سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ ,30 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
رئیس‌جمهور با بیان اینکه به خاطر فشار تحریم نیست که پای میز مذاکرات نشسته‌ایم، گفت: برای ما خط قرمزها قابل عبور نیست، حقوق ملت ایران خط قرمز ماست، منافع ملی خط قرمز ماست و از جمله از آن حقوق حقوق هسته‌ای در چارچوب مقررات بین المللی و من‌جمله غنی‌سازی در خاک ایران است.
به گزارش عصر هامون،حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و در دفاع از نصرالله سجادی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: به خاطر رای اعتماد به وزرایی که قبلا در این مجلس رای اعتماد گرفتند از نمایندگان مجلس تشکر می‌کنم البته طبیعی است که دوستتر می‌داشتیم که در همان تابستان که همه وزرا معرفی شده بودند، همه رای اعتماد می‌گرفتند و ما می‌توانستیم کار را با برنامه ریزی دقیقتر شروع کنیم اما مجلس شورای اسلامی هم دارای وظایف قانونی است و طبق مصالحی که مد نظر دارد در چارچوب قانون اساسی و آیین نامه داخلی عمل می‌کند و ما از این نظر گله‌ای نداریم.

وی در ادامه افزود: لازم می‌دانم از جناب آقای سلطانی‌فر که برای بار اول برای این وزارتخانه معرفی شد و قول همکاری با دولت داده بود و نتوانست از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد کسب کند تشکر کنم، برای ایشان در سایر مسئولیت‌ها آرزوی توفیق می‌کنم .

رئیس‌جمهور ادامه داد: همچنین از آقای دکتر صالحی امیری که برای مدتی یعنی حدود دو ماه مسئولیت سرپرستی این وزارتخانه را به عهده گرفت و بسیار خوب در آن مدت ظاهر شد و به وظایف قانونی خود عمل کرد و اینکه نتوانست رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی بگیرد، گرچه مطالبی که در این جا مطرح شد می‌توانست با یک بیان ملایم‌تر و نرم‌تری باشد و اگر ایشان احساس مظلومیت می‌کند نسبت به مطالب گفته شده خوب حق طبیعی و قانونی اوست که از خودش در رسانه‌ها دفاع کند ولی از اینکه در مجلس شورای اسلامی به حاشیه‌پردازی نپرداختند در واقع این همان خط مشی دولتی بوده که این خط مشی را او هم دنبال کرده است.

دکتر روحانی تصریح کرد: حتی وزرایی که از مجلس رای اعتمادی کسب نکردند ۴۰ درصد نمایندگان به آن‌ها رای دادند و این روشن است که کسی که حمایت ۴۰ درصد نمایندگان مجلس را برای سمت وزرات پشت سر خودش دارد، پیداست برای سمت‌های دیگر اگر پایین تر باشد رای بالاتری خواهد داشت و دارد، خود این رای به اعتقاد من پشتوانه‌ای است برای فعالیت سیاسی این عزیزان.

** مردم در ۲۴ خرداد به اعتدال، تدبیر، عقلانیت رای دادند

وی افزود: البته ما تابع رای اکثریت هستیم و مبنای ما این است، قواعد سیاسی که برمبنای آن حرکت می‌کنیم اکثریت آراست به همین دلیل هم می‌گوییم همه باید تابع نظر مردم در ۲۴ خرداد باشیم و آن چه اکثریت مردم امضا کردند همان مسیر را دنبال کنیم، مردم در ۲۴ خرداد به افراط و تفریط، به خشونت، به خودرایی و تک رایی، عدم مشورت و عدم تدبیر رای نه دادند و به اعتدال، تدبیر، عقلانیت رای آری دادند.

