پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ ,23 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۱
"به همه آحاد مردم و به‏ ويژه جوانان عزيز كه سرزنده‏‌ترين نقش‏آفرينان اين حادثه‏ى شورانگيز بودند، توصيه مى‏كنم كه كاملًا هشيار باشند. همواره بايد شنبه‏ پس از انتخابات، روز مهربانى و بردبارى باشد. چه طرف‏داران نامزد منتخب و چه هواداران ديگر نامزدهاى محترم، از هرگونه رفتار و گفتار تحريك‏آميز و بدگمانانه پرهيز كنند".

به گزارش عصر هامون، دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را ساعت 8 صبح 22 خرداد سال 1388 آغاز شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی طبق عادت مالوف، از نخستین شخصیت‌هایی بودند که با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) رای خود را به صندوق انداختند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از اینکه رای خود را به صندوق انداختند در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر در بیاناتی بسیار مهم و هشداردهنده، ضمن تشکر از شور و شوق مردم در روزهای قبل از آغاز انتخابات ریاست جمهوری نسبت به ایجاد تشنج در مراکز رای هشدار دادند و از آحاد مردم درخواست کردند آرامش و متانت خود را حفظ کنند؛ باید از این حضور پر شوری كه در روزهای اخیر و حتی شبها ـ آنطور كه مطلع شدم ـ مردم در خیابانها داشتند، تشكر كنم. هر گروهی طبق میل خودشان و به نظر خودشان شعار میدادند، اما رشد و آگاهی مردم نگذاشت كه یك حادثه‌ی تلخی به وجود بیاید؛ در صحنه هستند، شعارهاشان را هم میدهند، شور و شوق خودشان را هم ابراز میكنند، لكن در عین حال رشد و كمال و بلوغ عقلانی خودشان را هم نشان میدهند.... امروز هم من امیدوارم و از مردم خواهش میكنم كه توجه كنند، همین امنیت، همین آرامش و همین متانت و سكینه‌ی روحی لازم، در آنها وجود داشته باشد. ممكن است بدخواهانی بخواهند در مراكز رأی تشنج ایجاد كنند؛ هرگونه تشنجی به ضرر صندوقهای رأی تمام خواهد شد؛ یعنی به ضرر آراء مردم و به ضرر مردم است؛ اگر كسانی خواستند چنین تشنجی ایجاد كنند، خود مردم نگذارند و با متانت، با صبر و با حلم و وقار خودشان، مانع بشوند از اینكه خواسته‌ی بدخواهان این ملت عملی بشود.

رهبر انقلاب با اشاره به شایعات موجود و سوء نیت افراد ناسالم در این مورد فرمودند: به شایعات هم خیلی گوش نكنند. من دیدم دیروز و دیشب ـ در این پیامك‌های فراوانی كه دست مردم هست ـ شایعاتی را از قول من نقل میكردند كه دروغ محض بود و واقعیت نداشت. آدمهای خوش‌نیت و سالم این كارها را نمیكنند؛ آدم‌های ناسالم از این كارها میكنند؛ توی همه‌ی بخشها و همه‌ی گروهها هم كم و بیش ممكن است آدم ناسالم ـ كه سوءنیت داشته باشند و حسن‌نیت نداشته باشند ـ پیدا بشود. به این شایعات هم توجه نكنند. امروز هم ممكن است باز شایعاتی ـ نسبت به بخشهای مختلف انتخابات ـ بین مردم وجود داشته باشد؛ ما اعتمادمان در درجه‌ی اول ـ در اول و آخر ـ به لطف خدا و به كمك الهی است و از خدای متعال استعانت میكنیم و كمك میخواهیم، و در درجه‌ی بعد به آگاهی و رشد و هوشیاری مردم است.

سخنان آگاهانه و مدبرانه رهبر انقلاب حاکی از نگرانی ایشان درباره روزهای پس از انتخابات 88 است.

