جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ,18 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور با بیان اینکه از لحاظ پروتکل بین‌‌المللی تسلط نداشتن مقامات پاکستانی بر مرز قابل قبول نیست، گفت: مرزهای مشترک ما یک سویه از سوی ایران کنترل می‌شود.
به گزارش عصر هامون،علی عبداللهی معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور در نشست‌ خبری امروز(یکشنبه) خود با خبرنگاران گفت: کارگروهی امنیتی از جمهوری اسلامی ایران فردا به کشور قطر سفر می‌کند.

وی با بیان اینکه این سفر پیرو قرارداد امنیتی که میان دو کشور در سال 89 امضاء شده، انجام می‌شود، افزود: مقابله با تروریسم، ترددهای غیرمجاز در آب‌های ساحلی، پول‌شویی و قاچاق موادمخدر از جمله اهداف تشکیل این کارگروه است.

وی ادامه داد: در سال 89 این موافقتنامه به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و جنبه اجرایی پیدا کرد، در آن موافقتنامه پیش بینی شده است که کارگروه امنیتی تشکیل شده و هدف آن اجرایی کردن مفاد امنیتی میان دو کشور باشد.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور با اشاره به امضای یادداشت تفاهم کشورمان با قطر در سال 87 افزود: آن یادداشت تفاهم و صورتجلسه منجر به برگزاری اجلاس مشترک مرزی میان دو کشور شد، تاکنون نیز دوازده جلسه مرزی میان مرزبانی (آبی) جمهوری اسلامی ایران و مرزبانی کشور قطربرگزار شد که مجددا به دنبال موافقت صورت گرفته شده اجلاس مشترک مبارزه با مواد مخدر نیز با این کشور برگزار و تاکنون دو جلسه آن تشکیل شده است.

عبداللهی با اشاره به اهمیت خاص کارگروه امنیتی میان دو کشور تصریح کرد: این کارگروه از این جهت که پیگیری اجرایی آن به تصویب دو دولت و مجلس رسیده است اهمیت دارد.

** مرزهای مشترک با پاکستان، یکسویه از طرف ایران کنترل می‌شود

خبرنگاری از عبداللهی پرسید که نوع تعامل دولت جمهوری اسلامی ایران با کشور پاکستان چگونه است، چرا که دولت در ماجرای مرزبانان ربوده شده بایستی راه برون رفت را پیدا می کرد و این راه بیرون رفت چه تفاوتی با دولت سابق داشت، که وی در پاسخ گفت: ما همواره با پاکستان روابط خوب و تنگاتنگی داریم، موافقتنامه امنیتی نیز با این کشور نیز داشته ایم که مجلس شورای اسلامی اخیرا آن را تصویب کرد، همچنین یادداشت تفاهم با مقامات پاکستانی نیز وجود دارد که خلأیی در روابط ما با پاکستان وجود نداشته است اما بعضا مقامات پاکستان در اظهاراتشان می‌گویند ما تسلطی بر منطقه و مرزهای غربی خود که مشترک با ایران است، نداریم.

وی با بیان اینکه از لحاظ پروتکل بین‌‌المللی تسلط نداشتن مقامات پاکستانی بر مرز قابل قبول نیست، بیان داشت: طبیعی است که دولت تعهداتی دارد که باید آن را انجام دهد، مرزهای مشترک ما یک سویه از سوی ایران کنترل می شود البته در نقاط دیگر خلا مرزی داریم که در اولویت‌های وزارت کشور است که عملیات امتداد و کنترل بیشتر بر مرز را بایستی در آن اعمال کنیم.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور اظهار داشت: اینکه گروه‌هایی در پاکستان به قصد قتل و شرارت و اقدامات تروریستی وارد کشور ما شوند امری قطعی است که دولت پاکستان آن را به نوعی بیان کرده است لذا این کشور باید با گروه‌های تروریستی و قاچاقچیان مواد مخدر که با هدف شرارت به کشور ما وارد می‌شوند برخورد کند البته برخوردهایی هم در گذشته صورت گرفته و در نشست‌های مشترک میان ایران و پاکستان بیان شده که مستندات آن موجود است.

