چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ,20 October 2021
1
Share/Save/Bookmark
۱
نماینده مردم سراوان در مجلس گفت:جامعه اهل سنت طبق فرمایشات رهبر انقلاب طالب اتحاد و انسجام هستند و آن را بخشی از دین خود می‌دانند.
به گزارش سرویس سیاسی عصر هامون، هدایت الله میر مرادزهی عضو کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی در نطق میان دستور در مجلس با تاکید بر اینکه طبق اصول 19 و 20 قانون اساسی همه مردم از حقوق مساوی برخوردارند گفت: آیا اینکه مردم توقع داشته باشند که شهروند درجه یک باشند چیزی زیادی است؟

متن کامل نطق نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و درود برروان پاک اما و شهدا و آرزوی توفیق مزید برای رهبر معظم انقلاب.

نمایندگان عزیز و حضار گرانقدر:

افتخار دارم سلام و پیام مردم پاک طینت و همیشه در صحنه سراوان، سیب سوران و مهرستان (زابلی) را به شما برسانم. مردمی که در بین همه محرومیت ها و کم لطفی ها هرگز خم به ابروی خود نیاورده اند و مرز و خاک پاک ایران را ناموس خود می دانند. آری، قوم بلوچ و جامعه اهل سنت در تمامی صحنه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بالاترین مشارکت در کشور را دارند و حفظ اتحاد و وطن دوستی را جزئی از اعتقاد و ایمان خود می دانند. اما دریغ از اینکه عده ای معاند نان تفرقه را می خورند چشم دیدن این اتحاد را ندارند. بخصوص در موضوع آزادسازی گروگان های مرزی و جاری ساختن آب هیرمند که با تلاش و تدبیر استاندار محترم و مسئولین، علما و معتمدین بویژه حضرت مولانا عبدالحمید انجام شد.

جناب آقای دکتر روحانی، رئیس جمهور محبوب و نمایندگان محترم:

طبق اصل نوزدهم قانون اساسی مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود.

اصلی بیستم قانون اساسی : همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند.

اهل سنت و مردم بلوچ نیز جزء لاینفک ملت ایرانند. آیا انتظار شهروند درجه یک بودن توقع زیادی است که از نظام پر اقتدار و مردمی جمهوری اسلامی ایران دارند؟ این مردم نجیب پیش از اینکه خدمت بخواهند، حرمت و مشارکت و حق قانونی و اصل مساوات می خواهند دوست دارند در سپاه و ارتش و نیروی انتظامی و مرزبانی خدمت کنند تا هر جا دشمن به وطن چشم طمع داشت جان خود را نیز برای حفظ آن فدا کنند. از شما انتظار دارم از نظرات نخبگان و علمای ما به خصوص مولانا عبدالحمید که دلسوز شود. کودکان این منطقه می گویند مدرسه ام را تو بساز، آینده ام را خودم خواهم ساخت. دستور فرمایید با جهشی ویژه این محرومیت زدایی صورت پذیرد. تنها راه جبران کمبود نیرو و رفع مشکلات آموزشی جذب معلمان بومی شهرستانی است که تأکید دارم باید محقق شود. احداث دبیرستان های شبانه روزی در سه شهرستان باید در اولویت پروژه ها قرار گیرد تا امکان ادامه تحصیل دانش آموزان مناطق محروم از بین نرود. سرانه فعلی مدارس شبانه روزی نیز به حدی است که همواره در تأمین غذای دانش آموزان مشکل دارند. حق نوار مرزی نیز کمترین چیزی است که بتوان در جبران زحمات معلمان سخت کوش شهرستان های سراوان، سیب سوران و مهرستان قایل شد. امکانات ورزشی در مدارس منطقه بسیار پایین تر از استاندارد کشور است نسبت به ارتقاء آن اقدام نمایید. طبق آمارهای سازمان ملل بالاترین ضریب هوشی این سه شهرستان که عمدتا از خانواده هایی کم درآمد و بی بضاعت نیز هستند طرح حمایتی در نظر بگیرید. همچنین در تأمین کتب کمک درسی برای مناطق محروم باید در دستور کار قرار گیرد.