در گزارش قبلی باشگاه خبرنگاران، به تب و تاب و شور و شوق کمپین‌های انتخاباتی و خیابانی روزهای قبل از بیست و دو خرداد 88 اشاره شد. در بخش دوم سری گزارش‌های باشگاه خبرنگاران به حوادث و اتفاقات روز رای‌گیری پرداخته خواهد شد.

 

همانطور که در بالا به آن اشاره شد رهبر انقلاب راس ساعت 8 صبح رای خود را به داخل صندوق انداختند.

سپس، نامزدهای انتخاباتی در ساعات اولیه رای‌گیری با حضور در مناطق مختلف تهران رأی خود را به صندوق انداختند.

تاکید نامزدهای انتخابات مبنی بر اطلاعت از قانون

یکی از نکات قابل توجه روز انتخابات و مواضع سران فتنه و تاکید آن‌ها بر تبعیت از قانون و تمکین به رای مردم بود. مواضعی که چند ساعت بیشتر دوام نیاورد.

مهدی کروبی، پس از انداختن رای خود در صندوقدر جمع خبرنگاران با تأکید بر اینکه هر کس رئیس جمهور شود، همه از او حمایت می‌کنیم، گفت: "وقتی نتایج اعلام می‌شود همه ما باید قبول کنیم و از تخریب دیگران بپرهیزیم."

کروبی در ادامه با رد شبهه افکنی‌ها پیرامون سلامت انتخابات تأکید کرد: "نباید به کسانی که در صدد ایجاد شبهه در انتخابات هستند میدان بدهیم من هم جز کسانی هستم که سلامت انتخابات را قبول دارم

كروبي تصريح كرد: ما بايد بعد از اعلام نتايج انتخابات مردم به هر كسي راي داد از او
دفاع و حمايت كنيم.

موسوی نیز در میان خبرنگاران از امیدواری خود برای وحدت جهت رفع مشکلات کشور سخن گفت و تأکید کرد: "با حضور پرشور مردم در صحنه ی انتخابات، مشکلات احتمالی برطرف خواهد شد".

كروبي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه با توجه به اينكه مقام معظم رهبري بارها بر سلامت انتخابات تاكيد كرده‌اند چرا برخي جريان‌ها در صدد القاي شبهه در انتخابات هستند بيان داشت: شبهه افكني در سلامت انتخابات را قبول ندارم.

كروبي در ادامه گفت: ما نبايد به كساني كه درصدد ايجاد شبهه در انتخابات هستند ميدان بدهيم منتهي زمينه را هم نبايد فراهم كنيم و من هم جزء كساني هستم كه سلامت انتخابات را قبول دارم ولي جلوي كساني كه در صدد ايجاد شبهه هستند را مي‌توانيم بگيريم.

 

محمد خاتمی، با ایجاد شائبه پیروزی موسوی، پس از انداختن رای خود در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران گفت: "همه باید آنچه مردم انتخاب می‌کنند بپذیرند و از رأی مردم تمکین کنند."

وی در ادامه تأکید کرد:"همه شواهد امر حاکی است که مهندس موسوی انتخابات را برده است اما من پیشگو نیستم".

عفت مرعشی، همسر آیت‌الله هاشمی پس از اینکه رای خود را به صندوق انداخت، خواهان آن شد مردم در صورت عدم پيروزي ميرحسين موسوي به بهانه تقلب به خيابان‌ها بريزند.

وي در اين باره گفت: اگر تقلب شود از مردم می‌خواهم با حضور در خیابان‌ها واکنش نشان دهند. اما در صورتی که تقلب انجام نشود مطمئن هستم که میرحسین موسوی رای خواهد آورد».

اظهارات عفت مرعشي در روز راي گيري يعني زماني كه هنوز هيچ واكنشيبه نتايج انتخابات صورت نگرفته بود ، سبب شد تا برخي كارشناسان اظهار عقيده كنند خانواده هاشمي از وقايع سال 88 آگاهي داشته است.

