پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ,2 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۲۵
88 زندانی بگرام بدون توجه به هشدار آمریکا آزاد می‌شوند
 
شورای برررسی شرایط آزادی زندانیان بگرام اعلام کرد بدون توجه به هشدارهای آمریکایی‌ها، 88 زندانی بگرام را آزاد می‌کنیم.
به گزارش عصر هامون، به نقل از رویترز، کميته رسيدگي به پرونده هاي زندانيان بگرام اعلام کرد افغانستان به زودي ۸۸ زنداني زندان بگرام را آزاد مي کند ، هر چند آمريکا آنها را خطرناک مي داند و خواستار نگهداري آنها در زندان است.

اين زندانيان در مرکزي واقع در پايگاه هوايي بگرام، در شمال کابل نگهداري مي شوند. آمريکا چندي پيش فقط مسئوليت مديريت اين زندان را به مقامات افغان سپرد ؛ اما امروز مسئله آزادي زندانيان اين زندان به يکي از تنش هاي مهم بين آمريکا و افغانستان تبديل شده است.

آمريکا اعلام کرده است مدارکي در دست دارد که نشان مي دهد اين زندانيان در قتل نيروهاي خارجي دست داشته اند و اين تهديدي براي امنيت به شمار مي رود. حامد کرزاي رئيس جمهور افغانستان به مسئولان سرويس هاي اطلاعاتي اين کشور دستور داده است تا مدارک و شواهد محکم تري را عليه زندانيان به کميته رسيدگي به پرونده ها ارائه کنند.

اما عبدالشکور دادرس ، رئيس شوراي بازبيني اين کميته گفت به رغم شواهد موجود ، لزومي ندارد که اين زندانيان مدت بيشتري در زندان نگهداري شوند.

عبدالشکور دادرس شامگاه يکشنبه در تماسي تلفني گفت : « با توجه به مدارکي که در حال حاضر بررسي کرده ايم ، هيچ دليلي ندارد که آنها را محکوم کنيم و تصميم بر آن شد که به علت نبود مدارکي دال بر مجرم بودن آنها ، اين افراد در نزديک ترين زمان ممکن آزاد شوند.»

اختلاف نظر در مورد آزادي اين زندانيان به تنش ديگري در روابط افغانستان و آمريکا تبديل شده است. اين در حالي است که روابط دو کشور پيش از اين ، با خودداري حامد کرزاي از امضاي توافقنامه امنيتي دوجانبه در مورد حضور نظامي آمريکايي ها در اين کشور پس از خروج تقريبا همه نيروهاي آمريکايي از افغانستان در سال ۲۰۱۴ ، دچار تنش شد.
بنابر اعلام آمريکا ، ۴۰ درصد زندانيان زندان بگرام در حملاتي که در آنها ۵۷ غيرنظامي افغان و اعضاي نيروهاي امنيتي کشته و زخمي شدند ، دست داشته اند. همچنين ۳۰ درصد از اين زندانيان در حملات مستقيم به نيروهاي خارجي که در آنها ۶۰ عضو نيروهاي بين المللي کمک به امنيت افغانستان (ايساف) تحت فرماندهي ناتو کشته يا زخمي شدند ، شرکت داشته اند.


انتهای پیام/۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۶۸۵۱


ارسال