جناب آقای مهندس چیت چیان وزیر محترم نیرو:

درخواست دارم نسبت به اعمال نرخ برق گرمسیری در حوزه انتخابیه اینجانب اقدام فرماید. همچنین با ادامه خط 230 کیلووات آشار به سراوان که همواره مردم منطقه از افت ولتاژ رنج می برند می توان تا حد زیادی آن را جبران نمود. احداث پست برق 63 کیلو وات به سیرکان و بم پشت، احداث نیروگاه 100 مگاواتی سراوان، توسعه برق شهری و روستایی و رفع افت ولتاژ بایددر صدر اولویت های این وزارتخانه باشد. انتقال آب کشاورزی از سد ماشکید علیا به سیب سوران تنها راه نجات نخل های صد ساله است که از دولت تدبیر و امید انتظارتحقق این وعده را دارم. با احداث سدهایی بر روی رودخانه های مرزی ماشکید سفلی، هتزامان، زابلی، سنگلک، هودچکان، میرعبدل جالق که مطالعات آن انجام شده تا حد زیادی مشکل آب این حوزه حل خواهد شد که امیدوارم در زمان صدارت حضرتعالی انجام شود. سی و پنج سال از انقلاب شکوهمند اسلامی می گذرد و هنوز بسیاری از روستاها از نعمت آب شرب بهداشتی و برق محرومند که باید در این دولت طرحهای آبرسانی و برق روستایی به اجراو بهره برداری برسند. همچنین نسبت به اجرای طرح فاضلاب شهری سراوان، سیب سوران و مهرستان (زابلی) اقدام نمایید. تأمین آب بیش از هزار روستای استان سیستان و بلوچستان وشهرستان های سراوان، سیب سوران و مهرستان (زابلی) از طریق تانکر انجام می شود و بیش از چهار هزار روستا فاقد هرگونه سامانه آبرسانی می باشد که نیازمند حدود 200 میلیارد ریال اعتبار است که این اعتبار از توان استان خارج است. انتظار دارم اعتبار فوق از طریق ردیف ملی کشوری برای استان تأمین گردد.

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جناب آقای دکتر هاشمی:

درخواست دارم برای تسریع در تکمیل بیمارستان های سراوان و سیب سوران و تجهیز بیمارستان مهرستان تدبیری اتخاذ نمایید. اختصاص سهمیه 30 نفری پزشکی منطقه محروم در مهر 93 گام بلندی در جهت رفع کمبود پزشک است که لازم است به آن اهتمام ورزید. در هیچ جای ایران اسلامی محرومیت های طاقت فرسای بهداشتی و درمانی تا این حد وجود ندارد. لذا با احداث مراکز بهداشت و تأمین به موقع پزشک مورد نیاز آن، رنجی از رخسار روستاییان صبور بکاهید. زایشگاه سراوان پانزده سال است ساخته شده که راه اندازی آن را از حضرتعالی خواستارم. تکمیل کادر پزشک متخصص، بهیاری، بهورزی و پرسنل تخصصی بیمارستان و مراکز بهداشتی از واجبات سه شهرستان است. تأمین نیروی متخصص پزشکی وجذب نیروهای بومی در این حوزه انتخابیه نیز خواسته مردم شریف ماست.

جناب آقای مهندس نعمت زاده، وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت:

در کدام منطقه به اندازه سراوان، سیب سوران و مهرستان معادن کشف نشده از منگنز، کروم، آهن، گرانیت و ... سراغ دارید؟ آیا تا کنون به این اندیشیده اید که با مطالعه و اکتشاف و بهره برداری و حمایت از سرمایه گذاران در این منطقه چه میزان اشتغال و تولید ثروت صورت می پذیرد؟ خواهشمند است نسبت به این مهم اهتمام ورزید تا این سرمایه انسانی و استعدادهای سرشار جوانان غیور بر بادنرود. لازم است دستور فرمایید نسبت به تأمین اعتبار 40 کیلومتر آسفالت جاده معادن کوه سفید و کوه بیرک اقدام عاجل صورت پذیرد. از سوی دیگر استقرار اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان مهرستان آن هم با استفاده از نیروهای بومی شهرستانی از اهم خواسته مردم از حضرتعالی است.

جناب آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت:

ضمن تشکر از مدیریت آقای اعتصامی مدیر کل فرآورده های نفتی استان سیستان و بلوچستان انتظار دارم نسبت به ایجاد انبار نفت برای سه شهرستان اقدام فرماید و با تأمین به موقع و کافی سوخت برای وسایط نقلیه و ماشین آلات کشاورزی و سایر مصارف سعی در برطرف کردن این کاستی ها نماید.

جناب آقای دکتر جنتی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی:

استقرار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان های سیب و سوران و مهرستان، ترویج و آموزش فرهنگ غنی منطقه با برگزاری جشن ها و مراسمات و همایش های مربوطه و احداث سالن های فرهنگی و هنری در حوزه انتخابیه بخشی از تقاضای مردم حوزه انتخابیه از جنابعالی است.

جناب آقای دکتر سلطانی فر معاون محترم رئیس جمهور و ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور:

قلعه تاریخی سب (بلندترین قلعه خاکی ایران) و نیز قلعه های دزک، کنت، پسکوه، هیدوچ، مهرستان (البرز)، جالق، بم پشت و سراوان از سرمایه ها و میراث عظیم فرهنگ غنی ماست که لازم است نسبت به مرمت و بازسازی و توسعه زیرساخت های گردشگری آن اقدام صورت پذیرد.

