چهارشنبه ۷ مهر ۱۴۰۰ ,29 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
سخنگوی دولت از تایید تبصره هدفمندی در جلسه امروز (چهارشنبه) هیئت وزیران خبر داد.
به گزارش عصر هامون،محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در حاشیه جلسه امروز(چهارشنبه) هیئت دولت در نشست خبری با خبرنگاران گفت:‌ جلسه امروز هیئت وزیران به دو موضوع بررسی تبصره هدفمندی در بودجه ۹۳ و به موضوع نجات دریاچه ارومیه پرداخت.

وی افزود: تبصره هدفمندی در جلسه امروز هیئت وزیران مورد تصویب و تایید قرار گرفت و امروز تقدیم مجلس می‌شود.

سخنگوی دولت با اشاره به بررسی وضعیت دریاچه ارومیه تصریح کرد: در جلسه امروز، وزیر نیرو پیشنهاداتی داشت که به تصویب هیئت دولت رسید و همچنین در این جلسه نیز با توجه به اجرای هدفمندی تصمیماتی درباره رفع و کاهش آلودگی هوای شهرهای بزرگ انجام شد که امیدواریم شرایط به‌گونه‌ای باشد که ریاست سازمان حفاظت از محیط زیست با توجه به اختیارات قانونی به تغییر و تحولات اساسی در این رابطه عمل کند.

نوبخت در پاسخ به این سوال که آیا در تبصره هدفمندی قیمت بنزین تعیین شده است یا خیر، اظهار داشت:‌ از ابتدا قرار نبوده در این تبصره قیمت بنزین را تعیین کنیم، زیرا طبق بندهای ۸۰ و ۸۱ بودجه ۹۲ در این خصوص نیز قانون هدفمندی سقفی را تعیین می‌کند که چگونگی این اقدام در بندهای مختلف این قانون توضیح داده است لذا در هیچ سالی قیمت بنزین آورده نشده است.

سخنگوی دولت در ادامه درباره دستاوردهای اقتصادی که توافق ژنو برای کشورمان داشت، گفت‌: بخشی از تحریم‌ها در حال حاضر در اقتصاد مانند پتروشیمی، صنعت خودرو و قطعا هواپیما و ... برداشته می‌شود و همچنین در حوزه نفتی و پتروشیمی نفتکش‌ها بیمه خواهند شد و برخی از تحریم‌ها ناشی از جابجایی ارزی نیز به همین سبب برداشته می‌شود.

وی افزود: در این رابطه نیز تعیین شده تا ۴ میلیارد دلار از منابع مالی ایران در زمان‌بندی مشخص‌شده آزاد شود که انجام این مهم فضای مناسب‌تری را برای بهبود کسب و کار فراهم می‌کند.

وی همچنین تاکید کرد: در بودجه سال آینده نیز اعداد و ارقام حاصل از رفع تحریم‌ها که به کشور تعلق می‌گیرد را دخالت نداده‌ایم و آنها را در بودجه در نظر نگرفته‌ایم و امیدواریم وضعیت‌مان در همه ابعاد نسبت به گذشته بهبود یابد.

نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دولت برای تمام وضعیت‌ها برنامه‌ریزی کرده است، بیان داشت: نه تنها برای وضعیت موجود کشور برنامه‌ریزی کرده‌ایم بلکه در شرایط بدبینانه و خوشبینانه نیز برنامه‌ریزی داریم و برای آن زمان هم چاره‌اندیشی شده است لذا در همین رابطه نیز برای استفاده از مبالغ قابل توجهی که قرار است در اختیار کشور قرار بگیرد برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال دیگری درباره چگونگی احیای سازمان مدیریت با توجه به ایرادات شورای نگهبان، تصریح کرد: شورای نگهبان نسبت به تایید مصوبه مجلس برای احیای سازمان مدیریت ایراداتی گرفت که رفع آنها نیز هم‌اکنون در دستور کار مجلس قرار دارد و مجلس نیز باید نسبت به رفع این ایرادات اقدام کند و چاره‌اندیشی کند که امکان دارد این موضوع مدتی زمان ببرد.
نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شنیده شده دولت در نظر دارد پرونده مذاکرات ژنو را به کارگروه یا ستاد ویژه‌ای خارج از وزارت امور خارجه واگذار کند، گفت: این موضوع غیرواقعی بوده و تکذیب می‌شود.

وی در واکنش به برخی حواشی پیش آمده در سفر رئیس‌جمهور به استان خوزستان اظهار داشت: از قبل اعلام شده بود که سفرهای استانی رئیس‌جمهور انجام خواهد شد اما سعی خواهد شد از نکات مثبت سال‌های پیشین استفاده کرد و کاستی‌های آنرا جبران کرده و از بین ببریم.

سخنگوی دولت افزود: سفرهای استانی رئیس‌جمهور به هیچ وجه سازماندهی شده نبوده و به صورت مردمی بوده و در اولین سفر استانی نیز مردم حق‌شناس خوزستان با حضور مردمی خود استقبال کم‌نظیری از رئیس‌جمهور داشتند.

نوبخت ادامه داد: دولت نیز راضی نبود تا مردم ساعت‌ها در فرودگاه برای استقبال رئیس‌جمهور و نیز در مسیر حرکت رئیس‌جمهور تا مکان سخنرانی منتظر بمانند و در این سفر نیز دولت و مدیران دولتی نامه‌های مردم را برای برسی تحویل گرفتند.

وی با اشاره به سخنرانی عربی رئیس‌جمهور در این سفر بیان کرد: سخنرانی رئیس‌جمهور به زبان عربی و به زبان عده‌ای از مردم خوزستان بسیار صمیمانه بود زیرا وی با حضور سه روزه خود در این استان دیدارها و جلسات متعددی را با گروه‌ها و مرجع‌های مختلف این استان برگزار کرد و نظرات و پیشنهادات گروه‌ها و نمایندگان مردم را استماع کرد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت سعی دارد این سفرها را به بهترین نحو ممکن انجام دهد، اظهار داشت: قطعا در سفرهای آینده نیز تمام مشکلاتی که در اولین سفر رئیس‌جمهور وجود داشت برطرف می‌شود.

نوبخت در واکنش به این سوال که عنوان شده بود دولت یازدهم در سفرهای استانی خود همانند سفرهای گذشته عمل نخواهد کرد و رفتارهای پوپولیستی نخواهد داشت، افزود:‌ هرگونه رفتار صمیمانه با مردم را نمی‌توان پوپولیستی استنباط کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران سخنگوي دولت اعلام کرد: در تبصره‌اي که دولت براي تعيين تکليف اجراي هدفمند کردن يارانه‌ها در سال آينده امروز به مجلس مي‌برد منابع حاصل از هدفمندسازي در سال آينده شصت و سه هزار ميليارد تومان پيش بيني شده است.
انتهای پیام/۵۰۸۲
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۴۷۴۵۰


ارسال