دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ ,20 September 2021
1
Share/Save/Bookmark
۱
آمریکا بنا به شرایط ویژه جام جهانی 2014 برزیل، چندان تحت فشار افکارعمومی نیست و از این "حواس‌پرتی"عمومی نهایت استفاده را می‌برد.
به گزارش سرويس بين الملل عصر هامون، در حال حاضر که افکارعمومی دنیا مشغول جام جهانی 2014 برزیل است، به نظر می‌رسد سیاستمداران ارشد قدرت‌های استکباری در صدد سوءاستفاده از این "حواس‌پرتی" هستند. در این گزارش به بررسی کمرنگ شدن مهم‌ترین رویدادهای سیاسی در مقابل رویدادهای فوتبالی این روزها می‌پردازیم:
 
مسابقات جام جهانی فوتبال 2014 به عنوان بزرگ‌ترین رویداد ورزشی جهان در 12 شهر مختلف برزیل میان 32 تیم ملی در حال برگزاری است و دقیقاً یک ماه تمام (12 ژوئن الی 13 ژوئیه) به طول خواهد انجامید. حدود دو هفته آن سپری شده و هرچه می گذرد بر حساسیت و عددمخاطب آن افزوده می‌شود.
 
 
حتی اگر نگاه همه مردم دنیا هم در این یک ماه معطوف مستطیل‌های سبز فوتبال در برزیل باشد، مسلمّاً جهان و ناآرامی‌های آن از حرکت نایستاده است. حتی با نگاهی دقیق‌تر به این نتیجه می‌رسیم که سیاستمداران، سرگرمی ناشی از رقابت‌های جام جهانی را به منزله یک ماه "زنگ تفریح مردم دنیا" تلقی می‌کنند که بتوانند با اندکی آسودگی خاطر بیشتر، برخی از مهم‌ترین تصمیمات و اقدامات مدیریتی خود را به پیش ببرند.
 
 
*** اروپا در تلاش برای عبور از بحران‌ها
 
مجلس فدرال آلمان اکنون در حال کار فشرده بر روی معاهده تجارت آزاد فراآتلانتیک (TTIP) است و چنانچه می‌دانیم این معاهده متأثر از بحران اوکراین از شش ماه گذشته دستخوش فراز و نشیب‌های بسیاری شده و امضای آن مدام به تعویق افتاده است.
 
 
وجود تنش‌های مسلحانه علی‌رغم تمدید آتش‌بس در بحران اوکراین، انتخاب "ژان کلود یونکر" به ریاست کمیسیون اروپا، افزایش اختلافات میان روسیه- اروپا بر سر خطوط لوله و حجم صادرات گاز، ... همگی رویدادهای مهمی هستند که اگر جام جهانی نبود، حتماً توجهات عوام و خواص اروپا را بیشتر از این به خود جلب می‌کرد.
 
 
 
*** قوانین جاسوسی؛ معضلی که شهروندان از آن شاکی‌اند
 
برای وضع قوانین جدید در محدودکردن و کنترل شهروندان، چه روزهایی بهتر از این روزها که مردم در پای تلویزیون‌ها سرگرم تماشای فوتبال هستند؟ پارلمان سوئیس در تازه‌ترین اقدام، تصویب دو طرح فوری را در دستورکار خود قرار داده است:
 
1. بررسی اخذ مجوز برای روش‌های حرفه‌ای‌تر جاسوسی از شهروندان سوئیس. 2. ارائه این روش‌ها در آینده به دادگاه نظامی این کشور. ناظران معتقدند تصویب این طرح‌ها ممکن است علناً سوئیس را تبدیل به کشوری زیر چتر دوربین‌های مداربسته قرار دهد.
 
 
قانونگذاری در حوزه نظارت بر ارتباطات پستی و مخابرات از راه دور (BÜPF) را متوقف کنید!
 
 
با تصویب این قانون، دولت قادر خواهد بود به طور فراگیر ویروس‌های نامرئی را روی کامپیوترهای شخصی افراد نصب کرده و پروفایل‌های تک تک آن‌ها را برای همیشه ذخیره نماید. بهانه همه این اقدامات و قوانین (که تازه قرار است مشروعیت پارلمانی هم بیابد) "مبارزه با ترور" است.
 