** دولت به پیمانش با مردم در مسیر عقلانیت و اعتدال وفادار خواهد ماند

رئیس جمهور گفت: ما نباید صدای مردم را در طول ۴ سال پیش‌رو از یاد ببریم و فراموش کنیم، دولت خود را موظف به نظرات مردم، خواست مردم، آرای مردم و رهنمودهای رهبری معظم متعهد می‌داند، به هر حال این رای چیزی شبیه به عقود است چرا که از یک طرف رئیس‌جمهور قول‌هایی به مردم داده است و از طرفی مردم مطالبات خود را تبیین کردند و در واقع نوعی عهد و پیمان بین دو طرف بسته شده است به تعبیر امیرالمومنین(ع) کدام واجب بالاتر از وفادارماندن به عهد و پیمانی که خواست مردم است؟ حتی کفار به تعبیر امیرالمومنین(ع) خواستشان این است که به پیمان عمل شود، به وعده داده شده عمل شود، به همین دلیل دولت به پیمانش با مردم در مسیر عقلانیت و اعتدال وفادار خواهد ماند و این مسیر را ادامه خواهد داد.

وی ادامه داد: نظرات مردم و تدابیر رهبر انقلاب به عنوان شاخصی است که هم دولت و هم مجلس با هم آن را دنبال خواهند کرد، من در این جا در محضر نمایندگان می‌خواهم یک تذکر، بدهم مجلس شورای اسلامی در چارچوب قانون اساسی در پی اجرای وظایف خود است و این وظایف در قانون اساسی مشخص شده و روشن است، وظایف دولت چیست و وظایف نمایندگان کدام است؟ اما در نحوه عمل به وظیفه و قانون شیوه‌های متفاوتی پیش رو است و وجود دارد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: خوب است بهترین شیوه را در این زمینه برگزینیم و به آن عمل کنیم، شیوه‌ای که بدخواهان از آن سوءاستفاده نکنند مجلس شورای اسلامی اقدام به اعمالی می‌کند که در چارچوب وظایف قانونی‌اش قرار دارد.

** دولت می‌خواهد تعامل نزدیکی با مجلس داشته باشد

دکتر روحانی تصریح کرد: اما گاهی شیوه‌ای به گونه‌ای است که بدخواهان ممکن است سوءاستفاده کنند و آن را تعبیر به تضعیف دولت و یا حتی تخریب کنند البته روشن است که دولت می‌خواهد تعامل بسیار نزدیکی با مجلس شورای اسلامی داشته باشد، مجلس شورای اسلامی هم همانند دولت در پی گفتمان خدمت است که مقام معظم رهبری بر آن تاکید کردند و نه حاشیه پردازی، برای خدمت باید دست به دست هم بدهیم ، دولت در یک شرایط خاصی مسئولیت اداره کشور را برعهده گرفته است شما می‌دانید که امروز دولت با مسائل پیچیده داخلی و با مسائل خارجی روبه رو است ما در مسائل خارجی نیاز به حمایت مردم دارم، نیاز به حمایت مجلس داریم، نیاز به هدایت و حمایت رهبری معظم داریم، نیاز به اجماع داخلی داریم، اینکه شما می‌بینید در ظرف زمانی کوتاه شروع کار این دولت که فقط ۸۴ روز از زمان شروع به کار دولت بیشتر نگذشته است امروز ۸۵ روز است و دولت ان شالله ظرف ۱۵ روز آینده در ظرف زمانی دوره ۱۰۰ روزه فعالیت خود گزارشی را به ملت عزیز خواهد داد.

وی ادامه داد: اینکه دولت در ظرف ۸۴ روز در زمینه سیاست خارجی، سیاست داخلی، اقتصادی و فرهنگی و بالاتر در سرمایه اجتماعی، اعتماد عمومی و ایجاد آرامش در جامعه توفیقات فراوانی را به دست آورده است، بدون حمایت مجلس، همراهی مردم و بدون حمایت مقام معظم رهبری این کار امکان پذیر نبود.

** امروز روز تعامل، همدلی و هم‌فکری است

رئیس‌جمهور بیان داشت: دولت این بار سنگین را بر دوش گرفته است، بار، بار خدمت به مردم است، همه باید دست به دست هم بدهیم، امروز روز تعامل، همدلی و روز هم فکری است و طبیعی است که دولت تقاضا ندارد که مجلس وظایف قانونی خود را کنار بگذارد. دولت هم به توصیه‌های مجلس و به نظرات مجلس به انتقادات مجلس احترام می‌گذارد.

