جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ,3 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
رئیس جمهور گفت: دولت در مبارزه با فساد از جمله فساد در دانشگاه و فساد مدارك علمی یا فسادی كه در زمینه بورسیه ها بوده، جدی خواهد بود.
به گزارش سرويس سياسي عصر هامون، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در مرقد امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ، امام خمینی(ره) را پدر دولت مدرن اسلامی نامید و تصریح کرد: امام راحل نه تنها دولت اسلامی را تشكیل داد بلكه به این دولت ، قدرت لازم برای اداره كشور و توان لازم برای مقابله با قدرتها و استكبار جهانی داد.

رئیس جمهور  که همزمان با آغاز هفته دولت ، در صدر اعضای هیات دولت برای تجدید میثاق با آرمان های امام خمینی (ره) و شهیدان انقلاب اسلامی، در مرقد امام راحل حضور یافته بود، گفت امام خمینی (ره) آموزگار آزادی ، راهبر مسیر استقلال و بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران است.

رییس جمهوری اظهارداشت: امام(ره) شخصیتی بود كه دولت مدرن اسلامی را تاسیس كرد اگر چه شکل دهی دولت مدرن از حدود ۱۵۰ سال پیش یعنی از زمان امیركبیر آغاز شد و در دوران انقلاب مشروطه شكل دولت مدرن پیدا كرد اما بعد از آن به دلیل حكومتهایی كه كاملا تحت سلطه قدرتهای استعماری قرار گرفته بودند، از محتوا و درون تهی شد.

دکتر روحانی افزود: امام (ره) فقیه بزرگی بود كه برای اولین بار در تاریخ ایران و همچنین تاریخ شیعه در چارچوب فقه حكومتی، فقه دولت و مقررات اسلامی، توانست دولت مدرن اسلامی به وجود آورد.

رییس جمهوری در ادامه افزود البته نكاتی از قبیل تفكیك قوا و مقرراتی نظیر مالیات، بانكداری، ارتش حرفه ای ، تامین اجتماعی، آموزش عمومی و بهداشت عمومی، چیزهایی نبود كه در فقه ما باشد اما در عین حال اصول و چارچوب هایش در فقه بود و با استفاده از تجربه جهانی، امام در چارچوب مقررات دینی و موازین شرعی ، دولت مدرن اسلامی را امضاء كرد.

دكتر روحانی با بیان اینكه امام خمینی(ره) درسهایی فراوانی به ما یاد داد، گفت: امام، تعادل را به ما آموخت و گفت از افراط، جمود و تحجر و خرافه بپرهیزیم و از تفریط، اباحه گری ، غرب گرایی و غرب زدگی فاصله بگیریم؛ امام راه وسط و اسلام ناب را به ما یاد داد.

رییس جمهوری با بیان اینكه «امروز باید راه وسط امام كه جاده وسطی ما است را بخوبی نگه داریم» ،خاطر نشان كرد: باید در برابر افراط و تفریط ها بدون هیچ دغدغه ای با بیان و کلامی بسیار صریح دفاع كنیم .

دکتر روحانی افزود: امام تعامل بین جمهوریت و اسلامیت را به ما یاد داد و گفت نظام ما مردم سالاری دینی است و آراء و انتخاب مردم، میزان است. همچنین اساس را اجرای فرمان خدا و قانون اسلامی دانست و چارچوب موازین اسلامی را به عنوان موازین هدایت گر بشر گوشزد كرد.

رییس جمهوری ادامه داد: امام (ره)، ایستادگی و جرات ایستادگی در برابر مستكبرین جهان و وظیفه حمایت از مستضعفین و مظلومین را به ما یاد داد كه با ادامه راه امام نه باید از قدرتهای بزرگ بترسیم و نه آنجا كه مظلومین گرفتار ستمگران می شوند در كمك به آنها تردید كنیم.بنابراین امام راحل شجاعت برای جنگ و مقابله با متجاوزین ، ایستادگی در برابر كسانی كه به كشور و عزت ما تجاوز كردند و همچنین شهامت صلح و آشتی را به ما آموخت .

رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: آنجا كه ضرورت در اجرای صلح بود امام تردیدی به خود راه نداد و همانگونه كه شجاعت جنگ و مبارزه را در زندگی امام مشاهده كردیم ،‌شهامت صلح را نیز از امام دیدیم.یعنی از بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران هم كار حسینی را آموختیم و هم كار حسنی را.
دكتر روحانی با بیان اینكه امام خمینی (ره)، خودباوری ، قانونگرایی و اخلاق مداری را به ما آموخت ، تصریح كرد: سراسر زندگی ،‌كلمات، سیره و راه و نهضت و دولت داری امام برای ما درس بود. معیار بزرگی كه امام برای اداره كشور برایمان گذاشت این بود كه نباید مدیریت اسلام در دنیای مدرن امروز زیر سوال برود لذا كلید مصلحت را در اختیار ما گذاشت و احكام ثانویه را در كنار احكام اولیه برای مردم تببین و تشریح كرد.

