پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ,2 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
در فرآیند برگزاری انتخابات و تایید صلاحیت کاندیداها متاسفانه تخلفاتی که نمی توان گفت سهوا بوده است و حتی به نظر می رسد دست هایی از درون دانشگاه کمک کرده اند تا تخلفاتی عمدی صورت گیرد وجود داشته است.
به گزارش عصر هامون به نقل از مطالبه گر، انتخابات شورای صنفی دانشگاه سیستان و بلوچستان با حواشی زیادی در این دانشگاه برگزار گردید. این انتخابات که جهت بهبود وضعیت صنفی و رفاهی دانشجویان و همچنین کمک به ایجاد فضایی مناسب برای تحصیل این قشر برنامه ریزی شده است در این دانشگاه متاسفانه به دلیل وجود نگاه های سیاسی و همچنین قدرت طلبی گروه ها و جهت دهی احزاب مختلف رنگ و بویی سیاسی به خود گرفت و اکنون خبر تخلف آن به گوش رسیده است.
در فرآیند برگزاری انتخابات و تایید صلاحیت کاندیداها متاسفانه تخلفاتی که نمی توان گفت سهوا بوده است و حتی به نظر می رسد دست هایی از درون دانشگاه کمک کرده اند تا تخلفاتی عمدی صورت گیرد وجود داشته است.
برخی از این تخلفات به این شرح است :
۱- سه نفر از کاندیداها بنا بر بندهای مطرح شده در آیین نامه شورای صنفی دانشجویان فاقد صلاحیت بوده و نباید اجازه کاندیداتوری به آنها از سوی شورای نظارت داده می شد. یکی از کاندیداها ترم ۶ تحصیلی است و مطابق با آیین نامه افرادی که حداکثر ترم ۵ تحصیل خود را می گذرانند (در مقطع کارشناسی تا انتهای سنوات سه ترم باید باقی مانده باشد) مجاز به کاندیداتوری هستند. یکی دیگر از کاندیداها دارای حکم انضباطی (به دلیل تقلب در امتحانات) بوده و برای ایشان حکم انضباطی اجرا گردیده و نمره ۰٫۲۵ در کارنامه ثبت گردیده است. نفر سوم نیز دارای سوء سابقه رفتاری بوده و پرونده ای از جرایم و اتهامات ایشان در کمیته انضباطی دانشگاه موجود است که البته بنابر دلایل نامعلوم مسئولین وقت در کمیته انضباطی دانشگاه برای ایشان حکم صادر نکرده اند و حتی مستندات پرونده ایشان را نیز بایگانی ننموده اند!!!
۲- اعضای یکی از ائتلاف های شرکت کننده در انتخابات، در روز و محل برگزاری انتخابات اقدام به توزیع برگه های تبلیغاتی و تخریب دیگر کاندیداها نموده اند. حتی یکی از کاندیداها در محل رای گیری اقدام به توهین و تهدید چند دانشجو که به او رای نداده اند کرده و اتفاقا بنابر گفته های ایشان در محل رای گیری مشخص می شود که این کاندیدا بدلیل سوء سابقه صنفی و داشتن پرونده انضباطی صلاحیت کاندیداتوری نداشته است.
جالب آنجاست که شخص مورد نظر قبل از برگزاری انتخابات در جلسه ای با حضور رییس و اعضای شورای نظارت بر انتخابات و سایر کاندیداهای تایید صلاحیت شده اقدام به توهین و تهمت زدن به برخی دیگر از کاندیداها می نماید که این امر موجب ناراحتی حاضران شده و در همین راستا شکایتی از ایشان تنظیم و به مسئولین برگزاری ارائه می گردد. اما مسئولین توجهی نکرده و به شکایت رسیدگی نمی کنند. در ارتباط با رفتار همین دانشجو در روز انتخابات و توهین ها و تهدید های ایشان نیز شکایت دیگری تنظیم و به مسئولین ارائه می شود که در کمال ناباوری بازهم به شکایت رسیدگی نمی شود. پس از انتخابات باز هم ایشان با یکی از دانشجویان ارزشی دانشگاه برخورد می کند که مسئله با پادرمیانی چند دانشجوی دیگر به تشنج منجر نمی شود.