یک کارشناس سوئیسی روز گذشته در وب‌سایت شخصی‌اش نوشت:
 
«به نظر می‌رسد همۀ ما در چشم دولت‌هایمان، تروریست هستیم! در صورت تصویب این قوانین، دیگر هیچ حق و ناحقی وجود نخواهد داشت؛ همه شهروندان، تروریست‌های بالقوه هستند و لذا با سوءظن مجرمانه با آن‌ها برخورد می‌شود. حقوق اولیه، حریم خصوصی و آزادی‌های فردی برچیده می‌شود. به عبارت دیگر، همان کاری که آژانس امنیت ملی آمریکا در قبال دنیا انجام می‌دهد، سوئیس در قبال مردم خودش انجام خواهد داد، آن هم به صورت قانونی.»
 
 
*** بی‌ثباتی در عراق؛ در صدر تحولات خاورمیانه
 
کاخ سفید طی روزهای اخیر مدعی شده که برای ایجاد ثبات در مناطق تحت کنترل معارضان سوریه، قصد دارد بودجه 500 میلیون دلاری به آموزش و تجهیز مخالفان سوریه اختصاص دهد.
 
در شرایط فعلی که داعشی‌ها با تجاوز غافلگیرانه به خاک عراق، خوی جنایتکار و ماهیت تروریستی‌شان در سوریه را نیز برای افکارعمومی دنیا آشکار کردند، دیگر ایالات متحده آمریکا نمی‌تواند با همان دلایل واهی قبل (مبارزه با دولت بشار اسد و سرکوبی تروریسم) تروریست‌ها را به لحاظ مالی تجهیز و مسلح کند. اما تصویب این بودجه هنگفت در کنگره آمریکا بدان معنی است که آمریکا بنا به شرایط ویژه جام جهانی، چندان تحت فشار افکارعمومی نیست و از این "حواس‌پرتی" نهایت استفاده را می‌برد.
 
با این حال بازی‌های جام جهانی، هر چقدر هم که دنیای سیاست و تحولات بین‌المللی را به حاشیه براند، نمی‌تواند افکارعمومی را از عمق فجایعی که تروریست‌های تکفیری بعثی در عراق مرتکب می‌شوند، غافل کند. فوتبال خونین و وحشیانه نیروهای مسلح داعش با سرهای قربانیان بیگناه به یاد می‌آوریم و خبرهای روزانه بمبگذاری و ترور در استان‌های مختلف عراق را پی می‌گیریم.
 
 
 
جالب اینجاست که وعده وعید‌های داعش نیز در این ماه فشرده‌تر شده و تروریست‌ها که گویی نیم‌نگاهی هم به تب داغ جام جهانی و غفلت مجامع بین‌المللی دارند، علناً مدعی شده‌اند که به زودی قصد عملی کردن نقشه‌های بزرگی مانند تصرف بغداد را دارند.
 
*** ... و سرانجام: زنگ تفریح فوتبالی میان مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5!
 
هنوز چند روز از مذاکرات وین 5 نگذشته بود که رقابت‌های جام جهانی برزیل کلید خورد. در واقع، پایان مرحله یک هشتم نهایی این مسابقات، همزمان با دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران (وین 6 در تاریخ 12 تیر 93) خواهد بود.
 
از 12 ژوئن و آغاز رقابت‌های جام جهانی، سرخط خبرهای خبرگزاری‌ها، مطبوعات و رسانه‌های دنیا جای خود را به بازتاب بازی‌ها، نظرسنجی‌ها، انواع و اقسام گزارش‌های صوتی، تصویری و ویدئویی از جام جهانی و حواشی آن داد تا دیگر فرصتی برای اخبار سیاسی بین‌المللی نباشد یا حداقل اهمیت واقعی آن منعکس نشود.
 
 
روزنامه هافینگتون پست روز سه شنبه 24 ژوئن در مقاله‌ای با توصیه به ابرقدرت‌های بین‌المللی نوشت: بهتر است سیاستمداران از بازی‌های جام جهانی فوتبال به عنوان پوششی برای جنایات، فتنه‌گری و تخلفات گسترده استفاده ننمایند.
 
انتهای پیام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۵۳۳۳


ارسال
سپاس
۱۳۹۳/۰۴/۰۹ ۱۴:۰۰
کاملا درست و هوشمندانه