** ترازوی دقیقی که می‌تواند عملکرد دولت و وزرا را سنجش کند، قانون است

رئیس قوه مجریه اظهار داشت: طبیعی است که باید یک زمان مناسب و معقول در اختیار مجریان بگذاریم، شش ماه یا یک سال کار کنند و تلاش کنند تا بتوانیم کارنامه آن‌ها و عملکرد آن‌ها را در میزان سنجش قرار دهیم هیچ میزانی هم جز قانون وجود ندارد، میزان جناحی و حزبی هیچ وقت درست کار نکرده است این ترازو همیشه خراب بوده است، ترازوی دقیقی که می‌تواند عملکرد دولت و وزرا را سنجش کند، قانون است و ما همه باید در برابر قانون سر تعظیم فرود آوریم، برای رشد، توسعه، برای آینده بهتر ، برای رضایتمندی مردم، برای رفاه اجتماعی، برای نظم، برای امنیت بیشتر، هیچ راهی جز قانون گرایی وجود ندارد.

دکتر روحانی گفت: میزان سوال، معیار تذکر و معیار نقد همه و همه برمیزان قانون خواهد بود و ما در برابر قانون تسلیم خواهیم بود، درخواست من از نمایندگان مجلس این است که در این شرایط حساس بیش از پیش دولت را حمایت کنند البته دولت شکرگذاری را از یاد نمی‌برد تشکر را از هم یاد نمی‌برد تا امروز شکرگذار لطف خداوند بزرگ و عنایت ائمه طاهرین و اهل بیت(ع)، حمایت مردم و همچنین حمایت مجلس شورای اسلامی و حمایتی که در همه مقاطع حساس مقام معظم رهبری داشتند بوده‌ایم.

** تهدید، تحریم، تحقیر و تبعیض جواب نمی‌دهد

وی افزود: اگر این‌ها نبود آیا نمایندگان شما و به تعبیر رهبری معظم، فرزندان انقلاب قادر بودند در برابر قدرت‌های جهانی با استحکام حرف بزنند و سخن بگویند؟ شما دیدید که اشغالگران چگونه به تب و تاب افتادند، جنگ‌طلبان چگونه از مسیر صلح و تعامل با جهان هراسیدند، شما دیدید که در برابر چارچوب طرح ایران حداقل در کلیات قدرت‌های بزرگ آن را پذیرفتند، البته چون این طرح سه بخش دارد مقدمه‌ای دارد که اهداف را بیان می‌کند قسمت پایانی دارد که شرایط ایران را بعد از این دوران گذار تبیین می‌کند و دوره وسط که این دوره چند مرحله خواهد داشت که فعلا بحث مرحله اول و اجرای آن است.

وی افزود: ما به زبان و با عمل به طرف‌های مذاکره کنندمان به صراحت گفته‌ایم که به هیچ عنوان تهدید، تحریم، تحقیر و تبعیض جواب نخواهد داد.

**‌ جمهوری اسلامی ایران در برابر تهدید هیچ قدرتی سرفرود پایین نمی‌آورد

رئیس‌جمهور گفت:‌ جمهوری اسلامی ایران در برابر تهدید هیچ قدرتی سرفرود پایین نمی‌آورد و نیاورده است، ما می‌گوییم برای حل معضلات جهانی باید روی میز فقط عقلانیت و منطق باشد، اگر روی میز عقلانیت و منطق بود، بوی عطر آن به مشام همه خواهد رسید و اول برای آنکه پشت میز نشسته و اگر روی میز چیز دیگری جز عقلانیت و منطق و تدبیر و آینده نگری بود، اثرش بوی تعفن برای جامعه و بیش از همه برای کسی که پشت میز نشسته خواهد بود.