رییس جمهوری با بیان اینكه امام حق بزرگی به مردم ایران ، مردم جهان، آزادیخواهان و مسلمانان و به گردن دولت و حكومت اسلامی دارد، تاکید كرد: همه باید راه امام را ادامه داده و همانند شاگردان و راهروانش چون رجایی ، باهنر و بهشتی ، لحظه ای از راه امام و اجرای دستوراتش غفلت نورزیم.

دکتر روحانی در ادامه ضمن تشكر از بیت امام راحل كه همواره حامی نظام ، مردم و دولت بوده اند ، درباره برخی مسایل روز توضیحاتی داد و اولویت اول دولت در زمینه مسائل اقتصادی را خروج از ركود و ایجاد رونق اقتصادی دانست.

رییس جمهوری با ابراز امیدواری برای خروج اقتصاد کشور از ركود و شروع رونق اقتصادی ،‌ گفت: پایان سال ۹۳ رشد اقتصادی كشور بعد از دو سال مثبت خواهد بود و دولت همچنان برای كاهش تورم به راه خودادامه می دهد بطوریكه براساس جدیدترین اعلام بانك مركزی ، تورم نقطه به نقطه به ۶/۱۴ و تورم ۱۲ ماهه به ۳/۲۵ رسیده است. یعنی آنچه كه قول داده بودیم تا پایان سال به آن برسیم اكنون محقق شده و به حول و قوه الهی تا پایان امسال تورمی كمتر از ۲۰ درصد را تجربه خواهیم كرد.

رییس شورای عالی امنیت ملی درباره رویكرد دولت در حوزه سیاست خارجی و مذاكرات هسته ای نیز گفت: ایران برای ادامه راه مذاكرات براساس منطق ، حقوق ملت و تعهدات و قوانین بین المللی جدی خواهد بود كه امیدواریم در این مسیر موفقیتی بدست آوریم كه به نفع ایران ، منطقه و جهان باشد.

رییس جمهوری در ادامه با اشاره به گام های دولت در زمینه مسایل فرهنگی و اجتماعی، بیمه و تامین سلامت مردم ، برقرای ثبات و نوعی آرامش در كشور و احترام به اخلاق و آزادی نقد و انتقاد ، گفت: اینجا در محضر امام باید بگویم دولت و رییس جمهور همواره تا پایان به منتقدین احترام خواهد گذاشت اما هرگز در برابر تخریب گران این دولت و نظام ساكت نخواهد ماند.

دکتر روحانی با تاكید بر اینكه با كمك مردم و هدایت های رهبری ، پیگیری مطالبات مردم را ادامه می دهیم، گفت: دولت در مبارزه با فساد از جمله فساد در دانشگاه و فساد مدارك علمی یا فسادی كه در زمینه بورسیه ها بوده، جدی خواهد بود و این مبارزه را ادامه خواهیم داد و با تغییر یك نفر از دولت، مسیر دولت تغییر نخواهد كرد بلكه همان مسیری كه مردم و آرای مردم برای ما مشخص كرده اند، ادامه خواهد یافت.

حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی نوه امام راحل نیز در آیین تجدید میثاق رییس جمهوری و هیات دولت با آرمانهای امام خمینی (ره) ،‌ اقدامات دولت یازدهم را زمینه ساز پیدایش امید در جامعه دانست و گفت: امید در جامعه، بزرگترین سرمایه دولت است؛ به همین جهت بزرگترین مسئولیت نیز برای دولت پدید می آورد و چشمان مردم به دستها و همت دوستان در دولت است.

سیدحسن خمینی با برشمردن مشكلاتی نظیر فقر ركود تورمی و مشكلات فرهنگی در جامعه ، گفت: سرمایه بزرگی كه ملت در اختیار دولت قرار داده است اعتماد خود و امیدی است كه به دستها و بازوان توانمند خود و دولت دارد؛ امیدی كه به فكر و همت و شجاعت در تصمیم گیری و عمل دارند یك نقطه كانونی است كه مردم در حالی كه روزهای سختی را پشت گذاشته اند، به روزهای شیرینی كه پیش رو دارند با امید مضاعف نگاه كنند.

نوه امام راحل ، با بیان اینكه امام در برابر متحجرین، ‌زورگویان خارجی و دشمنان داخلی شجاعت داشت ،‌گفت: شجاعت در صلح و جنگ یكی از درس های بزرگ امام برای ما بود كه امروز همه امیدواریم با تدبیر دكتر روحانی كه مورد اعتماد قاطبه مردم است و همچنین با كمك اعضای دولت بتوانیم گام هایی موثری برداشته و نظام را از خطراتی كه احیانا پیش روی آن است، عبور دهیم.

انتهای پیام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۵۸۶۷۴


ارسال