شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ ,4 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
رئیس جمهور گفت: شعار ما این است که سانتریفیوژ باید بچرخد اما زندگی مردم و اقتصاد هم باید بچرخد، دولت بر وعده‌هایی که به مردم داده است تا آخر ایستاده است.
به گزارش عصر هامون،سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور به مناسبت روز دانشجو و ۱۶ آذرماه در دانشگاه شهید بهشتی آغاز شد.

رئیس جمهور در ابتدای اظهاراتش گفت: بسیار خوشحالم که در سال تحصیل جدید بار دیگر توانستم در جمع دانشجویان، اساتید و فرهیختگان حضور داشته باشم. روز ۱۶ آذر روز دانشجوست. یادآور حادثه ۶۰ سال پیش در دانشگاه تهران است که فداکاری و ایثار این قشر پیشتاز در برابر استبداد و استعمار است. ۱۶ آذر روز آزادی است. روز استقلال است و روز حاکمیت ملی است. از ۶۰ سال پیش و بعد از حماسه و قهرمانی دانشجویان در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ تا امروز، حرکت‌های بسیار بزرگ و سرنوشت‌سازی به دست دانشجویان و اساتید تحقق یافته است. اصولا از انقلاب مشروطه تا امروز، همواره مردم ایران و به وی‍ژه نسل جوان و دانشجویان در برابر مسئله مهم حاکمیت ملی، استقلال و مبارزه با استبداد و استعمار همواره ایستادگی و مقاومت خود را نشان داده است.

وی ادامه داد: من از سال‌های ۴۷-۴۸ تا ۵۲ که در دانشگاه تهران بودم شاهد این جنبش درسراسر دانشگاه‌های ایران به ویژه تهران و البته اشکالی ندارد در پرانتز بگویم دانشگاه تهران اون زمان پیشتاز بود البته امروز همه دانشگاه‌ها در صف مقدم کنار یکدیگر در برابر استعمار در برابر استبداد در برابر هر گونه مداخله خارجی با قدرت ایستاده‌اند.

دکتر روحانی در واکنش به تشویقهای دانشجویان که می‌گفتند "دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد"حاضر اضافه کرد: عزت‌خواهی که شعار شماست به حق و عدالت خواهی و آزادی طلبی و استقلال خواهی آرمان بلند این ملت و جوانان غیور این سرزمین است.

وی گفت: دولت تدبیر و امید همه تلاشش برآن است که از فضای دانشگاه استفاده بهتری به نفع این کشور و این ملت و این مرز و بوم ملت‌های منطقه و جهان اسلام و همه مستضعفین بشود، این آرزوی دولت است دانشگاه علاوه بر این که پرچمدار علم و دانش است که در سخنان امروزم بر این نکته تاکید بیشتری خواهم کرد هم چنان دانشگاه پرچم دار آزادی و نقادی خردمندانه در این سرزمین است.

رئیس قوه مجریه افزود: درست است که دانشگاه خانه احزاب نیست اما کارگاه سیاست است. سیاست نه به مفهوم رایج امروزش که تسابق و رقابت در به دست آوردن قدرت است بلکه سیاست به همان مفهوم مرسوم فرهنگ اسلامی- ایرانی ما که سیاست به معنای تدبیر منزل و حکمت عملی بود یعنی سیاست به مفهوم بهتر اداره کردن کشور.

وی تصریح کرد: دانشجویان ما دیده‌بان علم و سیاستند، هر کجا که دانشجو ببیند حرکتی در این کشور اعم از دولت یا هر نهاد دیگری از مسیرعقلانیت، خردورزی و منافع ملی فاصله می‌گیرد صدای رسای دانشجو برای جلوگیری از انحراف بلند خواهد شد.


رئیس‌جمهور اظهار داشت: دانشجویان عزیزما علاوه بر این که حق مسلم آن‌هاست تا از دولت نقد کنند نقدی دلسوزانه و راه بهتر را به دولتمردان معرفی کنند، علاوه بر آن دانشجو و دانشگاه باید نقاد جامعه و فرهنگ جامعه نیز باشد.

وی ادامه داد:‌ ما باید با راه و روش ریا ، نفاق با راه و روش دروغ، اتهام با راه و روش افراط و افراط گری باید نقادانه برخورد کنیم و همه را به مسیر عقلانیت و اعتدال توسعه پیشرفت، عدالت و آزادی دعوت کنیم.