** روی میز مذاکره ایران عقلانیت، منطق و تدبیر است

دکتر روحانی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران روی میز مذاکره‌اش عقلانیت، منطق و تدبیر است و با همین اهرم در برابر دیگران حاضر می‌شود، برای ما خط قرمزها قابل عبور نیست، حقوق ملت ایران خط قرمز ماست، منافع ملی خط قرمز ماست و از جمله از آن حقوق حقوق هسته‌ای در چارچوب مقررات بین المللی و من‌جمله غنی‌سازی در خاک ایران است، ما در هیچ شرایطی حاضر به قبول تبعیض نیستیم، جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران از حقوق قانونی خود باید برخوردار باشد اما در عین حال دیگران هم باید به حرف اصلی ما که ما فناوری صلح آمیز هسته‌ای را برای توسعه می‌خواهیم و نه برای تهدید دیگران و اینکه ما برای اهداف صلح آمیز دنبال می‌کنیم نه برای آن که بمب هسته‌ای بسازیم، اعتماد کنند . اگر کلمه هسته‌ای برای ایران بکار می‌رود، منظور فناوری هسته‌ای است.


وی اضافه کرد: ما با این منطق و استدلال در ژنو و در نیویورک ظاهر شدیم، سه جلسه را پشت سر گذراندیم، امروز روی میز مذاکرات طرح ایران وجود دارد ما تحریم را به ضرر همه می‌دانیم، نه تنها ملت ایران حتی به ضرر تحریم کنندگان است، ما تحریم را غیرقانونی می‌دانیم راه حل ناکارامد می‌دانیم ما به خاطر فشار تحریم نیست که پای میز مذاکرات نشسته‌ایم.

دکتر روحانی بیان داشت: شما اگر یادتان باشد در سال ۲۰۰۱ ، ۲۰۰۲ و مخصوصا ۲۰۰۳ یعنی سال ۱۳۸۲ ایران پای میز مذاکرات نشست، تحریمی در کار نبود اما ایران مصرانه به مذاکرات منطقی خود ادامه داد حتی در شرایطی که دشمن می‌خواست تحریم ظالمانه را آغاز کند باز هم ایران مذاکرات را قطع نکرد بعد از تحریم هم مذاکرات را قطع نکرد.

** ظاهرا حافظه تاریخی بعضی‌ها دچار اشکال شده است

وی ادامه داد: این به این معناست که ایران برای حل و فصل مسائل بین‌المللی راه اصلی را راه خل سیاسی، مذاکره،‌ گفتگو و دیالوگ می‌داند و برمبنای آن از روز اول حرکت کرده است، بعضی‌ها جوری حرف می‌زنند که جمهوری اسلامی ایران از سال ۹۱ یا ۹۲ مذاکرات را آغاز کرده است، ظاهرا حافظه تاریخی بعضی‌ها دچار اشکال شده است چرا که ما از روز اول راه مذاکره را برگزیدیم این هم روشن باشد در مذاکرات همان قدر که ایران سود می‌برد منطقه و جهان و طرف‌های مذاکراتی ما هم سود می‌برند این مذاکرات موفقیتش به معنای آرامش بیشتر، ثبات بیشتر برای این منطقه و کل جهان است، این مذاکره موفقیتش به معنای هموار شدن مسیر تعامل سازنده ایران با جهان و کشورهای منطقه است این مذاکرات معنایش این است که ایران نقش خود را بهتر در منطقه و جهان ایفا کند.

رئیس‌جمهور بیان داشت: اگر مسائل منطقه و جهان می‌خواهد حل شود، دنیا بداند بدون حضور ایران و ایفای نقش ایران یا مشکلات منطقه حل نمی‌شود یا با هزینه بسیار گزاف و ناقص حل می‌شود.

** آنهایی که پای میز مذاکرات با ما آمده‌اند به این دلیل است که به این نتیجه رسیده‌اند تحریم راه حل نیست

وی ادامه داد: در مسائل جهانی حضور ایران بی تردید می‌تواند نقش سازنده و موثری داشته باشد آنهایی که پای میز مذاکرات با ما آمده‌اند به این دلیل است که به این نتیجه رسیده‌اند تحریم راه حل نیست، کارساز نیست راه و مسیر صحیح تعامل است مذاکره است و منطق است.

