سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ,7 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۴
پایان مهندسی معکوس پهپاد RQ170/ ساخت دومین و سومین فروند RQ170 ایرانی
 
"توانمندی‌های نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی" شب گذشته 22 اردیبهشت در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور "سردار امیرعلی حاجی زاده" فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
به گزارش عصر هامون، "توانمندی‌های نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی" شب گذشته 22 اردیبهشت در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور "سردار امیرعلی حاجی زاده" فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران در پاسخ به سوالی مبنی بر این که ماحصل بازدید دو ساعته رهبر معظم انقلاب اسلامی از نمایشگاه توانمندی‌های نیروی هوافضای سپاه چه بوده است؟ گفت: در تیر ماه سال 90 آخرین دستاوردها و پیشرفت‌های نیروی هوا فضا به محضر حضرت آقا ارایه شد.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران با اشاره به این که در فاصله حدود 34 ماه توانستیم به توفیقات بسیار ارزنده‌ای دست یابیم، افزود: آخرین دستاوردها و پیشرفت‌ها را محضر مقام معظم رهبری ارایه دادیم به گونه‌ای که در این نمایشگاه مجموعه‌ای از دستاوردها در زمینه هواپیماهای بدون سرنشین، رادارها، پدافندها، موشک‌های زمین به زمین، ساحل به دریا، ضد ناو، مراکز کنترل فرماندهی ارایه کردیم.

*نیروی هوافضای سپاه نمی‌تواند تمامی توانمندها را رسانه‌ای کند

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا موارد دیگری بود که مورد بازدید مقام معظم رهبری قرار گیرد و رسانه‌ای نشود؟ اظهار داشت: نیروی هوافضای سپاه نمی‌تواند تمامی توانمندها را رسانه‌ای کند زیرا ما امانت‌دار مردم هستیم و طبیعی است که نتوانیم بخش‌هایی را از کار را رسانه‌ای کنیم.

سردار حاجی زاده در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چگونه به "ما می‌توانیم" در این نمایشگاه دست یافتیم؟ خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری ولی فقیه جامعه به حساب می‌آیند به گونه‌ای که ایشان فصل الخطاب هستند و هر آن چه را که تدبیر می‌فرمایند به عنوان فرمان باید مورد اجرا قرار بگیرد.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران با اشاره به این که نیروهای هوا فضای سپاه پاسداران فرمایشات مقام معظم رهبری را به عنوان یک مطلب به تنهایی نمی‌پذیرد بلکه ما فرمایشات حضرت آقا را به عنوان تکلیف الهی نگاه می‌کنیم، گفت: مسئله خود کفایی، بومی سازی و قطع وابستگی دفاعی به کشورهای بیگانه از بدو پیروزی انقلاب اسلامی توسط امام خمینی(ره)و سپس توسط فرمانده معظم کل قوا همواره مطرح شده است.

*از مرز تحریم عبور کرده‌ایم/ دشمنان نمی‌توانند ما را محدود کنند

سردار حاجی‌زاده با اشاره به این که خوشبختانه امروزه به لطف خداوند از مرز تحریم عبور کرده‌ایم، افزود: به نقطه‌ای رسیده‌ایم که دشمنان دیگر نمی‌توانند با مجموعه نظام کاری داشته باشند پس باید گفت آن‌ها نمی‌توانند ما را محدود کنند.

وی بیان کرد: در بسیاری از عرصه‌های تدافعی مجموعه نیروهای زمینی دستاوردهای خوبی را در طی سال‌های گذشته به دست آورده‌اند به گونه‌ای که در برخی از حوزه‌های علمی پزشکی دستاوردهای گسترده‌ای نصیب جوانان ایران زمین شده است.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه چگونه باید "ما می‌توانیم" را در وجودمان نهادینه کنیم، افزود: باید به سمت عملی کردن ما می‌توانیم گام‌های اساسی برداریم.

سردار حاجی‌زاده با اشاره به این که در برخی از حوزه‌ها "ما می‌توانیم" را به درستی ترجمه نکرده‌ایم و پیام آن را به درستی صادر نکرده‌ایم، ادامه داد: نیروهای مسلح از ابتدا این پیام را به خوبی دریافت کردند و این مسئله را از روز اول دنبال کردند که ما باید همه چیز را از درون دنبال کنیم.

وی با بیان این که در گذشته امکانات مورد نیازمان را توسط بیگانگان تامین می‌کردیم، گفت: در زمان جنگ برای تامین موشک با محدودیت مواجه شدیم به گونه‌ای که شرق و غرب با هم توافق کردند تا موشک به ما ندهند. در زمینه سامانه‌های پدافندی مسئله قراردادها را برخی کشورها اجرا نکرده‌اند وزمانی که با بن بست مواجه شدیم به توان خود تکیه کردیم.

