سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ,3 August 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۵۰
چگونه روسیه تحریم‌های آمریکا علیه ایران را به چالش می‌کشد؟
 
پایگاه اینترنتی فارن پالسی در گزارشی به قلم کیت جانسون می‌نویسد: به نظر می‌رسد روسیه وارد مذاکرات هسته ای امریکا با ایران شده است و با تلاش خود برای دستیابی به توافق نفتی جدید با ایران، تحریم های تحت رهبری امریکا علیه ایران را به چالش می‌کشد.
به گزارش عصر هامون، به نقل از فارن پالسی، دستیابی به توافقی میان ایران و روسیه می‌تواند دستاوردهای مالی برای ایران و پیروزی جغرافیای سیاسی برای روسیه به ارمغان آورد.اگر این توافق تصویب شود می تواند رژیم تحریم های کنونی ایران را نیز به شکست بکشاند. اما این توافق نفتی احتمالی همچنین پرسش هایی را درباره راهکار بلند مدت روسیه در منطقه مطرح می کند.

خبرگزاری رویترز اخیرا گزارش داد روسیه و ایران به نهایی کردن توافق نفتی خود نزدیک شدند؛ توافقی که امکان ارائه کالاهای روسیه به تهران را در ازای دریافت روزانه حدود ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام - که تقریبا نیمی از سطح صادرات کنونی نفت خام این کشور محسوب می شود- میسر می سازد. با توجه به قیمت کنونی نفت ، ارزش صادرات این حجم از نفت خام ایران ماهیانه حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار خواهد بود.

مقامات روسیه و ایران به خبرگزاری رویترز گفتند انتظار می رود این توافق نفتی به زودی و صرف نظر از آن چه که در مذاکرات ژنو درباره برنامه هسته ای ایران صورت خواهد گرفت ، نهایی شود.

فارن پالسی نوشت: روسیه انگیزه‌های روشنی از دنبال کردن چنین توافقی دارد : این توافق می تواند مسکو را در کانون تلاش های بین المللی برای بی ضرر کردن برنامه هسته ای ایران ، قرار دهد و این پیام روشن را به امریکا بفرستد که تلاش های غرب برای افزایش فشارهای اقتصادی بر ایران را پس خواهد زد.

"امی مایرز جیفی" مدیر اجرایی بخش انرژی دانشگاه دیویس کالیفرنیا در این خصوص می‌گوید: این توافق در واقع دو دستاورد دارد: پویتن در واقع باراک اوباما رئیس جمهور امریکا را دست پاچه و تضعیف می کند و خودش را در کانون موضوعات مربوط به آینده هسته ای ایران قرار می دهد.

بر اساس این گزارش، روز جمعه مذاکره کنندگان ایران و غرب بیشتر موضوعات باقیمانده ضروری بر سر راه پیشبرد توافق هسته ای موقت را حل و فصل کردند. ایران هشدار داده است اعمال هر گونه تحریم های جدید علیه این کشور می تواند لطمات جدی را به مذاکرات هسته ای وارد آورد.

یکی از منابع سنای امریکا می گوید توافق نفتی احتمالی روسیه و ایران تاکیدی بر این است که چطور رژیم تحریم های ایران در عمل قابل حل است که این امر اهرم فشار امریکا را کاهش می دهد.

این گزارش می‌افزاید: در عین حال، حمایت بین المللی از ایران برای سعودی ها غیر قابل پذیرش است و ریاض حتی امریکا - حامی امنیتی بلند مدت خود - را بر سر مذاکرات هسته ای ایران در ژنو هدف انتقادات شدید خود قرار داده است.

سفارت روسیه در واشنگتن دی سی و هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد به درخواست ها برای ارائه جزییات بیشتر درباره این توافق احتمالی پاسخی نداده اند. کاخ سفید و وزارت امور خارجه امریکا نیز واکنشی در این خصوص نداشته اند.

به رغم خطرات واکنش جدی از جانب واشنگتن ، برخی از ناظران روسیه این توافق احتمالی را همسو با تمایل پوتین برای برداشتن فشارها از روی ایران می دانند . روسیه همواره اعتقاد داشته اند تحریم های امریکا و اروپا بر صادرات نفت خام ایران، یک جانبه هستند.

"سیمون سارادیان" از محققان مرکز بلفر دانشکده هاروارد کندی در این خصوص می‌گوید گفتگو درباره توافقی که برخی از فشارها را بر ایران بدون نقض تحریم های سازمان ملل متحد خواهد کاست ، همسو با این سیاست است.

انتهای پیام/۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۷۰۴۷


ارسال