شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ ,18 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۳۲
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس؛
بزودی بازارچه مرزی شاهگل سیستان فعال می شود
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از دست آوردهای سفر دکتر بروجردی به استان گفت: بزودی 5 بازارچه موقت مرزی در منطقه سیستان راه‌اندازی می شود.
سید باقر حسینی در گفتگو با عصر هامون  دلیل حضور دکتر بروجردی و هیئت همراه به استان بررسی مشکلات اقتصادی و امنیتی مردم سیستان و بلوچستان بیان کرد و افزود:توجه به تجارت مرزنشینان باید در اولویت کاری قرار گیرد لذا طی جلسه ای که با دکتر بروجردی و مسئولین استانی داشتیم به زودی 5 بازارچه موقت مرزی در منطقه سیستان راه اندازی می شود و قرار شد بعد از دهه اول محرم کارت مرزی برای مبادلات مرزی در اختیار مردم قرار گیرد.
وی افزود: ۸۰ درصد معیشت مردم سیستان از طریق کشاورزی بود که اکنون با خشکسالی بیش از ۱۶ سال به نزدیک صفر رسیده است.
وی ادامه داد: آب شرب و کشاورزی مردم سیستان و حق آبه آنها تا حالا داده نشده است که متناسب با میزان زمین های زراعی باید ماه های مشخصی 820 متر مکعب  حقه آبه ایران داده شود.
حسینی تصریح کرد: حق آبه سیستان و تالاب تا کنون مورد غفلت واقع شده و کسی پیگیری نکرده است ولی طی جلسه ای که روز سه شنبه در همین راستا با وزارت خارجه داریم این مشکلات بیان می شود.
وی اضافه کرد: مشکلات بازارچه مرزی میلک به زودی رفع می شود و بازارچه مرزی شاهگل سیستان فعال می شود.
نماینده مردم سیستان بیان کرد: طی سالهای قبل مبلغی برای ریز گردها به سیستان اختصاص یافت که کسی پیگیری نکرد اما طی برنامه ریزی های انجام شده قرار شد همانطور که دولت برای عدم ورود ریز گرد ها از کشور عراق به ایران هزینه کرده است از طریق محیط زیست و سازمان های ذیربط نسبت به ورود ریزگرد هایی که از کشور افغانستان وارد می شود پیگیری هایی انجام شود.
وی در پایان گفت: مشکلات سیستان به شورای امنیت ملی ارجاع داده می‌شود.
به گزارش عصر هامون، هیئتی از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از جمله علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی، حجت‌الله سوری ، سید باقر حسینی از اعضای این کمیسیون و همچنین حلیمه عالی نماینده مردم سیستان از منطقه سیستان بازدید کردند.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۴۰۱۱


ارسال