شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ ,4 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۱
موضع آمریکای لاتین در حمایت از مردم غزه، چندان هم تعجب‌آور نبود. کشورهای آمریکای لاتین در طول تاریخ نیز همواره حمایت و پشتیبانی خود را از مردم فلسطین نشان داده‌اند.
به گزارش سرويس بين الملل عصر هامون، پایگاه خبری "الجزیره آمریکا" در مقاله‌ای به قلم "لورا کارلسن" می‌نویسد: از زمان آغاز تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه، مردم سراسر جهان با مشاهده تصاویر مربوط به کودکان کشته شده فلسطینی در خانه‌ها و مدارس و بمب‌هایی که در محله‌های آن‌ها منفجر می‌شوند، شدیدا به خشم آمده‌اند. بسیاری از دولت‌ها، در ارائه اظهارات پوچ و بی‌ارزش خود علیه این خشونت، از آمریکا پیروی کرده‌اند و شهادت تعداد بیشماری از غیرنظامیان فلسطینی به دست رژیم اشغالگر صهیونیستی را نادیده می‌گیرند.
اما در حالی که دولت آمریکا تلاش می‌کند که حمایت بی‌قید و شرط خود از اسرائیل را با اصول اساسی حقوق بشر منطبق نشان دهد، آمریکای لاتین، همچنان بر مخالفت خود با محاصره غزه ایستادگی کرده است. رهبران سراسر آمریکای لاتین، حملات نیروهای دفاعی رژیم صهیونیستی به غزه را به عنوان اقدامی افراطی و ناعادلانه، محکوم کرده‌اند.

*** اسرائیل به اصول بنیادی قوانین بشردوستانه بین المللی احترام نمی‌گذارد
«دیلما روسف»، رئیس‌جمهور برزیل در مصاحبه با روزنامه «فولها اس پائولو» گفت:‌ «من فکر می‌کنم اتفاقاتی که در نوار غزه رخ می‌دهند، خطرناک هستند. به نظر من اقدامات اسرائیل یک نسل‌کشی نیست بلکه یک قتل عام به شمار می‌رود.»
شیلی، عضو حاضر شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که دولت اسرائیل «به اصول بنیادی قوانین بشردوستانه بین المللی احترام نمی‌گذارد.»
«خوزه موجیکا»، رئیس‌جمهور کشور اروگوئه نیز در برنامه‌ای رادیویی، حملات اسرائیل به غزه را محکوم کرد. وی در این برنامه گفت: «به نظر من،‌ اقدامات اسرائیل تاریخ مردم یهود را لکه دار کرده است. با نفرت و انتقام نمی‌توان تمدن ساخت.»

*** رئیس‌جمهور بولیوی، اسرائیل را تروریست خواند
«اوو مورالس»، رئیس‌جمهور بولیوی گفت: «اسرائیل به پیمان‌های بین‌المللی و حقوق بشر احترام نمی‌گذارد. این رژیم به اصول احترام به زندگی و حقوق اولیه انسان‌ها برای زندگی صلح‌آمیز در جامعه بین الملل، پایبند نیست.» وی همچنین اسرائیل را تروریست خواند.
«رافائل کورآ»، رئیس‌جمهور اکوآدور نیز به سیل انتقادات علیه اقدامات رژیم صهیونیستی پیوست و دیدار رسمی از پیش تعیین شده خود به اسرائیل را که قرار بود در اواخر امسال صورت گیرد، لغو کرد.
به علاوه، «بلوک منطقه‌ای مرکوسور»، در نشست اخیر خود با انتشار بیانه ای، «نیروهای ارتش اسرائیل را به خاطر استفاده نامتناسب از زور علیه غیرنظامیان، از جمله زنان و کودکان نوار غزه،» محکوم کرد. «مرکوسور» در این بیانیه «لغو فوری محاصره غزه، که جمعیت این منطقه را تحت تاثیر قرار داده است، و همچنین «آتش‌بسی فوری و پایدار» را خواستار شد تا بدین ترتیب، جا به جایی و انتقال آزادانه مردم، غذا، دارو و کمک‌های انسان دوستانه به طور زمینی و هوایی به این منطقه امکان‌پذیر گردد.


*** برزیل، شیلی، اکوآدور، السالوادور و پرو، سفرای خود را از اسرائیل خارج کرده‌اند

اما حقیقت این است که این بیانیه‌ها آن چنان تاثیر گذار نبودند. بلکه آنچه که توجهات را به موضع منطقه واقعا جلب کرد، اقدامات دولت‌های این کشورها بود. تا به امروز، برزیل، شیلی، اکوآدور، السالوادور و پرو، سفرای خود را از اسرائیل خارج کرده‌اند و ونزوئلا نیز روابط دیپلماتیک خود با رژیم صهیونیتی را به حالت تعلیق درآورده است.
این اقدامات خشم مقامات اسرائیلی را برانگیخته است. دولت اسرائیل، برزیل را به خاطر رهبری این گروه سرزنش کرد و رهبر منطقه‌ای آمریکای جنوبی را «یک کوتوله دیپلماتیک» نامید. واکنش اسرائیل، وقتی که «ییگال پالمور»، سخنگوی وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی افزود که برزیل «یک شریک دیپلماتیک بی‌ربط بود که به جای همکاری در حل مشکلات، خودش مشکل ساز است»، در آغاز شبیه به رفتار قلدری در محوطه مدرسه به نظر می‌رسید.