رئیس قوه مجریه در واکنش به شعارهای دانشجویان حاضر افزود: شعارهای دو طرف هر دو زیباست؛ بنابراین ملت ایران نسل جوان ما و پیشتازان آن یعنی دانشجویان همواره به دنبال آرمان خواهی و تحقق آرمان های بلند که در راس آن حاکمیت ملی، استقلال، آزادی، پیشرفت و توسعه و همچنین حراست و حفاظت از هویت ایرانی اسلامی این سرزمین است، ما در پی همه این آرمان‌ها باید سخت کوش باشیم اما بین آرمان و واقعیت همان طور که مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشتند باید توازن برقرار کنیم، واقعیت‌ها را باید ببینیم و بشناسیم.

دکتر روحانی گفت : ما در دنیای بسیار پرچالشی زندگی می‌کنیم ما باید امکانات خود را به خوبی بشناسیم، توانمندی خود را به خوبی بدانیم، جهان و منطقه را هم به خوبی بشناسیم، نظم حاکم بر جهان را نیز به خوبی بشناسیم چه این که می‌خواهیم با جهان در حال تعامل سازنده و مثبت باشیم.

وی بیان کرد: درست است که باید نگاه اصلی ما به درون باشد، راست است که قدرت اصلی ما از داخل جامعه این سرزمین و ایران عزیز ماست اما باید بدانیم انقلاب اسلامی و ملت ایران و تاثیرگذاری ملت بزرگ این سرزمین در منطقه و جهان، آثار انقلاب در منطقه و جهان و رسالت بلند فرهنگی و علمی که بر دوش داریم به ما می‌گوید که نمی‌توانیم دروازه‌های کشور را ببندیم.


دکتر روحانی گفت: ما باید با منطق و استدلال و با تکیه بر آرمان‌های خود حقوق مسلم ملت ایران در برابر دیگران که می‌خواهند دروازه‌ها را به روی ما ببندند ما باید دروازه‌ها را بگشاییم.

وی اظهارداشت: در دنیای امروز ‌، قدرت ملی بدون رابطه با جهان و هم چنین توسعه و پیشرفت داخلی بدون تعامل اقتصادی با جهان نه تنها بسیار بسیار دشوار است و حتی گاهی ناممکن بلکه در دنیای امروز ما نمی‌توانیم اقتصادی داشته باشیم که با دنیای بیرون در ارتباط نباشد.

دکتر روحانی گفت: ما در مسائل مهم منطقه و جهان ما برای جلوگیری از جنگ جدید در منطقه و در سوریه نقشی تاثیرگذار داشتیم.

رئیس جمهور اضافه کرد:‌ نقش ایران، نقش روسیه و بسیاری از کشورهای منطقه از قبیل عراق، لبنان و دیگران برای جلوگیری از یک جنگ خانمان سوز بسیار تاثیرگذار بود من اینحا نمی‌خواهم جمله‌ای بگویم که عده‌ای آن را تعبیر به خودشیفتگی کنند اما بدانید در دنیای امروز حتی کشورهای بزرگ برای حل مسائل منطقه ناچارند در معادلات منطقه ای قدرت ملت بزرگ ایران را مد نظر قرار دهند.


وی تاکید کرد: دانشجویان عزیز و اساتید بزرگوار! دولت تدبیر و امید در طول این صد روز و اندی حداقل یکی از گره‌های اصلی که مربوط به ۱۰ سال گذشته در روابط خارجی بود پوشاند و باز کرد. شما دیدید که در این تفاهم چه کشورهایی عصبانی و ناراحت شدند، شما دیدید که صهیونیسم چه ضربه ای‌ وارد شد.


رئیس‌جمهور اظهارداشت:‌ بنابراین دولت با رهنمودها و حمایت مقام معظم رهبری و حمایت قاطع ملت ایران اولین قدم موثر را در طول صد روز اول در زمینه ارتباط و تعامل سازنده با جهان به نفع ملت و کشور برداشت.

وی ادامه داد: ما می‌بینیم همه کشورهای منطقه که دوست ما و متحد ما هستند تا چه حد از این توافق ابراز خوشحالی می‌کنند و شما می‌بینید که برخی از کشورهایی که متاسفانه منافع بلند مدت خود را نمی‌بینند در کنار رژیم صهیونیستی تا چه حد عصبانی هستند.

رئیس قوه مجریه گفت: بنابراین ما می‌بینیم که ملت ما و دانشگاه ما آرمان‌ها را هرگز از یاد نبرده است، حاکمیت ملی، استقلال، هویت ایرانی- اسلامی، پیشرفت و توسعه، عدالت خواهی این‌ها به عنوان آرمان‌های بلند ماست که ما باید همه این آرمان‌ها را دنبال کنیم منتها برای دستیابی به این آرمان‌ها ما اصول و روش‌های اساسی را باید مد نظر قرار دهیم که اگر در تاکتیک و روشی اختلاف داریم در مسائل کلان باید به اجماع نظر برسیم.

وی ادامه داد: شعار ما این است که سانتریفیوژ باید بچرخد اما زندگی مردم و اقتصاد هم باید بچرخد، دولت بر این وعده‌ای که به مردم داده است تا آخر ایستاده است.

