو به افزایش بوده به گونه ای که ما احساس می کنیم دستگاه های مسئول، نسبت به رشد قیمت ها بی تفاوت شدند و دیگر مانند قبل، نسبت به آن واکنش نشان نمی‌دهند و هیچ گونه نظارتی نمی شود.

وی افزود: ما یک خانواده ۷ نفری هستیم و تا قبل از گرانی‌ها هر هفته چند بسته پنیر و یک شانه تخم مرغ و چند کیلویی شیر را در برنامه خرید و تغدیه داشتیم اما اکنون و با افزایش قیمت‌ها، مجبور به کاهش میزان آن ها شدیم.

وی عنوان کرد: حتی زمانی که شیر طبیعی از مغازه ها می خریم انگار کیفیت سابق را ندارند و بنده از مسئولین خواهشی که دارم حتما روی قیمت کالاهای خوراکی حتما نظارت و کنترل داشته باشند.

در این راستا مهرداد طاهری، رئيس اداره صنعت معدن و تجارت ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: در این شهرستان آمار دام شیری که بتوانند شیر مصرفی مردم این منطقه را تامین کنند نداریم و شیر خام معمولا از شهرستان های همجوار چون خاش و بخش دیگر آن توسط افراد محلی که گاها یک یا چند تا دام شیری در منازل خود پرورش دادند تامین می شود.

وی افزود: البته چند وقت پیش انجمن پرورش دهندگان دام شیری از پایین بودن قیمت شیر خام گلایه مند بودند و تقاضای افزایش قیمت را به علت بالا بودن هزینه های تولید از جمله خوراک دام داشتند و در همین راستا قیمت این مواد خوراکی مقدار ناچیزی افزایش یافت.

این مقام مسئول با بیان این که بازرسان روزانه به‌صورت راندم از شرکت‌ ها و فروشگاه‌ های سرکشی و نظارت می‌کنند، تصریح کرد: مردم به استفاده از محصولات لبنی حتما نیاز دارند و بعضا در تعیین قیمت برخی کالاها، فروشندگان به صورت سلیقگی عمل می کنند و باید این گونه افراد بدانند که اداره صمت ایرانشهر در صورت مشاهده یا گزارش تخلف کوتاه نیامده و با متخلفان به صورت جدی برخورد می کند.

وی عنوان کرد: در نظر گرفتن سوبسید توسط دولت جهت تهیه لبنیات حداقل برای قشر آسیب‌پذیر به‌ عنوان یک اقدام حداقلی، برای جلوگیری از حذف شیر، ماست، پنیر و دیگر محصولات لبنی از سفره مردم امری ضروری است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۳۰۷۴


ارسال