عبداللهی با اشاره به حادثه اخیر در مرز مشترک ایران و پاکستان و ربوده شدن پنج مرزبان ایرانی تصریح کرد: در آن زمان پاکستانی‌ها اظهار کردند که این مرزبانان در پاکستان نبوده‌اند اما پس از تشکیل کمیته مشترک، صورتجلسه ای مبنی بر اینکه این افراد وارد پاکستان شده‌اند امضا شد که یک سند است و مطابق آن درخواست خود را به دولت پاکستان برای برخورد ارائه کردیم.

وی گفت: در این مسیر تلاش شد از همه ظرفیت‌های درون نظام برای رهایی و سالم ماندن مرزبانان ایرانی استفاده شود که در نهایت مرزبانان ما پس از دو ماه اسارت به کشور بازگشتند البته ما همچنان پیگیر موضوع هستیم تا روش های بهتری را برای کنترل مرز اتخاذ کنیم.

خبرنگاری از عبداللهی پرسید که گروهک تروریستی جیش العدل ادعا کرده است که اخیرا ۴۰ عملیات در کشور ما انجام داده که هیچ اقدام خاصی صورت نگرفته و برخی از از هموطنانمان کشته شدند، با این حال چرا اقدام خاصی صورت نگرفته و سیاست وزارت کشور در قبال این گروگانگیری‌ها چیست، که وی در پاسخ اظهار داشت: مشی وزارت کشور این است تا زمانی که خبر موثق و مستندی نداشته باشیم آن را اعلام نمی‌کنیم. اینکه گروهک یا گروهک‌هایی در حاشیه مرز ما در عمق ۴۰۰ کیلومتری پاکستان قرار دارند قطعی است، بنابراین جملات آن‌ها را منکر نیستم چرا که آن‌ها به سمت برجک مرزی ما (مرز مشترک با پاکستان) تیراندازی می‌کنند.

وی ادامه داد: اینکه مدعی شده‌اند یکی از فرماندهان مسئول مبارزه با موادمخدر شهید شده، خبری است که رسانه‌ای شد و مخفی نمانده است، اخیرا آن‌ها در جاده مرزی نیز تله انفجاری گذاشته و برخی از پرسنل مهندسی ما نیز شهید شدند. چند مورد در شهرستان سرباز وجود داشت که می‌گویند متعلق به سال گذشته است که در این درگیری برخی مسئولین وزارت آموزش و پرورش حضور داشتند.

عبداللهی تاکید کرد: آماری که این گروهک اعلام کرده دروغ است، اما درگیری آن‌ها و تیراندازی کردن در مرز مشترک وجود دارد که تلفات زیادی نداشته است، حتی تاکنون موردی از گروگانگیری ۱۵ نفر در این مرز گزارش شده که بایستی آن را در آینده بررسی کنیم.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه سهم دستگاه‌های دولتی و وزارتخانه‌ها هرکدام به تفکیک در آزادسازی مرزبانان چه بوده است و آیا دولت برنامه‌ای برای تقویت مرز‌ها دارد، گفت: اینکه بگوییم وظیفه هر دستگاه چیست، سوال خوبی نیست اگر یک کشور هستیم بایستی همانند یک سیستم که هرکدام از اجزاء نقش متفاوتی دارند عمل کنیم، چرا که نقش در هر اجزایی سیستم را دچار مشکل می‌کند و با اینکه بگوییم نقش فلان دستگاه بیشتر بوده است، موافق نیستم.

عبداللهی اضافه کرد: در اطلاعیه‌ای که وزارت کشور در این زمینه منتشر کرد، حضور همه دستگاه‌ها و نقش آن‌ها را ذکر کرد و مناسب نیست که دوستان این موضوع را برجسته کنند، همه دستگاه‌ها از ریش سفیدان و معتمدان منطقه سیستان و بلوچستان یاری کردند که در اطلاعیه وزارت کشور آورده شده بنابراین ما از همه ظرفیت‌هایی که می‌شد استفاده کردیم. تجربه خوبی هم بود که انسجام و هماهنگی نتیجه مثبتی را به بار آورد.

