دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ,29 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۱
سنگینی سایه هدفمندی یارانه‌ها بر روند پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان
 
2 میلیون بازنشسته سازمان تأمین اجتماعی که منتظر افزایش حقوق 25 درصدی خود در سال 93 هستند به نظر می‌رسد مثل سنوات گذشته باید چند ماهی چشم انتظار باشند.
 به گزارش عصر هامون، از سال‌های گذشته شاهد این موضوع بوده‌ایم که با ضمن تقویت افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی که براساس ماده 96 قانون تأمین اجتماعی می‌بایست هرساله با برابر با نرخ تورم افزایش پیدا کند، ابلاغیه اجرایی این موضوع نیز به سازمان تأمین اجتماعی نیز دیرتر از وقت موعود صورت گرفته است. 

تا جایی که در سال‌های گذشته این تأخیر حتی چندین ماه نیز ادامه داشته و شاهد افزایش حقوق بازنشستگان این سازمان از ماه‌های خرداد و تیر بوده‌ایم و امسال نیز با گذشت 18 روز از آغاز سال جدید و ابلاغ نشدن این مصوبه بیم تکرار این موضوع برای بازنشتگان تأمین اجتماعی احساس می‌شود. 

حال با این وجود بازنشستگانی که برای زندگی خود و افراد تحت تکلفشان برنامه‌ریزی مالی کرده‌اند با چالش روبرو شده‌اند که این موضوع می‌تواند باعث ضرر و زیان نیز شود و این مسئله تنها به دلیل قول‌هایی است که به آن دیر عمل می شود. 

عباس صالحی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درباره این موضوع به خبرنگار ما گفت: حجم بازنشسته‌ها در سازمان تأمین اجتماعی بالاست و مطالبات آنها نیز در سال گذشته بهمن و اسفندماه پرداخت شده و شاید این موضوع کمبود نقدینگی را در حال حاضر به همراه داشته است. 

وی ادامه داد: درحال حاضر باتوجه به بحث مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها و شرایط حساسی که در کشور وجود دارد تأخیر یک و دوماهه در ابلاغ و اجرایی شدن این مصوبه شاید قابل قبول باشد اما این موضوع پیگیری خواهد شد اگر در فروردین ماه اجرایی نشود قطعا باید در اردیبهشت اجرایی شود که درغیر این صورت از طریق مجلس پیگیری خواهد شد. 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطر نشان کرد: این دغدغه حق بازنشستگان خواهد بود و این مطالبات به هر حال به آنان پرداخت خواهد شد و امید داریم در آینده‌آی نزدیک این پرداخت مطالبات بازنشستگان به روز شود، اما قطعا نخواهیم گذاشت نظیر سال‌های  گذشته این تأخیر به چندین ماه بیانجامد. 

تأمین اجتماعی باز هم وعده داد

همچنین معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی وعده داده که میزان افزایش‌های اعمال شده در مقرری بازنشستگانه و مستمری بیگران تا پایان فروردین سال جاری پرداخت شود. 

محمد حسن زدا ادامه داد: سازمان تأمین اجتماعی از 20 تا 30 فروردین سال 93، میزان افزایش مستمری بازنشستگان را براساس تعهدی که داده پرداخت و این مبلغ تا پایان فروردین به حساب مستمری بگیران واریز خواهد شد. 

به گفته معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی هرگونه اظهار نظر در مورد کسری بودجه برای پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران را رد کرده و اعلام می‌کند با همت مدیران ارشد سازمان تأمین اجتماعی، منابع مالی مورد نیاز افزایش حقوق بازنشتگان و مستمری بگیران قبلا تأمین شده است. 

گفتنی است؛ تنها می‌توانیم امیدوار باشیم با عنایت دست اندرکاران و مسئولین ذیربط این مسئله بد قولی نیز برطرف شود و بازنشستگان نیز بیش از چشم انتظار افزایش حقوق خود نباشند و وعده‌ها مجدد تغییر نکند و روال سال‌های گذشته تکرار نشود.  

انتهای پیام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۰۸۹۶


ارسال