سايت ياري نيوز ساعت 12:10 روز 23 خرداد، به نقل از خاتمي، خبر پيروزي ميرحسين موسوي در دور نخست انتخابات را مخابره نمود، همچنين سايت جمهوريت در ساعت 21:06 خبري را با عنوان خاتمي به ميرحسين تبريک گفت" منتشر کرد.

 

در حالی که هنوز فرایند رای‌گیری در جریان بود و آرایی از صندوق‌های رای ماخوذ نشده بود موسوی با دعوت از خبرنگاران ادعای پیروزی در انتخابات را مطرح کرد.

 

میرحسین موسوی در اطلاعیه‌ای با اشاره به اینکه رای اکثریت ملت متوجه وی بوده است، از مسوولان امر خواست نهایت دقت را در شمارش آراء داشته و از مردم شریف ایران خواست آماده برگزاری جشن پیروزی باشند.

 

موسوي ساعت 11.20 با حضور در جمع خبرنگاران داخلي و خارجي اعلام کرد: برابر اطلاعاتي که از ستادهايمان در سطح کشور داريم، برنده قطعي با نسبت آراي بسيار زيادي اينجانب هستم. موسوي با ابراز اميدواري به اين که مسائل در فضاي دوستانه با نشاط و اعتمادحل شود، گفت: وظيفه همه ما اين است که از اين امانت الهي يعني راي مردم حفاظت کنيم. ما از وزارت کشور و دولتي که ادعاي مردمي بودن دارد مي‌خواهيم که حافظ حقوق ملت باشد.

به هر حال بنده خود را پيروز قطعي اين ميدان مي‌دانم و منتظر شمارش آرا به طور دقيق هستم. انتظار داريم در همين روزهاي نزديک جشن پيروزي را برگزار کنيم. آن چه مهم است اين که ما بايد همگي تسليم اراده مردم باشيم.


دقت در متن بیانیه موسوی به‌صورتی واضح تزلزل وی را نشان می‌دهد. موسوی به آن چیزی که می‌گفت معتقد نبود وازاین رو بود که بیشتر از پیروزی سخن از صیانت آرا راند و نگفت که اگر وی با قاطعیت پیروز انتخابات است چه جای نگرانی؟

پیام روشن بیانیه زودهنگام موسوی جز این نیست که وی مسیر روزهای بعد را روشن می‌کند. وی به حامیانش می‌گوید که ای مردم! اگر پیروز نشدم مطمئن باشید که تقلب شده است!

 

اعلام زودهنگام پیروزی، تبعیت نکردن از راهکارهای قانونی و نیز استفاده از یک نماد رنگین از ارکان عمده انقلاب های مخملی محسوب می‌شود، ارکانی که مو به مو در گفتار و کردار اصلاح‌طلبان و به‌ویژه موسوی مشهود بود.

تقاضای ابطال انتخابات، برهم زدن قوانین رسمی کشور، ایجاد بدعت های سیاسی غیرقانونی و حذف رقیب که با اکثریت آر به پیروزی دست یافته است، خواسته‌هایی بود که در صورت موفقیت به معنای پیروزی انقلاب رنگی تلقی می‌شد. انقلاب رنگی مطابق وقایعی که در برخی کشورها مانند گرجستان، اوکراین و قرقیزستان رخ داد نیز همین معنا را افاده می‌کرد با این تفاوت که در آنجا نتیجه داد و در ایران ابتر ماند.

اعلام پیروزی زود هنگام از جانب سایت‌های حامی موسوی

سایت "قلم‌نیوز" در ساعت 13:11 ظهر امروز به نقل از ابوالفضل فاتح رییس کمیته‌ اطلاع‌رسانی، رسانه و تبلیغات ستاد موسوی، در خبری با عنوان "پیروزی مهندس موسوی با فاصله‌ی زیاد قطعی است/ همه برای این پیروزی یک سجده‌ی شکر بدهکاریم" مدعی پیروزی  موسوی شد.