وی با بیان اینکه موافقتنامه امنیتی ایران با پاکستان به صورت جامع بسیار موثر خواهد بود، افزود: جلسات منظم و مشخص ما با مقامات پاکستانی حتما پیگیری می‌شود، در جلسه اخیری که وزیر کشور در سیستان و بلوچستان داشت، دستور داد که خلاء مرزی پر شود، دولت در پایان سال نیز منابع خوبی را تصویب کرده است.

** تبدیل چادرهای مرزبانی به برجکهای بتنی

عبداللهی با اشاره به اقدامات نیروی انتظامی و وزارت کشور در تامین امنیت در مرز مشترک ایران و پاکستان، بیان داشت: قرار است چادر‌ها جمع شده و برجک بتنی در مرز‌ها برای مرزبانی ساخته شود، در این زمینه فرمانده نیروی انتظامی نیز اعتباری برای ساخت این برجک‌ها تعیین کرده است، بنده اصرار دارم که مرز‌ها بسته شده و جانپناه خوب با اشراف کامل ساخته شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه شنیده شده که مجازاتی برای چهار مرزبان ربوده شده تعیین شده است که از سوی یکی از نمایندگان اعلام شد، گفت: شرایط نگهبانی و خدمت سربازی آئین نامه خاص خود را دارد که بایستی مطابق با آئین نامه‌ها دنبال شود. در سازمان‌ها و نیروی انتظامی اگر کسی کوتاهی کرده و وظیفه خود را به نحو احسن انجام نداده باشد، پیگیری می‌شود، بنابراین این قضیه نیز بایستی در مسیر خود دنبال شود.

** وضعیت دانایی‌فر مبهم است

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا وزارت کشور سندی دال بر شهادت گروهبان دانایی‌فر دارد، بررسی‌های شما به کجا رسیده است، در مورد دقیق‌ترین اخبار مربوط به این گروهبان اطلاع رسانی کنید، اظهار داشت: ما اطلاع جدیدی نداریم که به روشن شدن وضعیت این گروهبان کمکی کند، اما گفته شده و در سایت نیز اعلام کرده‌اند که جمشید دانایی فر را به شهادت رسانده‌اند، اما به این دلیل که سند قوی و محکمی نداریم، این مسئله برای ما مبهم است.

عبداللهی افزود: نکته‌ای که مهم است اینکه قطعا دانایی فر در پاکستان نگهداری می‌شود، مسئولیت این موضوع را دولت پاکستان بایستی به هرشکل برعهده بگیرد، در آینده‌ای نزدیک نیز سفری در سطح عالی به پاکستان خواهیم داشت و سرنوشت گروهبان دانایی فر به شدت پیگیری می‌شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه قرار است ۳۰۰ کیلومتر از مرز شرقی به سپاه واگذار شود، روند این کار چگونه است، گفت: این تغییر و تحول انجام شده، قرارگاه قدس سپاه این منطقه را تحویل گرفته است، اما این به مفهوم آن نیست که نیروهای مرزبانی آن محل را تخلیه کرده باشند، نیروهای مرزبانی حضور دارند و در حال حاضر نیز نیروهای قدس سپاه هم ۳۰۰ کیلومتر را کنترل می‌کنند.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سپاه اخیرا گروهک تروریستی در خوزستان را شناسایی کرده است، اطلاع دقیقی در مورد آن ارائه دهید، تصریح کرد: گروهک تروریستی در خوزستان از سوی سپاه دستگیر شده، تجهیزات آن‌ها از جمله مواد منفجره کشف شده است که با قصد خرابکاری داشته‌اند که خبر آن منعکس شد، در مورد اینکه این گروه از خارج حمایت می‌شوند تردیدی نیست، حمایت مالی و پشتیبانی از این قبیل درگیری‌های تروریستی وجود دارد، چرا که همه سابقه داشته و هم اعتراف آن‌ها این موضوع را بیانگر است، مهم این است که توطئه و حرکت کشف شده آن‌ها میدان عملی در خوزستان به دست نخواهد آورد.

انتهای پیام/5082
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۱۱۳۰


ارسال