شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ,25 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
نضال حماده در گزارش هفتگی خود در پایگاه خبری شبکه المنار لبنان، اطلاعات جدید و مهمی را درباره سفر اخیر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به عربستان در اوایل ماه جاری میلادی منتشر کرد.
به گزارش عصر هامون،به نقل از العالم، این نویسنده لبنانی در ادامه گزارش‌های هفتگی خود در مورد مهمترین تحولات منطقه به خصوص عربستان و مواضع این کشور به سفر اخیر وزیر خارجه آمریکا به ریاض پرداخت و نوشت: جان کری وزیر خارجه آمریکا در این سفر خواستار برکناری بندر بن سلطان رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان از مدیریت پرونده سوریه شده است و در راستای نشان دادن جدیت واشنگتن در این زمینه، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) تبادل اطلاعات با دستگاه اطلاعات عربستان را قطع کرده است تا این پیام روشن را به حاکمان ریاض بدهد که آمریکا تمایل به مشاهده بندر بن سلطان در راس دستگاه اطلاعاتی عربستان و مدیریت پرونده سوریه در داخل خاندان سعودی ندارد.

حماده به نقل از منابع مطلع خود در پاریس نوشت: دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به شدت از مواضع بندر بن سلطان در پرونده سوریه ناراحت و خشمگین است زیرا این برداشت در دولت آمریکا وجود دارد که بندر بن سلطان پرونده سوریه را - از طریق تبانی و توافق با گروههای نومحافظه کار در واشنگتن که در تلاش برای به شکستن کشاندن سیاست اوباما در قبال سوریه وایران و حتی روسیه در آسیای میانه و خاورمیانه هستند- برخلاف سیاست دولت آمریکا مدیریت می‌کند.

این اطلاعات حاکی است: جان کری در سفر اخیر به ریاض تمایل زیادی نشان داد که با محمد بن نایف بن عبدالعزیز وزیر کشور عربستان ملاقات و به مسئولان سعودی ابلاغ کند که واشنگتن تمایل دارد که محمد بن نایف پرونده سوریه در عربستان را به جای بندر بن سلطان بدست بگیرد.

حماده نوشت: دولت اوباما با این تصمیم تلاش می‌کند که اعتراض عربستان به نزدیکی روابط واشنگتن با ایران و روسیه را - از طریق بازی با برگ برنده کشمکش‌های داخلی در درون خاندان سعودی – متوقف کند؛ خاندانی که شاهد تقسیم سهمیه‌ها و ساماندهی اوضاع داخل حکومت به علت وضعیت نامناسب جسمانی عبدالله بن عبدالعزیز شاه سعودی از یک سو و عدم روشن بودن آینده پست ولیعهدی و توزیع سهمیه‌ها در درون خاندان سعودی بعد از مرگ عبدالله بن عبدالعزیز از سوی دیگر است.

دولت آمریکا از محمد بن نایف در جریان سفر چند ماه پیش او به واشنگتن به گرمی استقبال کرد و واشنگتنی که در تلاش برای سازشی بزرگ با روسیه وایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور و سوریه است، از بندر بن سلطان بسیار ناراحت است و می‌خواهد از نفوذ خود در درون خاندان حاکم سعودی برای کنار گذاشتن بندر بن سلطان از ریاست دستگاه اطلاعاتی عربستان و مدیریت پرونده سوریه استفاده کند.

شاه سعودی در اوایل ماه ژوئن گذشته بندر بن سلطان را به پستش بازگرداند و مدیریت پرونده سوریه در درون خاندان سعودی را به وی محول کرد زیرا که بندر روابط قدیمی و محکمی با گروه نو محافظه کاران داشت به گونه‌ای که او را "بندر بوش" می‌نامند. این اقدام در راستای تمایل عربستان جهت راضی کردن (نومحافظه کاران) و جلب حمایت آنها صورت گرفت تا ریاض از این طریق برای قانع کردن آمریکا در به راه انداختن جنگ علیه سوریه تلاش کند. شاه سعودی همچنین با بازگرداندن بندر بن سلطان به پستش تلاش کرد که با این برگه برای مقابله با آل سلمان در داخل ارتش و آل نایف در وزارت کشور مقابله کند. این اقدام به تلاش شاه سعودی برای تعیین فرزندش متعب به عنوان وزیر گارد ملی به عنوان تنها نیروی داخل خاندان سعودی باز می گردد که ممکن است آمریکا وی را برای برعهده گرفتن حکومت - درقالب نوه‌های عبدالعزیز آل سعود – انتخاب کند.

حماده در ادامه یادآور شد: بندر بن سلطان علنا برای به شکست کشاندن هرگونه تلاش آمریکا برای توافق با روسیه و ایران درباره پرونده سوریه و مسئله هسته‌ای ایران تلاش می‌کند و در این زمینه با سازمان اطلاعات پاکستان و سازمان جاسوسی اسرائیل همکاری می‌کند؛ همان طور که روزنامه هاآرتص هفته گذشته نوشت که هماهنگی بین عربستان و اسرائیل علیه ایران وجود دارد که علت آن نیز ترس دوطرف از تلاش اوباما برای نزدیکی روابط با ایران است.

انتهای پیام/۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۵۰۰۸


ارسال