در پی اطلاع دانشجویان از تخلفات هیات برگزار کننده انتخابات و در ارتباط با مسائل مذکور پیگیری هایی انجام شد و دانشجویان مراتب اعتراض خود را به مسئولین دانشگاه اعلام نمودند که با پاسخهای بسیار غیر منطقی مسئولین دانشگاه به شرح زیر مواجه گردیدند:
- رفتار گذشته آقای فلان موضوعیت ندارد و عدم صلاحیت ایشان برای ما اثبات نشده است.
- فلانی حکم قطعی انضباطی ندارد پس دارای صلاحیت میباشد.!!!
- حکم قطعی کمیته انضباطی در ارتباط با تقلب برای مجوز شرکت دانشجو در انتخابات شورای صنفی اشکال ایجاد نمیکند.!!!!!!!!!
- پس از تایید صلاحیت ها دیگر نمی توان صلاحیت دانشجو را رد کرد.
- چرا شما زودتر از این قضایا مطلع نشدید و اعتراض نکردید.؟
- ملاحظاتی وجود دارد که نمی توانیم بیان کنیم.!!
سوال اینجاست که مسئولین دانشگاه سیستان و بلوچستان چگونه با وجود این تخلفات آشکار به خود اجازه میدهند دانشجویان معترض را به کوتاهی و کاهلی متهم کنند؟ حال آنکه دانشجویان معترض، مدارک اقدامات خود را حتی قبل از برگزاری انتخابات به هیات نظارت ارائه داده اند. از طرفی این مسئولین برگزاری هستند که باید جزء به جزء قانون را رعایت کنند و اگر اظهارات خود دانشجو در روز برگزاری انتخابات نبود شاید هیچ وقت دانشجویان به تخلفات مذکور پی نمی بردند. از طرف دیگر حکم نخوردن آقای فلان در زمان مسئولیت همین آقایان در کمیته انضباطی بوده که این خود جای تامل است. نکته دیگر آنکه اگر برای احراز صلاحیت دانشجو تنها حکم انضباطی ملاک است چرا در این موضوع از حراست دانشگاه نیز استعلام گرفته شده است.؟ در ارتباط با حکم آموزشی نیز آیین نامه صریح است و جای تاویل و تفسیر ندارد. چطور می شود که آیین نامه عدم احراز صلاحیت کاندیداها را بعد از پایان انتخابات نیز پیش بینی کرده و برای جایگزینی افراد حذف شده سه نفر عضو علی‌البدل در نظر می گیرد اما این مسئله با این وضوح از چشمان تیز بین مسئولین دور می ماند.؟
اینکه مستندات تخلفات آقای فلان از بین کاغذهای دور ریز پیدا میشود چه پیامی دارد ؟ و علت این حمایت مردانه مسئولین از سه دانشجوی نامبرده که اتفاقا از دوستان اصلاح طلب هم هستند چه می تواند باشد.؟ آیا این مسئله به بازگشت دانشجویان خاطی به محیط دانشگاهها ارتباط پیدا می کند و آیا قرار است مشکلات بیشمار دانشجویان حل نشده باقی بماند و شورای صنفی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان ، مانند گذشته ، دوباره سیاسی شود و صنفی نباشد؟
به نظر میرسد همانطور که مسئولین، خود گفته اند:”ملاحظاتی در میان است که نمی شود بیان کرد.
تخلفات ذکر شده در بالا توسط دانشجویان این دانشگاه جمع آوری شده است و مدارک مرتبط با این موضوع نیز در اختیار است که در صورت لزوم به خوانندگان محترم ارائه خواهد شد و ان شاء الله در آینده خبرهای جدیدی در این خصوص منتشر می گردد.
انتهای پیام/۹۰۳۱
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۶۶۴۸


ارسال