رئیس جمهور گفت: انرژی هسته‌ای نه تنها انرژی هسته‌ای است که فناوری هسته‌ای نه تنها فناوری هسته‌ای که حتی غنی سازی حق مسلم ماست اما در کنارش پیشرفت و توسعه هم حق مسلم ماست.

دکتر روحانی گفت: بهبود معیشت مردم و رفاه مردم هم حق مسلم ماست شکستن و ویران کردن ساختمان منحوس تحریم ظالمانه هم حق مسلم ماست دولت به همه وعده‌هایی که به مردم داده پایبند است اما ما برای دستیابی به اهدافمان نیاز به ایجاد اجماع داخلی داریم.

رئیس قوه مجریه بیان کرد: ما نیاز داریم به اجماع، ما نیاز داریم به همدلی، نیاز داریم به اینکه افکارمان را برای دستیابی به آرمان‌های بلندمان نزدیک و نزدیک تر کنیم باید آستانه تحمل برای تحمل همدیگر را بالا ببریم. اگر ما نتوانیم یک مسئله داخلی خودمان را با آرامش با عقلانیت در چارچوب قانون با ایجاد اجماع داخلی حل کنیم چه طور می‌خواهیم مسائل و معضلات پیچیده منطقه را حل کنیم.


وی افزود: مانیاز داریم در بسیاری از مسائل به بردباری، به صبر، به تحمل، به دقت، یک مقدار باید از فضای احساسی فاصله بگیریم با عقلانیت و اعتدال عزیزان من مسائل قابل حل و فصل است.

رئیس جمهور تصریح کرد:‌ ما در دانشگاه آن‌هایی که فضای جنبش دانشجویی و حرکت سیاسی دانشگاه را هدایت کردند، شخصیت‌هایی چون آیت‌الله طالقانی، آیت‌الله مطهری، آیت‌الله بهشتی، مهندس بازرگان، دکتر علی شریعتی، دکتر مصطفی چمران و از این قبیل سرداران و عزیزان بودند، این‌ها پیشتازان حرکت دانشجویی و دانشگاه هستند، یادمان باشد آن‌هایی که حرکت دانشجویی را برعهده داشتند نه ریالی دریافت می‌کردند و نه از دولت و حکومت دستور می‌گرفتند. ما باید پیرو راه آن عزیزان باشیم.

وی در پاسخ به شعارهای دانشجویان بنی بر اینکه "بسیجی واقعی همت بود و باکری" گفت: البته همه آن بزرگان و سردارانی که شما نام می‌برید از همت و باکری و خرازی و بابایی و ستاری و صیاد شیرازی و همه بسیجیان قهرمان آنها الگوهای بزرگ ما هستند بسیج منحصر در بسیج دانشجویی نیست .

رئیس‌جمهور ادامه داد: اگر بسیج به معنای فکر بسیجی و به معنای فدا کردن منافع شحصی و گروهی برای منافع دینی و اسلامی است ما ۷۵میلیون بسیجی در این کشور داریم، ما باید برای آینده کشورمان عقلانی، در چارچوب علم و دانش مخصوصا شما دانشگاهیان عزیز که دیده بان علم هستید دیده بان عقلانیت هستید باید قدرت ملی‌مان را بالا ببریم، بدانید بدون قدرت علمی، بدون قدرت اقتصادی، قدرت ملی بالا نخواهد رفت.

دکتر روحانی تصریح کرد: شما امروز می‌بینید که یک کشوری در آمریکای لاتین مثل برزیل با یک برنامه ریزی چند ساله در سال گذشته تولید ناخالص داخلی‌اش حتی از روسیه بیشتر و بالاتر رفته است، می‌بینید در برزیل تولید ناخالص داخلی ۲ هزارو ۲۵۳ میلیارد دلار است تولید ناحالص داخلی روسیه در سال گذشته ۲ هزار و ۳۰میلیارد دلار است پس می‌بینید که ما به هزار فاصله داریم، تقاضا دارم از شما برای این که ما هم بتوانیم و می‌توانیم به حول و قوه الهی و با کمک شما دانشجویان با توسعه علم و دانش و فناوری می‌توانیم این کار را بکنیم.

وی گفت: آن روزهایی که وضع نفت ما خوب بود، درآمد نفتی ما چقدر بود؟ با بقیه درآمدهای ارزی ما می‌شود ۱۰۰ میلیارد.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: چهار شرکت دانش‌بنیان مثل مایکروسافت، اپل، گوگل و فیسبوک درآمد خالصشان درسال گذشته چه قدر بوده؟ ۲۶۶ میلیارد دلار سود خالص این ۴ شرکت بوده است. پس ما می‌توانیم، شما دانشگاهیان هستید که باید اقتصاد دانش بنیان را توسعه دهید این چیزی است که مقام معظم رهبری همواره بر آن تاکید کردند؛ اقتصاد دانش بنیان .