ابوالفضل فاتح در کمیته رسانه و تبلیغات ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی، فردی بود که رنگ سبز را به عنوان نماد تبلیغاتی این ستاد اعلام کرد که با این اقدام برای نخستین بار رنگبه تبلیغات انتخاباتی در ایران وارد شد. این اقدام بحث‌های فراوانی را بین موافقین و مخالفین موسوی دامن زد. فاتح، انتخاب رنگ سبز را بومی و مذهبی و ناشی از پیشنهادهای مردم می‌دانست، اما مخالفین آن را غربی و مخملی معرفی کردند.

قلم‌نیوز بار دیگر در ساعت 19:01 به نقل ازفرشاد مؤمنی نوشت: میرحسین موسوی در آستانه‌ی شکستن رکورد 30 میلیون رأی است.

این سایت هم‌چنین، در ساعت 20:21 مدعی شد که موسوی بیش از 60 درصد آرا را کسب کرده است.

 

مرتضي تمدن گفت: كانديداها و حاميان آنها مي‌توانند اگر به مسئله‌اي اعتراض دارند، آن را از راه‌هاي قانوني پيگيري كنند اما هرگونه تجمع هواداران كانديداها غيرقانوني محسوب شده و ما با آن مخالف هستيم.

 

تمدن خطاب به هواداران كانديداها نيز اظهار داشت: امروز هركسي با هر ايده‌اي توانست در قالب رأي، ايده و نظر خود را تحقق بخشد و ديگر هيچ دليل و بهانه‌اي براي طرفداران كانديدها وجود ندارد كه بخواهند در مراحل پاياني اخذ رأي حركتي غيرمنطبق بر قانون انجام دهند. وي افزود: طرفداران كانديداها الان بايد اجازه دهند در فضاي آرام شمارش آرا آغاز شود و نبايد ايجاد دغدغه خاطر كنند.. استاندار تهران با بيان اينكه تمام تجمعات از اين لحظه به بعد غيرقانوني است، اظهار داشت: ايجاد هرج و مرج و يا خداي ناكرده اخلال در نظم عمومي در زندگي و عبور و مرور مردم تحت هيچ شرايطي قابل قبول نيست و تنها راههاي قانوني براي اعتراض وجود دارد كه مي‌توانند با استفاده از اين راههاي قانوني اگر واقعاً شكايتي دارند و يا موضوعي را بايد به مسئولان انتخابات برسانند از اين مجاري قانوني پيگيري كنند.

 

آیت‌الله خامنه‌ای در پایان روز انتخابات با تشکر از حضورپرشور مردم ضمن هشدار نسبت به شنبه پس از انتخابات فرمودند:

به همه آحاد مردم و به‏ويژه جوانان عزيز كه سرزنده‏ترين نقش‏آفرينان اين حادثه‏ى شورانگيز بودند، توصيه مى‏كنم كه كاملًا هشيار باشند. همواره بايد شنبه‏ى پس از انتخابات، روز مهربانى و بردبارى باشد. چه طرف‏داران نامزد منتخب و چه هواداران ديگر نامزدهاى محترم، از هرگونه رفتار و گفتار تحريك‏آميز و بدگمانانه پرهيز كنند. رئيس‏جمهور منتخب و محترم، رئيس‏جمهور همه‏ى ملت ايران است و همه و از جمله رقيبان ديروز بايد يكپارچه از او حمايت و به او كمك كنند. بى‏شك اين نيز امتحانى الهى است كه موفقيت در آن خواهد توانست رحمت خداوند متعال را جلب كند.

در بخش دیگر گزارش‌های باشگاه خبرنگاران، به روزهای پس از انتخابات و حوادث پیرامون آن که منجر به ایجاد فتنه 88 شد پرداخته خواهد شد.

انتهای پیام/ 4030

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۰۱۲۶


ارسال