*** آمریکای لاتین در لحظات مهم تاریخی از مردم فلسطین حمایت کرده است
با این حال، موضع آمریکای لاتین چندان هم تعجب‌آور نبود. کشورهای آمریکای لاتین در طول تاریخ نیز همواره حمایت و پشتیبانی خود را از مردم فلسطین نشان داده‌اند. «دیگو کارسیا»، نویسنده اهل پرو، در مقاله‌ اخیر خود در روزنامه «ال پایس» می‌نویسد «آمریکای لاتین در لحظات مهم تاریخی از مردم فلسطین حمایت کرده است.» وی در این مقاله اشاره می‌کند که کشورهای آمریکای لاتین در جنگ شش روزه 1967، عقب‌نشینی اسرائیل از سرزمین‌های اشغالی و تدوین قطعنامه 242 را خواستار شدند. در سال‌های اخیر، تقریبا تمام کشورهای آمریکای لاتین، دولت فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند.

*** کشورهایی که روابط بسیار نزدیکی با آمریکا دارند در واکنش به اقدامات اخیر اسرائیل، سکوت اختیار کرده‌اند
یکی از دلایل عمده لحن بی‌محابای انتقاد از اسرائیل، استقلال نسبتا نوظهور آمریکای لاتین از سیاست خارجی آمریکا است. برای اولین بار است که اکثریت کشورهای این قاره، از توهین به همسایه شمالی خود [آمریکا] واهمه‌ای ندارند.
کشورهای آمریکای لاتین، در مورد مسئله فلسطین، همانند بسیاری از مسائل سیاست خارجی دیگر، موضع مستقل خود را اتخاذ کرده‌اند. کشورهایی که روابط بسیار نزدیکی با آمریکا دارند ــبرای مثال مکزیک و کلمبیا ــ در واکنش به اقدامات اخیر اسرائیل، سکوت اختیار کرده‌اند؛ در حالی که دولت‌های «مرکز-چپ»، به طور علنی مخالفت خود را با بمباران و اشغال غزه به دست اسرائیل، نشان داده‌اند.

*** کلمبیا، مکزیک و پاناما از به رسمیت شناختن دولت فلسطین خودداری می‌کنند
آن دسته از کشورهای آمریکای لاتین که از به رسمیت شناختن دولت فلسطین خودداری می‌کنند، در واقع همان کشورهایی هستند که دارای روابط اقتصادی و نظامی مستحکمی با دولت آمریکا هستند. این کشورها کلمبیا، مکزیک و پاناما هستند. در نوامبر 2012، در رای‌گیری مربوط به پذیرش فلسطین در سازمان ملل به عنوان کشور ناظر غیرعضو، پاناما رای منفی داد؛ در حالی که پاراگوئه، کلمبیا و گوآتمالا رای ممتنع دادند.
امروزه جنبش‌های ضدسلطه، سازمان‌های جدید منطقه‌ای مانند اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی و جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کشورهای جزایر کارائیب که آمریکا را شامل نمی‌شوند، در کنار یکدیگر، صدایی بانفوذ از آمریکای لاتین را به وجود آورده‌اند. این حقیقت که آمریکای لاتین ــبا وجود اقتصادهای در حال ظهور، داشتن یک عضو بریکس و نرخ رشد اقتصادی ـــ به یکی از پویاترین مناطق اقتصادی تبدیل شده است نیز در این مسئله بی‌تاثیر نبوده است.

*** آمریکای لاتین دیگر حاضر نیست به دولت آمریکا ادای احترام کند
به همین خاطر است که دولت اسرائیل در واکنش به خروج سفرای کشورهای آمریکای لاتین از اسرائیل، بسیار آشفته و عصبانی شد. این حرکت، تبدیل به نمونه خطرناکی شده است. کشورهای آمریکای جنوبی مرزهای تاریخی و ایدئولوژیکی را که هرگونه انتقاد از اسرائیل را به عنوان حمله‌ای به حق موجودیت و توهین به آمریکا برابر می‌دانست، شکستند و بر اساس حقوق بشر و قوانین بین المللی رفتار کردند. پیام دوگانه آمریکای لاتین از این اقدام، این بود که: آمریکای لاتین از مردم فلسطین حمایت می‌کند و اینکه دیگر حاضر نیست به دولت آمریکا ادای احترام کند. آمریکای لاتین شاید نتواند دولت آمریکا را به انزوا بکشاند اما با این اقدام توانست دولتی متمرد و سلطه‌گر را تحقیر سازد.
امید است که دیگر ملت‌ها نیز متوجه این موضوع شده و در دفاع از حقوق مردم فلسطین به این کاروان بپیوندند.

انتهای پیام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۸۵۶۲


ارسال