جناب آقای مهندس آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی:

بعد از سی و پنج سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی هنوز هم پروژه های نیمه تمام و 1500 کیلومتر راه روستایی وجود دارد که مشکلات زیادی برای مردم بوجود آورده است. تکمیل آسفالت جاده های (سراوان به خاش)، (پسکوه ـ خاش)، (اسلام آباد به کرشان دپکور)، (300 کیلومتر راه های بم پشت) ـ کلپورگان به کله گان)، (جالق به مک سوخته)، (مهرستان به مولتان)، (مهرستان به ایرانشهر)، (مهرستان به سرباز)، (مهرستان به رگنتک به ایرندگان)، (سوران به پسکوه)، (سیب به اسلام آباد)، (سراوان به کوهک) که به صورت فرعی بنا شده یا نیمه تمام مانده اند اکنون با رشد جمعیت و ترافیک مسیر نیاز به ارتقاء به راه اصلی دارد. (راه آپاتان به سیب) را درخواست دارم برای تکمیل این پروژه ها بیش از هر جای دیگری تلاش فرمایید. فرودگاه سراوان، این سرمایه عظیم بیت المال علی رغم تمام وعده ها هنوز هم تعطیل است. از اینرو برقراری پروازهای تهران ـ سراوان ـ چابهار و سراوان ـ پاکستان ـ پنجگور ـ کویته ـ کراچی با توجه به موقعیت دانگشاهی و تجاری سراوان ضروری می باشد. همچنین درخواست دارم با اختصاص زمین به جوانان تازه ازدواج کرده دراین سه شهرستان محروم از بنیان خانواده حمایت نمایید.

ریاست محترم بنیاد مسکن کشور:

اجرای طرح های هادی روستایی نیز بایددر دستور کار بنیاد مسکن در سه شهرستان حوزه انتخابیه قرار گیرد. بهویژه دهستان های سیب، کنت، گوهر میلی، پسکوه، ناهوک، اسفندک، گشت، چاهوک، گنک، سولان، مرافات، آشار، ایرفشان، بوری، مورتی و کشتگان، شندان، رحمت آباد، ناصر آباد، کهن ملا و کهن کرمشاه، شمسر، جد، مولتان.

ریاست محترم قوه قضائیه:

استقرار ادارات دادگستری مهرستان و جالق و تکمیل ساختمان دادگستری سیب و سوران نیز بخشی از مشکلات قضایی مردم را حل و فصل خواهد نمود استدعا دارم دستور فرمایید اقدامات لازم را مبذول دارند.

جناب آقای دکتر رحمانی فضلی وزیر محترم کشور:

این استان 11 برابر استان های کوچک کشور است و محرومیت آن در کنار حمعیت و وسعت بالا ایجاب می نماید ارتقاء بخش های جالق و بم پشت به شهرستان، دهستان های اسفندک، پسکوه و گشت به بخش و دهستان های سب، کنت و ناهوک به شهر در اسرع وقت صورت پذیرد تا یادگاری زرین از دولت یازدهم بر جای بماند. شهرداری های این خطه در امدی ندارند لذا درخواست دارم با تخصیص اعتباری ویژه برای مبلمان شهری و بهسازی معابر و آسفالت شهری سراوان، سیب سوران و مهرستان بذل محبت فرمایید. همچنین کلیه واحدهای آتش نشانی و زباله کش منطقه نیاز به تأمین دستگاه های جدید دارند که از شما انتظار تحقق آنها را دارم. داشتن مرز فرصت بی بدیلی است صدور مجوز صادرات و واردات از طریق شرکت های تعاونی و سایر اقشار می توان اشتغال قابل توجهی را برای منطقه رقم زد که باید هر چه سریعتر محقق شود. اعتبارات خشکسالی، زلزله و سیل سراوان، سیب سوران و مهرستان هیچ مشکلی را حل نکرده متناسب با عمق خسارات اعتبار تخصیص داده شود.

فعال نمودن بازارچه های مرزی کوهک، جالق، شمسر، ضیایی، زمینان، ابرفشان و فعال نمودن گمرک بین المللی کوهک نیز آرزوی دیرینه مردم است که امیدواریم دولت تدبیر و امید آن را محقق سازد.