وی تصریح کرد: خوشحالم که این خبر را در روز دانشجو به شما بدهم، برای اینکه شرکت‌های دانش بنیان فعال شود در سال های گذشته قوانین و مقررات خوبی وضع شده بود اما دعوا بین وزارت علوم، تحقیقات، فناوری از یک طرف و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور از طرف دیگر باعث شده بود که هیچ یک از این مقررات اجرایی نشود تا جایی که از هم شکایت می‌کردند، ببینید مقالات علمی تعدادش خوب است اما این کار کافی است که ما مقاله خوب بنویسم و چاپ کنیم ؟ یا این‌ها را باید بیاوریم در مسیر فناوری، در مسیر تجاری سازی باید بیاوریم آثار این مقالات را در زندگی مردم.


وی ادامه داد: این کار دانشگاه است و البته نهادهای دیگری که در کنار نهاد دانشگاه باید کمک کنند این کار شود، قرار بود صندوقی تاسیس شود که مجلس قانونش را گذرانده بود به نام صندوق نوآوری و شکوفایی، این صندوق بنا بود به شرکت‌های دانش بنیان تسهیلات لازم را بدهد تا این شرکت‌ها فعال شوند، همین شرکت‌ها هستند که باید اقتصاد آینده را بسازند، همین‌ها هستند که باید ارز آوری داشته باشد، به مراتب درآمد ارزی‌شان از نفت و گاز بیشتر خواهد بود. راه پیشرفت این‌هاست این صندوق علی رغم قانون و بودجه ظاهرا کلیدش نبود که باز شود.

رئیس جمهور اضافه کرد: امروز به حمدالله کلید این صندوق همفکری و هماهنگی بین دو ارگان، دو وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان آموزش پزشکی از یک طرف و معاونت علمی فناوری رئیس‌جمهوری از طرف دیگر این هماهنگی کلید بود و قفل این صندوق را باز کرد.


دکتر روحانی اضافه کرد: پولی که برای این صندوق تا امروز احتصاص یافته ۲۵ میلیارد تومان بوده است، ما در مصوبه اخیر دولت این رقم را به ۲۰ برابر افزایش دادیم. این صندوق سال آینده ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه خواهد داشت و ان شاءالله به شرکت‌های دانش بنیان تسهیلات لازم رامی‌دهد و یک حرکت جدیدی از سال آینده یا ماه آینده به حول فوه الهی آغاز خواهد شد.

رئیس قوه مجریه خطاب به دانشجویان افزود: سیاست، سیاست‌ورزی و همه اقداماتی که دانشگاه می‌کند، نقد شما به دولت، همه آن‌ها روی چشم. امروز ۱۶ آذر متاسفانه مواجه شد با روزی که من کار زیادی دارم و رقم بودجه را باید نهایی کنیم والا دلم می‌خواست فرصت بود بیشتر سخنان شما، انتقادات شما، نکات شما را می‌شندیم البته چند دقیقه ای را بعد از سخنرانی برای این کار گذاشتیم، قول می‌دهم در حضور سوم من تا پایان سال تحصیلی در دانشگاه حضور داشته باشم و بتوانیم با فرصت بازتری از نظرات دانشجویان اساتید استفاده کنیم.

دکتر روحانی در پایان گفت: یک بار دیگر این روز حماسی و تاریخی ۱۶ آذر را به شما دانشگاهیان، به شما اساتید و بزرگان تبریک می‌گویم. پاس می‌داریم این روز بزرگ را و احترام می‌کنیم به سه شهیدی که در ۱۶ آذر جان خود را برای استقلال وطن، برای مبارزه با استبداد فدا کردند و احترام می‌کنیم به همه دانشجویانی که در ۶۰ سال گذشته به ویژه ۸ سال دفاع مقدس جان خود را فدا کردند، به آن‌ها تکریم می‌کنیم در برابر عظمت آن‌ها سرفرود می‌آوریم. خواهش می‌کنیم از اساتید و دانشجویان محصول دانشگاه را به جامعه . تولید پیوند بزنیم کاری کنیم تولید علم شما در کنار خلاقیت، ابداع، نوآوری، فناوری به تولید، صنعت، بخش‌های مختلف تولید و خدمات گره بخورد و ما بتوانیم محصول این دانشگاه را در جامعه لمس کنیم، اگر این فضا را فراهم کنیم مغزها از این کشور خارج نخواهند شد بلکه آن‌ها که رفته‌اند باز خواهند گشت.

انتهای پیام/۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۵۶۵۰


ارسال