سردار سرتیپ حاجی‌زاده با بیان این که امکانات نمایشگاه توسط جوانانی ساخته شده است که سن آن‌ها بیش از 30 سال نیست، افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی از گذشته به بحث بومی سازی و خود کفایی تاکید فراوانی داشتند به گونه‌ای که ایشان "ما می‌توانیم" را همواره مطرح کردند.

*مدیران باید با تدبیر توانمندی‌ها را به محصول تبدیل کنند/ رونمایی از ده‌ها سامانه طی 34 ماه گذشته

وی با بیان این که نیروهای جوان و خلاق کشور آماده به کار هستند، اضافه کرد: مدیران باید با تدبیر توانمندی‌ها را به محصول تبدیل کنند به گونه‌ای که آن‌ها باید فرآیند دستیابی به محصول را دنبال کنند. این اقدامات در مجموعه سپاه عملیاتی شده است و در طی 34 ماه گذشته توانسته‌ایم ده‌ها سامانه را مورد رونمایی قرار دهیم.

سردار حاجی‌زاده با اشاره به این که انواع و اقسام هواپیماهای بدون سرنشین و رادارها در کشورها تولید شده است، گفت: به باور "ما می‌توانیم" دست یافته‌ایم به گونه‌ای که بند ناف را از بیگانگان قطع کرده‌ایم.

وی با اشاره به این که بعضی از تدابیر مقام معظم رهبری را تصور می‌کردیم که در لحظه اول شدنی نیست، گفت: با وزیر دفاع، متخصصین امر و کارکنان جلساتی را برگزار کردیم تا به بررسی موضوع بپردازیم به طوری که در جلسه اول به این نتیجه رسیده بودیم که نمی‌توانیم به دستاوردهای خوبی دست یابیم. اکنون خوشبختانه شاهد دستاوردها و توانمندی‌های نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستیم.

*ظرف شش ماه توانستیم دقت موشک‌ها را به زیر ده متر برسانیم

سردار حاجی‌زاده با اشاره به این که ظرف شش ماه توانستیم دقت موشک‌ها را به زیر ده متر برسانیم، اضافه کرد: باید باور کنیم که می‌توانیم به دستاوردهای خوبی دست یابیم. اگر همت کنیم خداوند راه‌ها را برایمان باز خواهد کرد لذا نباید اتکا به خداوند را فراموش کنیم.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه روند مهندسی معکوس پهپاد فوق پیشرفته و رادار گریز RQ170 غنیمتی چگونه صورت گرفته است؟ گفت: این هواپیما دستاوردهای بسیار زیادی برای ما در عرصه‌های مختلف اطلاعاتی و فناوری‌های مختلف داشته است به گونه‌ای که یکی از پروژه‌ها در این رابطه بحث مهندسی معکوس بوده است.

سردار سرتیپ حاجی‌زاده با اشاره به این که هواپیماهای خودمان دست کمی از این پهپاد ندارند، ادامه داد: به لحاظ فناوری این پهپاد با دیگر پهپادها اختلاف دارد.

*مهندسی معکوس پهپاد RQ170 پایان رسیده است

وی با اشاره به این که از آذر سال 90 تا به امروز مدت زیادی نگذشته و کار مهندسی معکوس این پهپاد به اتمام رسیده است، گفت: البته تست‌های پرواز این پهپاد باقی مانده است.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران با اشاره به این که فروند 2 و 3 این پهپاد در حال ساخت است، خاطر نشان کرد: پیام اقتدار و توانایی درونی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به خوبی دریافت شده است.

سردار سرتیپ حاجی‌زاده در پاسخ به سوال دیگری مبنی براین که اهم این پیام‌ها برای داخل و خارج چیست؟ اظهار داشت: مقام معظم رهبری فرمودند این نمایشگاه بسیار شیرین و فراموش نشدنی خواهدبود.

وی مهمترین درس نمایشگاه هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را اثبات استعداد و توانایی ملت ایران برای ورود به میدان‌های دشوار دانست و خاطر نشان کرد: این نمایشگاه به همه مسئولان پیام اقتدار و توانایی درونی را می‌دهد و اعلام می‌کند که ما می‌توانیم.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران با اشاره به گلایه مقام معظم رهبری از برخی از مدیران مبنی بر عدم درک این پیام‌ها گفت: این نمایشگاه و دستاوردهای آن در طی مدت کوتاه صورت گرفته است که باید برایمان الگو باشد.

انتهای پيام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۲۶۵۱


ارسال