دکتر روحانی گفت: ما به حول و قوه الهی این راه را ادامه می‌دهیم، حداقل این است که به تعبیر مقام معظم رهبری ما ضرر نخواهیم کرد بلکه ظرفیت تحلیلی جامعه ما گسترش پیدا می‌کند و من اضافه می‌کنم حداقلش این است که نقش و جایگاه ایران در منطقه و جهان ظهور و بروز بیشتری پیدا می‌کند و افکار عمومی دنیا قانع می‌شود.

** خودم را هنوز هم بیش از آن که یک مسئول اجرایی بدانم یک مجلسی می‌بینم

وی ادامه داد: ایران لجبازی نمی‌کند ایران با منطق می‌خواهد با دنیا مواجه شود ، دنیا باور می‌کند که جمهوری اسلامی ایران همان طور که بارها گفته است دنبال سلاح کشتار جمعی نیست، بنابراین مذاکره نتایجش آن است که به نفع دو طرف تمام خواهد شد این همانی است که ما به آن بازی برد- برد می‌گوییم اگر می‌خواهیم در مذاکرات موفق شویم نیاز به حمایت شما نمایندگان، نیاز به حمایت ملت بزرگ و نیاز به هدایت و حمایت مقام معظم رهبری داریم پس ما با مجلس شورای اسلامی در کنار یکدیگر اهداف بلند ملی را دنبال می‌کنیم و من خودم را هنوز هم بیش از آن که یک مسئول اجرایی بدانم یک مجلسی می‌بینم به هر حال ۲۰ سال در خانه ملت من خادم مردم بودم و حالا چند ماهی است که این مسئولیت بر دوش من آمده است ان شالله همه ما دست به دست هم می‌دهیم و این مسیر و این راه را ادامه می‌دهیم.

دکتر روحانی تصریح کرد: وزارت ورزش و جوانان وزارتخانه بسیار مهم اجتماعی و فرهنگی جوانان است که در انقلاب اسلامی بار سنگینی را بر دوش گرفتند، برای پیروزی انقلاب ۱۳ آبان ۵۷ یک گوشه‌ای بود از حضور جوان‌ها و نوجوان‌ها، از آن آغاز جوان‌ها نوجوان‌ها در متن انقلاب بودند و بعد از پیروزی انقلاب در دفاع مقدس نقش بزرگی را نسل جوان ما ایفا کردند، بعد از جنگ هم در دوران‌های بعد برای سازندگی حضور داشتند.

وی تصریح کرد: یادتان هست روزهای اول بعد از انقلاب مسئله جهاد مطرح شده بود، اواخر بهار ۵۸ این مدارس بودند که همه راه می‌افتند در مزارع به کشاورزها کمک می‌کردند همه جا جوان‌ها حضور داشتند، امروز نوبت ماست که پاسخ بدهیم به آن‌ همه تلاش، ایثار و فداکاری و جهاد شهامت.

** همه باید کمک کنیم تا این وزارت ورزش بتواند به مسئولیت بسیار سنگین خود بپردازد

دکتر روحانی گفت: جوانان ما نیازمند به شغل هستند، نیازمند به شرایط مناسب برای ازدواج هستند و برای مسکن و گذراندن درست اوقات فراغت و برای نجات از دشمنان بدخواهی که به زندگی آن‌ها از لحاظ اجتماعی، فرهنگی‌،اعتیاد و سایر مسائل تهاجم می‌کنند و بخشی از بار بزرگ جوانان بر دوش این وزارتخانه است، البته از عمر این وزارتخانه خیلی نگذشته و لذا اندام‌های این وزارتخانه هنوز به اندازه کافی رشد نکرده اما در عین حال همه باید کمک کنیم تا این وزارتخانه بتواند به مسئولیت بسیار سنگین خود بپردازد.