جناب آقای مهندس حجتی وزیر محترم جهاد کشاورزی:

از حضرتعالی درخواست دارم با تخصیص اعتبار کافی آبخیزداری و آب و خاک برای مهار آب های سطحی اقدام نمایید. اعتبارت قنوات، ترویج کشاورزی، زراعت، باغبانی، حفظ نباتات، تخصیص اعتبار اجرای آبیاری تحت فشار به دلیل کمبود آب، راه اندازی پروژه های گلخانه های مک سوخته و شمسر، راه اندازی و فعال نمودن قرنطینه دامی کوهک، تامین و جذب نیروی متخصص بومی با توجه به بازنشستگی نیروها بخش دیگری از مطالبات از آن وزارتخانه است و استفاده از ظرفیت 300 رأسی کشتارگاه پیشین که مجهز به پیش سرد می باشد و می تواند در تأمین گوشت کشور و تنظیم بازار نقش بسزایی داشته باشد و فعال نمودن کشتارگاه سراوان که اشتغال جوانان را به دنبال دارد. توسعه و حمایت تولید مواد غذایی، میوه، سبزی، گوشت سفید و قرمز، که برای سلامت جامعه لازم است در میدان های تره بار کشور فعال شوند.

جناب آقای دکتر گودرزی وزیر محترم ورزش و جوانان:

پروژه های ورزشی نیمه تمام بخشان، خیابن حمزه، سیب و سوران، مهرستان، سالن های سیب کنت، پسکوه، گشت، ناهوک، تکمیل شوند تا از ورزش جوانان حمایت عملی نمایید.

از وزیر محترم ارتباطات:

انتظار دارم توسعه تلفن روستایی برای کلیه مناطق روستایی را در اولویت قرار داده و جهت نصب دکل آنتن موبایل در کلیه مناطق حوزه انتخابیه اینجانب و توسعه شبکه اینترنت در شهرستان های سراوان، سیب سوران و مهرستان اقدام شایسته ای مبذول دارند.

از ریاست محترم جمعیت هلال احمر:

درخواست دارم نسبت به راه اندازی پایگاه امداد و نجات محورهای ناهوک و جالق، محورهای بم پشت و سوران و سیب و مهرستان عنایت کافی را داشته باشید. تکمیل ساختمان نیمه تمام هلال احمر سراوان و راه اندازی دانشگاه جامع علمی کاربردی هلال احمر سراوان در همین راستا باید انجام پذیرد. همچنین شایسته است 30 تن مواد غذایی که سرکار خانم رافع قول مساعد آن را داده اند که برای مناطق محروم سه شهرستان در اسرع وقت تأمین گردد.

جا دارد از سپاه پاسداران استان سیستان و بلوچستان به خاطر جذب نیروهای بومی قدردانی نمایم. امیدوارم شاهد استمرار این مهم در ارتش، نیروی انتظامی، مرزبانی هم باشیم.

انتهای پیام/ 7250
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۴۸۸۸
مرجع : خانه ملت


ارسال
دوستدار ولایت
۱۳۹۳/۰۴/۰۱ ۰۴:۱۲
با سلام و درود به ساحت مقدس آقا امام زمان(عج) و درود خالصانه به روح پرفتوح شهدای اسلام

اتحاد ،رمز پیروزی در هر عرصه ای است،این شعار ویژه و اصلی همه مسلمانان و خصوصا اساس پیروزی انقلاب اسلامی ایران بوده و نمودار عملی این شعار بعینه در هشت سال دفاع مقدس به زیبایی ترسیم شده است.
اما دشمن همیشه به دنبال از بین بردن اتحاد مردم ایران اسلامی است.
یک نمونه از هزارکاری که دشمن جهت از بین بردن اتحاد مردم Tبه آن پافشاری میکند ، بحث فرهنگ ما مردم مسلمان هست.
بحث فرهنگ یکی از دغدغه های رهبر فرزانه حضرت امام خامنه (حفظه الله) است که همیشه به آن اشاره کرده اند.
من به عنوان یک فرد در جامعه اسلامی ایران، در این خصوص نظری دارم و ان اینکه:
وقتی فرهنگ اسلامی تضعیف شود دیگر اتحادی وجود نخواهد داشت ، و وقتی که اتحاد نباشد پیروزی در هر عرصه ای تضعیف خواهد شد.
یکی از موضوعات مهم عرصه اقتصاد است. وقتی اتحاد نباشد ، اقتصاد روز به روز ضعیف می شود.
ما می توانیم با اتحاد ،دربرابر تحریمها ایستادگی کنیم، ما بایداز تمام توانمندیهایمان استفاده کنیم.
یک مثال جالب که به ذهن بنده رسیده این هست که:
آلمانها پس از جنگ جهانی اول که وضع اقتصادی فلجی داشتند ،چگونه غول صنعت، پس از جنگ جهانی اول شدند و…..
اگر تاریخ را مطالعه کنیم ،می دانیم که پشت کار آلمانها باعث این مهم شد.
اگر تمام تحریم ها بر علیه ما تحمیل شوند، ما مردم ایران اسلامی با روحیه جهادی می توانیم از تمام توانمندیهایمان استفاده کنیم و الگوی پیشرفت در تمام عرصه ها باشیم.
یادمان نرود که رهبر فرزانه حضرت امام خامنه (حفظه الله) امسال را ، “سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی” اعلام کردند.