يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,9 May 2021
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۴۶
چاپ اسکناس‌های درشت به حقارت پول ملی کشور می‌انجامد
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره تصمیم بانک مرکزی نسبت به انتشار ایران چک‌های یک میلیون ریالی، گفت: اسکناس‌های درشت به حقارت پول ملی کشور می‌انجامد؛ به طوری که از نظر مردم انتشار اسکناس‌های درشت به منظور کاهش ارزش پولی و قدرت خرید آن‌ها است.
به گزارش عصر هامون، ابراهیم نکو نماینده مردم رباط‌کریم و عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس درباره تصمیم بانک مرکزی نسبت به انتشار ایران چک‌های یک میلیون ریالی، اظهار داشت: به طور حتم انتشار پول‌ها و اسکناس‌های درشت می‌تواند هزینه‌های چاپ اسکناس‌های کوچک را کاهش دهد به طوری که چاپ اسکناس‌های صدهزار تومانی تحت عنوان چک پول از نظر صرفه جویی در هزینه انتشار اسکناس، بسیار بهینه‌تر از چاپ ده عدد اسکناس ده هزار تومانی است.

وی ادامه داد: بی‌شک چاپ ایران چک‌های 100 هزار تومانی علاوه بر کاهش هزینه‌های انتشار باعث سرعت‌بخشی به انجام عملیات بانکی از سوی باجه‌داران خواهد شد، ضمن آنکه ورود ایران چک‌های 100 هزار تومانی به بازار باعث کاهش تشکیل صف‌های طولانی در برخی نقاط کشور برای دریافت اسکناس و تسهیل در روند سیستم حمل و نقل مردم در جهت جلوگیری از سوء‌استفاده برخی افراد فرصت‌طلب و زورگیر‌ می‌شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی در ادامه به تشریح معایب ورود ایران چک‌های 100 هزار تومانی به بازار اشاره کرد و اظهار داشت: اسکناس‌های درشت به حقارت پول ملی کشور می‌انجامد؛ به طوری که از نظر مردم انتشار اسکناس‌های درشت به منظور کاهش ارزش پولی و قدرت خرید آن‌ها است.

نکو با تأکید بر اینکه ورود اسکناس‌های درشت تأثیر روانی بر افزایش قیمت‌ها خواهد گذاشت، تصریح کرد: به عقیده برخی از توزیع‌کنندگان نیازها و کالاهای مردم، وجود اسکناس‌های درشت به معنای کاهش ارزش پولی کشور است به همین جهت این مهم باعث سوء استفاده این افراد در افزایش قیمت کالاها خواهد شد.

انتهای پیام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۰۱۹۴


ارسال