** اگر بخواهیم با معضلات اجتماعی بجنگیم یکی از راههایش تشویق جوان‌ها به ورزش است

وی اظهارداشت: در کنار مسئله جوانان مسئله ورزش حائز اهمیت است، در دورانی ورزش حالت گذراندن اوقات فراغت تفریح داشت، آنهایی که ورزش می‌کردند دنبال تفریح بودند اما امروز ورزش جزء زندگی شده است، بدون ورزش دستیابی به سلامت امکان‌پذیر نیست، بدون ورزش دستیابی به نشاط اجتماعی امکان پذیر نیست، ورزش بهترین و کمک‌هزینه‌ترین وسیله برای پر کردن اوقات فراغت است، اگر بخواهیم با معضلات اجتماعی بجنگیم یکی از راههایش تشویق جوان‌ها به ورزش است.

رئیس جمهور تصریح کرد: ورزش در ابعاد مختلف جزء زندگی اجتماعی و حتی فردی مردم شده است، ما نیاز داریم ورزش همگانی را توسعه بدهیم، ما در زمینه ورزش بانوان دچار عقب ماندگی هستیم و باید این عقب ماندگی را جبران کنیم.

وی ادامه داد: کوچه و خیابان برای جوان‌های پسر و برای اینکه ورزش کند می‌تواند به ورزشگاه موقت تبدیل شود اما برای دختران و زنان ما به سرمایه گذاری نیاز داریم و باید سرمایه گذاری کنیم، چه قدر افتخار آمیز است که دختران جوان، بانوان جوان با حجاب اسلامی در صحنه‌های بین المللی حضور پیدا می‌کنند.

** حضور دختران و بانوان ما در میدان ورزش با حجاب اسلامی افتخار آمیز است

دکتر روحانی اضافه کرد: ما باید از آن بانوی جوان باحجابی که پرچم بر دوش می‌گیرد و در میان حرکت می‌کند، احساس غرور و افتخار کنیم ما یک نظام اسلامی را در این کشور جاری و ساری کردیم که این نظام به همه ابعاد زندگی مردم می‌پردازد، این جای افتخار برای ایران است که اسلام مانع هیچ فعالیتی نیست منتهی میگوید این فعالیت به بهترین شکل عمل شود، بنابراین ما باید در زمینه ورزش کار کنیم، برنامه ریزی کنیم و سرمایه گذاری کنیم مخصوصا ورزش در دوران دبستان و دبیرستان که شروع و آغاز کار است.

وی اظهارداشت: همیشه یکی از بحث‌ها این بود که در امر ورزش کسی که تخصص این کار را دارد و پیشکسوت همین کار است، مسئولیت را بر دوش بگیرد دولت به این ندا پاسخ مثبت داده و امروز در خدمت شما آقای سجادی معرفی شده است که از آغاز از دوران شهید باهنر و شهید رجایی این مسئولیت را به عنوان مسئول ورزش و مدیر کل در آموزش و پرورش کارش را آغاز کرده و تقریبا همه مراحل تجربی و مراحل علمی را در این زمینه پیموده است.

** سجادی، استاد، صاحب نظر، کارآزموده و پرتلاش است

دکتر روحانی اضافه کرد: سجادی، استاد، صاحب نظر، کارآزموده و پرتلاش است و از وقتی که ایشان معرفی شده همه آن‌هایی که در کار ورزش حرفه‌ای هستند یا بسیاری از آن‌هایی که در کار ورزش قهرمانی هستند مخصوصا آموزش و پرورش و مسئولین، بسیار استقبال کردند، آقای دکتر سجادی مسئولیت ورزش را در آموزش و پرورش مدتها بر دوش داشته و با جوان‌ها در تماس بوده است گر چه ورزش امری بخشی است اما این وزارتخانه اینگونه درست شده است، ان کسی که مدیر این بخش است باید به هر دو قسمت امر توجه کند هم جوانان و هم ورزش لذا امیدواریم امروز آخرین زحمت ما برای شما باشد در مسئله رای اعتماد و پایان امروز ان شاءلله شاهد تکمیل دولت تدبیر و امید باشیم و از این پس با وزرا در کنار شما نمایندگان مردم در مسیر خدمت به مردم تلاش بیشتری را آغاز کنیم و ان شاءلله در همه صحنه‌های اجتماعی، فرهنگی و از جمله ورزش و جوانان بتوانیم توفیقات لازم را به دست آوریم.

انتهای پیام/۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۴۳۰۳


ارسال